Osteoporozu Doğal Yollarla Önleme

· 12 Mayıs, 2015

Osteoporoz, kemikleri etkileyen bir durumdur. Kemiğin, kemik matriksini oluşturan proteinlerin ve kalsiyum gibi mineral tuzlarının çözünmesi sonucu ortaya çıkar. Özellikle kadınları menopoz sırasında ve sonrasında etkileyen bir durumdur.

Osteoporozu doğal yollarla önlemek için; öncelikle beslenmenize dikkat etmeli, kemikler için gerekli gıdaları beslenmenize katmalı, hareketsiz yaşam tarzından ve tütün ürünleri, alkol, kahve, rafine şekerler ve rafine yiyecekler tüketiminden kaçınmalısınız.

Duygusal açıklaması

Tüm hastalıklara duygusal bir açıklama getiren Louise Hay’e göre; osteoporozda hasta, hayatta tamamen desteksiz kalmış hissine kapılır. Bu tür duygusal sorunlar için, kişiye özel homeopatik tedaviyi veya Bach Çiçek Terapisini öneriyoruz; zira duygular birçok sağlık sorununa yol açabilir veya var olan sağlık sorunlarını daha da kötüye götürebilir.

Kemik sağlığı için uygun beslenme

Tomar-el-sol
Bir süre güneşlenmek, vücuda D vitamini kazandırmak için harika bir yoldur.

Doğal tıp, kemikleri etkileyen beslenme eksikliklerini gideren birçok takviye alternatifi sunuyor. Bizim önerdiklerimiz şunlar:

  • Organik sıvı silikon: bu takviye kemikleri yeniden yapılandırır, eklemlerin daha esnek olmasını ve daha özgürce hareket etmesini sağlar.
  • Schüssler tuzları – kalsiyum fosfat: bu homeopatik tuz, kalsiyumun vücudunuzda daha iyi emilmesine yardımcı olur ve diğer ilaçlarla etkileşime girmez. Yemeklerden ayrı olarak, en az üç ay boyunca, günde üç kez ikişer hap alabilirsiniz.
  • Schüssler tuzları – Silicea: ağrı, hassasiyet veya kemiklerinizin kırılmaya eğilim gösterdiğini hissettiğinizde kullanabilirsiniz.
  • Mineralleruzmanlar; Mangan-kobalt, Florür, Magnezyum ve Fosfor alınmasını tavsiye ediyor.
  • D Vitamini: güneşli bir yerde yaşıyorsanız çok şanslısınız çünkü her gün güneş altında biraz vakit geçirerek yeterince D vitamini alabilirsiniz. Güneşe çıkmak için en iyi vakit, sabah erken saatler veya günbatımı gibi güneşin en az yoğun olduğu zamanlardır. Bu kadar şanslı değilseniz, D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Tavsiye edilen yiyecekler

Havuç; bakır, kalsiyum, potasyum, manganez ve fosfor gibi mineralleri de içerir.
Havuç; bakır, kalsiyum, potasyum, manganez ve fosfor gibi mineralleri de içerir.

Duyduklarınızın aksine, osteoporoz için en iyi çözüm süt ve süt ürünleri değildir çünkü içerdikleri kalsiyumun emilmesi aslında çok zordur.

Ayrıca; beyaz şeker ve kahve gibi, kalsiyum emilimini veya kalsiyum seviyelerini korumayı önleyen yiyeceklere karşı da çok dikkatli olmalısınız.

  • Susamsütten daha fazla kalsiyum içerir ve emilimi çok daha kolaydır. Çiğ veya kavrulmuş susam, çiğ susam yağı ve hatta tahin tüketebilirsiniz. Susamlı, lezzetli bir içecek hazırlamak için tahini; su, limon, tarçın ve bal ile karıştırabilirsiniz. Tahini, pasta hamurlarında da kullanabilirsiniz.
  • Pişmiş havuç: pişmiş havucun kalsiyum oranı, çiğ havucunkinden çok daha fazladır.
  • Makabu bitki kalsiyum ve demir bakımından çok zengindir ve harika bir hormon düzenleyicidir. Ancak hipertansiyon hastaları ve bağışıklık sistemi aşırı aktif olanlar dikkatli olmalıdır.
  • Atkuyruğu: silikon yönünden çok zengindir. Günde iki veya üç küçük fincan içebilirsiniz.
  • Deniz suyu: aktarlarda ve diyet ürünleri satan mağazalarda bulunabilecek doğal ve ölçülü bir takviyedir. Her yemekten önce bir yemek kaşığı alınmasını tavsiye ediyoruz.
Fotoğraflar, Theen ve elana’s pantry izinleriyle kullanılmıştır.