Parlak Saçlar için 5 İpucu

Saçlarınızı her gün taramak dolaşımı teşvik etmesi için gereklidir. Saçlarınızın üst derisini sıkılaştırmak ve daha fazla parlamasını sağlamak için, banyodaki son durulama işlemini soğuk suyla yapmanızı öneririz.
Parlak Saçlar için 5 İpucu

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2018

Güzel saçlar kısa veya uzun, kalın veya ince telli olabilir, ancak tüm güzel saçların ortak yönü parlak olmasıdır. Yumuşak ve parlak saçlar, sizi sağlıklı gösterir.

Bugünkü yazımızda, saçlarınızı beslemenin ve onlara gerektiği şekilde bakarak yalnızca birkaç günde daha parlak bir görünüme kavuşmalarını sağlamanın kilit noktalarından bahsedeceğiz.

Parlak saçlar için her gün saçınızı tarayın

Belki de büyükanneniz size yatmadan önce saçlarınızı taramanızı yüz defa söyledi.

Günümüzde, bu tavsiye her ne kadar kulağa bir peri masalının başlangıcı gibi gelse de, bu eski deyiş aslında içinde bilimsel bir gerçek saklıyor: Saçınızı sık sık ve hafifçe tarayarak kafatasınızda dolaşımı teşvik etmiş ve üretilen doğal yağların yayılmasına yardımcı olmuş olursunuz; bu sayede saçlar kökten uçlara doğru nemlenir.

En sağlıklı sonucu almak için doğal bir fırça kullanmalısınız.

Saçınızı alnınızdan geriye doğru tarayarak başlayın ve aynısını enseden yukarısı için tekrarlayın. Bu sayede hoş ve rahat bir his de duyarsınız.

Günde iki dakikanızı saçlarınızı taramaya ayırmanız yeterli olacaktır ve kısa zamanda harika sonuçları siz de fark edeceksiniz.

uzun-sağlıklı-saçlar

Kafa derisine masaj yapın

Bundan yukarıda da bahsettik. Kafa derisine yaptığınız masaj, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanız için gereklidir.

Bu sayede dolaşımı arttırmış ve günlük stresin büyük yükünü taşıyan kafa derisini derinlemesine beslemiş olursunuz.

Her iki elinizin parmak uçlarıyla kafanıza hafifçe baskı uygulayarak küçük dairelerle masaj yapın.

Alnınızdan başlayın ve yavaşça boynunuza doğru geriye ve aşağıya doğru hareket edin.

Bunu günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz. İsterseniz başınızda bir gerginlik hissettiğiniz zaman veya her iki günde bir tekrarlayabilirsiniz.

şampuan

Hindistan cevizi yağı kullanımı

 • Hiç şüphesiz, bitkisel yağlar normalde şampuan ve saç kremlerinde bulunan kimyasallar (bunlar da yalnızca kısa vadeli sonuçlar sunarlar) olmadan saçlarınızı nemlendirirler.
 • Ancak, bitkisel yağlar, yüksek yağ içerikleri sebebiyle saçların dağınık veya yağlı durmasına sebep olabilirler.
 • Bunun çözümü de yağlı dokusuna rağmen, kolayca emilen ve doğal sebum üretimini düzenleyen Hindistan cevizi yağı kullanmaktır.
 • Yağı saçınızı yıkamadan hemen önce veya yıkadıktan sonra uygulayabilirsiniz. Yalnızca saçlarınızın ortasından ucuna kadar uygulayın.
 • Çok az bir miktar kullanın.
 • Ardından eşit dağılmasını sağlamak için saçlarınızı tarayın.
ev-yapımı-saç-kremi

Sirkeyle durulamak

Evde uygulayacağınız diğer bir püf nokta ise saç kremi olarak sirke kullanmaktır. Sirke yalnızca saçınızı parlatmak ve beslemekle kalmaz, aynı zamanda kimyasal saç ürünleri kullandığınız zaman genelde bozulan doğal pH seviyesini de düzenler.

Bir ölçü elma sirkesi ile üç ölçü suyu karıştırmanız yeterlidir. Durulamadan önce bir dakika kadar bekletin.

Sirkenin kokusu saçınız kurudukça kaybolacaktır. Ancak kokusundan gerçekten rahatsız oluyorsanız, karışıma en sevdiğiniz esans yağından birkaç damla eklemeyi deneyin.

Sağlıklı yağlarla beslenmek

avokado
Parlak saçlar düzgün beslenmenin sonucudur. Yağlar bu sonucu elde etmenin anahtarıdır, ancak yalnızca saçı ve deriyi besleyen yağları tüketmelisiniz.

Peki bu yağ çeşitleri nelerdir?

 • Soğuk sıkımlı bitkisel yağlar: zeytin, Hindistan cevizi, susam, keten tohumu, buğday tohumu, ayçiçeği vs.
 • Fındıklar
 • Tohumlar
 • Avokado
 • Yumurta sarısı
 • Balık
 • Sade yoğurt

Başta sabah kalkar kalkmaz olmak üzere gün boyunca bol su içmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı saçlar sağlıklı böbreklerle ilişkilidir ve siz su içtikçe saçınızın içten bakımı da sağlanmış olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.