Parasetamol ve Kişilik Üzerine Etkileri

Araştırmacılar parasetamolün hepatotoksik etkisini biliyorlar, ancak bugüne kadar kişilik değişiklikleri hakkında elimizde bir kayıt yoktu. Ohio Üniversitesinde yapılan bir araştırma bunu ele aldı. Burada, parasetamolün kişilik üzerindeki etkilerini göstereceğiz.
Parasetamol ve Kişilik Üzerine Etkileri
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Parasetamol ile ilgili onu kullanan hastanın kişiliği üzerindeki etkilerini doğrulayan bir çalışma var. Son zamanlara kadar bilmediğimiz beklenmedik etkileri açıklıyor. Özellikle empatinin azalmasına neden olabilir.

Asetaminofen olarak da adlandırılan bu ilaç, yaygın bir analjezik ve antipiretik ilaçtır. Bu nedenle, birçok insan ağrıyı ve ateşleri tedavi etmek için kullanır.

Diğer ilaçlar gibi, bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkileri tedaviye başladığınızda görebilirsiniz. Şimdiye kadar, araştırmacılar yüksek dozlarda alındığında sadece karaciğer üzerindeki yan etkilerini biliyorlardı.

Parasetamol ve kişilik üzerindeki etkilerini doğrulayan çalışmalar

Şimdiye kadar, asetaminofen hem fiziksel hem de psikolojik ağrı kesici olarak yararlıdır. Ohio State Üniversitesinde yürütülen araştırma bir adım daha ileri gidiyor.

Bu üniversitede, bu ilacı araştırıyorlar. Çalışmaları esnasında yeni bir yan etki keşfettiler. Aslında, bu araştırmacılar parasetamolün olumlu duyguları azaltabileceğini buldu.

Aynı üniversiteden öğrencilerle iki çalışma yapılmıştır.

parasetamol içen kadın

İlk çalışma

İlk çalışmada 82 katılımcı vardı. Yarısı ilaçtan 1 gram aldı. Diğer yarısı plasebo aldı. Sonra, araştırmacılar duygularını ortaya çıkarmak için fotoğraflar gösterene kadar yaklaşık 1 saat beklediler. Üç tür fotoğraf vardı:

  • Çok tatsız: örneğin yetersiz beslenmiş çocukları gösteren fotoğraflar.
  • Nötr fotoğraflar: bu fotoğrafların net bir duygusu yoktu
  • Çok hoş fotoğraflar

Her fotoğrafa baktıktan sonra, -5’ten 5’e doğru bir beğenme / beğenmeme ölçeğinde derecelendirdiler. Daha sonra duygusal tepkilerini 0 ila 10 arasında ölçtüler. Sonuç olarak, ilacı alanlar fotoğrafları plasebo alanlardan daha az aşırı olarak değerlendirdi. Buna ek olarak, aynı şey duygularla da gerçekleşti.

Ayrıca ilginizi çekebilir: İbuprofen Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci çalışma

Bu sonuçlardan sonra, araştırmacılar 85 kişiye aynı fotoğrafları gösterdikleri ikinci bir çalışma yaptılar. Daha sonra, bir önceki çalışma ile aynı şekilde değerlendirmeleri ve duygusal tepkileri ölçtüler. Ancak, genel olarak değerlendirmeleri değil, sadece duyguları etkilediğinden emin olmak için bir şey daha eklediler.

Ayrıca, her fotoğrafta ne kadar mavi renk gördüklerini de değerlendirdiler. Yine, parasetamol alanlar plasebo alanlara kıyasla insanlar farklı değerlendirmelere ve duygusal tepkilere sahipti. Hem olumsuz hem de olumlu fotoğraflarda büyük bir fark vardı.

Ancak, katılımcılar ilacı alıp almadıklarına bakılmaksızın mavi renk içerik hakkındaki yargılar benzerdi. Bu nedenle, sonuçlar parasetamolün yargıyı değil duyguları etkilediğini göstermektedir.

bir avuç ilaç

Parasetamol ve kişilik üzerindeki etkilerinin özeti

Şu anda, araştırmacılar ibuprofen gibi diğer ağrı kesicilerin aynı etkiye sahip olup olmadığını bilmiyorlar. Ancak, bunu incelemeye yönelik planlar var.

Diğer birçok ağrı kesiciden farklı olarak, bu ilaç steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) değildir. Bu, iltihabı kontrol etmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, bunun parasetamolün kişilik üzerindeki etkileri ile ilgili olup olmadığını hala bilmiyoruz.

Bu çalışma sırasında, bazı insanların olumlu ve olumsuz yaşam olaylarına farklı tepki verdiğini görebilirsiniz. Bu, parasetamolün kişilik üzerine etkilerini göstermektedir. Her durumda, yeni araştırmanın bunu doğrulaması veya dışlaması gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.