Onikokriptoz İçin Alınacak Önlemler ve Tedavisi

Hayatının bir döneminde onikokriptoz yani tırnak batması problemi yaşayanların oranı yaklaşık %15'tir. Bu yüzden önlem almak için risk faktörlerini ve düzgün ayak bakımı yapmayı öğrenmek çok önemlidir.
Onikokriptoz İçin Alınacak Önlemler ve Tedavisi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Tırnak batması olarak bilinen onikokriptoz genelde ayak baş parmağında görülen bir problemdir. Ancak nadir de olsa diğer ayak tırnaklarında da meydana gelebilirTırnak uzarken ayak parmağının etini delerek battığı için acı verir ve enflamasyona sebep olur. 

Onikokriptoz nasıl önlenebilir?

Tırnak batması için önlem almadan önce buna neyin sebep olduğunu öğrenmelisiniz. Genel olarak bu rahatsızlığa zemin hazırlayan iki çeşit faktör vardır:

  • Doğuştan gelen faktörler: Bunlar kişinin ayak şeklinin belirlediği faktörlerdir. En yaygın olanları, geniş tırnak yapısı ya da ayak parmağında veya tırnağın şeklindeki doğuştan gelen yapısal farklılıklardır.
  • Dış tetikleyiciler: Tırnağın batmasına sebep olan tüm dış faktörler bu kategoriye girer. En yaygın olanları tırnak makasının yanlış kullanımı, uygun olmayan ayakkabı giymek ve travmadır.

Bu tetikleyicilerden kaçınmaya yönelik önlem almak için izlemeniz gereken bazı talimatlar vereceğiz.

1. Doğru ayakkabıyı giymek

Dar ayakkabılar ayak parmaklarınıza, özellikle ayak baş parmağı ile serçe parmağa fazla baskı yapacağı için tırnak deriye daha kolay batabilir. Bunun yol açacağı acı ve enflamasyonu önlemek için ayağınızı sıkmayan ve çok yüksek topuğu olmayan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Sivri uçlu ya da eğimli ayakkabılar ayak parmaklarına daha çok baskı uygular.

Tırnak batmasına yol açan bir diğer faktör de ayak tabanının yapısını göz önünde bulundurmadan ayakkabı seçimi yapmaktır. Bunun sebebi, yürüme şeklinizin tırnağınızın yan kısmını etkilemesidir. Bu problemden kaçınmak için ayağınızı nasıl bastığınızdan yola çıkarak ayakkabılarınızı kendi ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz gerekir. Ayrıca gerekirse özel tabanlıklar kullanarak baskı noktalarını hafifletebilirsiniz.

onikokriptoz

2. Hijyen ve tırnak kesimi

Tırnak batmasının en yaygın görülen sebebi tırnakları yanlış kesmektir. Bundan kaçınmak adına, tırnaklarınızı kesmeden önce günlük ayak hijyeninizi ve bakımınızı yapmak için birkaç adım uygulamanız gerekir. Ayrıca tırnaklarınızı keserken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

  • Ayaklarınızı sıcak suda bekletin ki tırnaklarınız yumuşasın ve kesmek daha kolay olsun.
  • Tırnakları kesmenin en doğru yolu düz bir çizgi halinde kesmektir çünkü kenarlarını yuvarlak olacak şekilde ete yakın keserseniz tırnaklar uzarken derinin içine daha kolay girebilir.
  • Tırnaklarınızı törpülerken de tırnak kalıntılarının derinizin altına girmemesine dikkat etmeniz gerekir.
  • Keskin ve düz bir tırnak makası kullanın, yuvarlak olanları tercih etmeyin.
  • Ayaklarınız ıslandığında ya da duş aldıktan sonra mutlaka ayaklarınızı iyice kurulayın, asla uzun süre ıslak kalmasın.
  • Ayrıca kir birikebilecek bölgelerin iyice temizlenmesi için uygun bir sabun kullanmalısınız.

Onikokriptoz Tedavisi

ayak kurulama
Tırnak batmasını önlemek için ayakları kuru tutmak önemlidir.

Genel olarak onikokriptozun iki çeşit tedavisi vardır:

Konservatif tedavi

Granülom, yani kan damarlarının oluşturduğu ve sürtünmeyle kanayan kırmızı yumruların olmadığı durumlarda bu tedavi tercih edilir.

Bu tedavide deriye batan tırnağın bir kısmını almak için tırnağın kenarı düz bir şekilde kesilir. Daha sonra açık yara enfeksiyona maruz kalmaması için sarılır. Ayrıca tırnağı çabuk uzatan teknikler de kullanmanız iyi olur. Doktorunuza sorabilirsiniz.

Ameliyatla tedavi

Konservatif tedavi yeterli gelmiyorsa ve granülom varsa cerrahi müdahale gerekir. Tırnak batması için birçok teknik olsa da en yaygını tırnağı ya tamamen ya da sadece enfekte olan yerini almaktır. Bu şekilde kalıcı bir çözüm mümkün olur.

Sorularınız varsa mutlaka doktorunuza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.