Ömrü Uzatan 10 Gıda

16 Mayıs, 2019

Zamanın başlangıcından beri insanlar hep genç kalmanın ve yaşlanmayı yavaşlatmanın yollarını gıda ile aramışlardır. Teknolojideki gelişmelerle fiziksel olarak genç görünmenin çeşitli yöntemleri geliştirilmiştir.

Ancak eğer sağlığınız yerinde değilse ve dolu dolu yaşayacak gerekli enerjiye sahip değilseniz, o zaman genç görünmenin pek bir anlamı olmaz. Neyse ki ömrü doğal bir şekilde uzatmanın bazı yolları var. Bu makaleyi okuyarak bunları öğrenebilirsiniz!

Genç kalmanın ve ömrü uzatmanın en etkili yolu iyi bir diyet uygulamak ve düzenli bir egzersiz rutinini takip etmektir. Ömrünüzü uzatmak istiyorsanız vücudunuzun genel olarak sağlıklı olması ve yaşınız ne olsun size günlük hayatınızı rahat bir şekilde sürdürmeniz için gerekli gücü sağlaması gerekir.

Bu makalede ömrü uzatan en iyi 10 gıdayı inceleyeceğiz. Tahmin edeceğiniz gibi, bunlar vücudunuza sağladıkları faydalarla sizin için çok sağlıklı gıdalardır.

Süt Ürünleri ve Balık

somon balığı

Bu gıdalar D vitamini ve kalsiyum içerir ve böylece 30 yaşından sonra kemik kütlesindeki kayıp nedeniyle ortaya çıkan ve sağlığınızı etkileyen farklı kırıklara ve yaralanmalara neden olan osteoporoz adındaki bir hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Beyaz Et

Hindi, tavuk ve balık, kırmızı ete göre %25 daha az kalori içerir. Bu gıda yağ tüketimini azaltmada ve aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan bakımı sağlamada büyük yardım sağlarlar.

Bunların yüksek çinko ve demir konsantrasyonu kırmızı kan hücrelerini harekete geçirir. Bunların aynı zamanda sinir sistemini güçlendirmeye ve korumaya önemli bir katkısının olduğu da kanıtlanmıştır.

Kırmızı Meyveler

kırmızı meyveler

Kırmızı meyveler idrar yolu enfeksiyonlarını önleyen antioksidan özelliklere sahiptir. Bunlar aynı zamanda C vitamini ve flavonoidler içerirler ve böylece hem vücudunuzu genel olarak korumaya, hem de kalp hastalıklarıyla mücadele etmeye yardımcı olurlar.

Avokado

Avokadonun yüksek vitamin içeriği genel olarak yetişkin yaşlarda ortaya çıkan pek çok hastalığı önlemeye yardımcı olur. Bunun sayesinde de ömrünüzü uzatır ve vücudunuzun genel olarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Avokado A, B1, B2, B3, B6, D vitaminleri ve potasyum içerir. Bunlar tansiyonu ve kalp ritmini düzenlemeye ve böylece kalp hastalıklarını ve kalp krizi gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

Brokoli

kesilmiş brokoli

Brokoli hastalıklarla en iyi şekilde mücadele eden sebzelerden biridir. Bu sebze A ve C vitamini içerir ve böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu sebzenin tüketimi kanseri ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda vücudu arındırma ve temizleme açısından da birebirdir.

Keklik Otu

Bazı araştırmalara göre keklik otu doku ve eklem iltihaplanmalarını önleyen bir aktif madde içerir. Bu gıda aynı zamanda kemik dejenerasyonunu önler ve sistemi genel olarak kuvvetlendirir.

Sarımsak

sarımsak taneleri

Sarımsak, sayısız içeriği arasında sağlığınıza büyük faydalar sağlayan başlıca iki madde içerir. Bunlar alisin ve dialil disülfürdür.

Okumanızı öneririz: Kalp Sağlığınız İçin Sarımsak Çorbası

Günde tercihen çiğ olmak üzere bir diş sarımsak yemek vücudunuzu kansere ve kalp hastalıklarına karşı korur. Düzenli sarımsak yemek kolon kanseri riskini azaltır. İlaveten, bu aynı zamanda vücudu detoks edebilen ve pek çok diğer hastalıkla da mücadele edebilen bir gıdadır.

Ceviz ve Kuru Meyveler

Ceviz ve kuru meyveler sağlığınıza gerekli bakımı sağlamak için en sıkça önerilen gıdalardan bazılarıdır. Bunlar potasyum, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineralleri yüksek miktarda içerir ve bu da onları sağlığınız açısından çok faydalı kılar.

Bir araştırmaya göre haftada 5 gün süresince günde 5 adet ceviz yemek kalbin işleyişini iyileştirir ve Alzheimer hastalığı, depresyon ve multipl skleroz gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

Bal

kasede bal

Bu gıda en iyi bilinen ve en yaygın olarak kullanılan gıdalardan biridir ve vücudunuzun genel bakımının yanı sıra hem cildiniz, hem de saçlarınız için çok faydalı özelliklere sahiptir. Şeker ve suni tatlandırıcılar yerine bal kullanmanızı öneririz. Bal kalbinizi kuvvetlendirir, kemikleri iyileştirir, kanı temizler ve ayrıca kadın üreme sistemini canlandırdığı da belirtilir.

Buğday Tohumu

Buğday tohumu E vitamini, vitamin B kompleksi ve demir açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle sağlık açısından her anlamda önerilen bir gıdadır. Bu gıdanın aterosklerozu önlediği kanıtlanmıştır. Tıbbi araştırmalara göre, iyi bir diyet ve egzersizin yanı sıra bu gıdayı tüketmeniz ömrünüze 5 yıl katabilir.

  • Jorge Pérez Calvo. Nutrición energética y salud: Bases para una alimentación con sentido. Penguin Random House Grupo Editorial España, 2016. 
  • Francesc Fossas. Qué comer: consejos y curiosidades de la nutrición. Océano Ámbar,2008.
  • Silke Bromm. Tabla de alimentos bajos en grasas. Editorial HISPANO EUROPEA, 2009.
  • Margarita Chávez. Belleza al natural: Recetas a base de ingredientes naturales para cuidar la piel y el cabello. Penguin Random House Grupo Editorial México, 2017.