Parlak Ve Temiz Bir Cilt İçin Ev Yapımı Yüz Tonikleri

Yüz toniği seçerken cilt tipinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Böylece seçtiğiniz yüz toniğini cildinize uyguladığınızda ters bir reaksiyonla karşılaşmazsınız. 
Parlak Ve Temiz Bir Cilt İçin Ev Yapımı Yüz Tonikleri

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Cildinizi temiz ve parlak tutmak için evde kolaylıkla farklı yüz tonikleri yapabilirsiniz. Bu tonikler yapılırken meyve, bitki ve bitkisel yağ gibi doğal malzemeler kullanılır.

Bu yazıda cilt tipiniz için uygun en iyi yüz tonikleri yer alıyor olacak. Onları nasıl hazırlayabileceğinizden de bahsedeceğiz.

Yüz Tonikleri Ne İşe Yarar?

Yüz tonikleri yüzünüzü yıkadıktan veya makyajınızı çıkarttıktan sonra, nemlendirici öncesinde uygulanan sıvı formda kozmetik ürünlerdir.

Toniği sürer sürmez cildinizde oluşturduğu temizlik ve tazelik hissinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca yüz tonikleri cilde şunun gibi faydalar da sağlarlar:

  • Gözenekleri kapatır.
  • Cildinizi daha parlak hale getirir.
  • Cildinizi sıkılaştırır.
  • Cildinizin pH seviyesini dengeler.
  • Sebum üretimini düzenler, akne veya deri iltihabı gibi sorunlarla savaşır.
  • Cildinizi besler ve kırışıklıkları önler.

Toniği bir sprey şişesinin içine koyup bu şekilde cildinize uygulamanız daha kolay olacaktır. Ancak bir pamuk yardımıyla da uygulayabilirsiniz.

Her zaman temiz cildin üzerine uygulayın ve nemlendiriciyi sürmeden önce toniğin kurumasını bekleyin.

Ev Yapımı Doğal Yüz Tonikleri

Günümüzde tüm cilt tipleri için uygun olan yüz tonikleri vardır. Ancak bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu sentetik malzemeler ve koruyucular kullanarak üretilmiştir. Cildiniz ve genel anlamda sağlığınız için zararlı olabilirler.

Bu bileşenlerin gözeneklerden içeriye girdiğini ve kan akışınıza karıştığını unutmayın.

Şimdi size daha sağlıklı ve daha etkili doğal yüz toniklerinden bahsedeceğiz.

1. Hindistan Cevizi Suyu

hindistan cevizi suyu yüz tonikleri

Hindistan cevizi suyu, hem sağlığımız hem de cildimiz açısından altın değerindedir. Kompleks B vitaminleri, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller, selenyum, çinko veya sülfür gibi az rastlanan elementler açısından zengindir. Ayrıca içerisinde aminoasitler, fito-besinler ve antioksidanlar da bulunur.

Bu tonik sebum üretimini düzenler, kırışıklıkları önler, yüksek sülfür ve çinko içeriği sayesinde akneyle savaşır.

Hindistan cevizi suyu kullanıyorsanız onu buzlukta saklamalısınız ve 3 günden uzun süre kullanmamalısınız.

2. Deniz Suyu

Deniz suyu, anti-bakteriyel ve detoksifiye etkisi güçlü olduğu için yağlı ve akneye yatkın ciltler için en iyisidir. Hatta uyguladığınızda cildinizde bir sızlama olduğunu hissedebilirsiniz.

Cildinizin kurumasını önlemek için her zaman içine deniz suyuyla eşit miktarda doğal su ekleyerek kullanın. Cildinizi yağlandırmadan nemlendirmek için diğer toniklerle de birleştirebilirsiniz.

3. Biberiyeli Tonik

biberiye

Biberiyeli tonik, cildinin genç ve ışıl ışıl görünmesini isteyen insanlar tarafından antik çağlardan beri kullanılan bir toniktir.

Biberiye dolaşımı aktif hale getirme yeteneğine sahiptir. Bu da cildin dirençli ve sıkı görünmesini sağlar. Ayrıca sıkılaştırıcı gücü sayesinde gözenekler kapanır. Aynı şekilde yüz çizgilerinin oluşmasını da önler.

Antioksidan, vitamin, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca leziz bir kokusu vardır.

4. Limon ve Aloe Vera

limon suyu yüz tonikleri

Limon suyu ve aloe vera jeli bir araya geldiğinde en sıkılaştırıcı ve arındırıcı yüz toniklerinden biri ortaya çıkar. Bu tonik cildinizi temizler, dezenfekte eder, enflamasyonu azaltır ve cildinize ışıl ışıl bir görünüm verir.

Daha hafif ve sıvı bir karışım olmasını istiyorsanız içine biraz su ekleyebilirsiniz.

5. Badem ve Lavanta Yağı

bademler badem yağı

Kuru ve hassas cilt tipleri için badem yağı ve esansiyel lavanta yağını bir miktar suda seyreltmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece cildinizi temizleyen, besleyen ama kurutmayan bir tonik elde etmiş olursunuz.

Badem yağı, bol miktarda E vitamini içerir. Bu nedemle harika bir antioksidandır ve çok besleyicidir.

6. Gül Suyu

gül suyu

Gül suyu, yenileyici ve canlandırıcı özellikleri nedeniyle çok ünlüdür. Daha hassas ve daha olgun cilt tipleri için en iyi seçenektir.

Lezzetli ve feminen aromasının yanı sıra bu yüz toniği cildinizi pürüzsüzleştirir, sıkılaştırır ve kırışıklık oluşumunu önler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.