Partneriniz Bipolar ise Ne Yapmalısınız?

· 1 Nisan, 2017
Bipolar bozukluğu olan bireyler tedavilerine devam ettikleri sürece normal bir yaşam sürdürebilirler. Eğer bipolar bozukluğa sahip biriyle bir ilişki yaşıyorsanız, bipolar bozukluğu ve bipolar partnerinize nasıl yardım edeceğinizi anlamak son derece önemlidir.

Bipolar bozukluk duyguları etkiler; bu yüzden insan ilişkilerine, özellikle de romantik ilişkilere sık sık müdahale eder.

Bir ilişki boyunca, bipolar bir kişi olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenebilir. Eğer sizin durumunuz da buysa, üstlendiğiniz rolü anlamanız ve partnerinizi desteklemeniz önemlidir.

Önemli olan sabırlı olmak ve ilişkide duygusal dengeyi sağlayan kişi olmaktır. Bipolar bozukluğa sahip insanların, iradeleri dışında davranış örnekleri olduğunu bilmelisiniz.

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk, belirli kişilerde mutluluğu depresyon bölümlerine çeviren, çok yaygın görülen bir psikiyatrik bozukluktur.

Çoğu durumda bu bölümler kronikleşir, bu nedenle bunu yaşayanların, hayatlarının geri kalanında tıbbi tedaviye ihtiyaçları vardır.

Buna neden olan genetik kusur henüz tanımlanmamış olsa da, bu hastalık kalıtımsal olabilir. Etkili bozuklukların sebepleri bilinmemektedir, ancak bir dizi nöro-biyolojik ve psiko-sosyal faktörlerin bir sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Bunu da okuyun: Üzüntü ve Depresyon Arasındaki Dört Fark

Bipolar partneriniz için ne yapabilirsiniz?

Bipolar bozukluğu olan biriyle birlikte olmak, onlara bakacak kişi olduğunuz ya da hayatınızı bir kenara koymanız gerektiği anlamına gelmez.

Kendinizi de ihmal etmeden partneriniz için yapabileceğiniz bir sürü şey vardır.

Partnerinizin semptomları tanımasına yardımcı olmanız önemlidir.

Sürekli yanındasınız, partnerinizin ona neler olduğunu anlamasını sizden daha iyi kim sağlayabilir? Zaman ilerledikçe, kriz ya da bir tekrar oluşmak üzere olduğunu anlayabilmek için yeterince tecrübe kazanacaksınız.

Bu, sizin önceden tedbir almanızı sağlayacaktır.

Doktorla birlikte çalışın.

Partnerinizin ilerlemesini sürekli olarak yeniden değerlendirebilmesi adına, doktorunuz için mükemmel bir bilgi kaynağı olacaksınız.

Doktorunuzla iyi iletişim kurarsanız, her muayeneden en iyi şekilde yararlanacaksınız. Herhangi bir detayı gizlememeye ve gerekiyorsa önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri yazmaya çalışın.

Partnerinizi aşırı korumayın.

Aşırı koruyucu olmak, ikinize de yarar sağlamaz. Bir bipolar kişi, zamanının çoğunu sanki hiç hasta değilmiş gibi geçirir, normal bir hayat sürer.

Partneriniz stabil olduğunda, bağımsızlığını ve sorumluluklarını kısıtlamayın.

Ancak mani ya da depresyon atakları olduğunda, mümkün olduğunca onlarla birlikte olmak çok önemlidir. Böylelikle, kendine zarar vereceği davranışlarını önleyebilirsiniz.

Eleştirmeyin.

Partnerinizi fark etmeden eleştirebilirsiniz. En çok güvendiği insanlardan biri olduğunuzu hatırlamaya çalışın.

Eşinizin sahip olduğu semptomların sahte olmadığını da asla unutmayın. Bu hastalığa sahip olmak istemiyor ve iyileşmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

İlaçlarını aldıklarından emin olun.

İlaçlarını düzgün şekilde alıp almadıklarını takip etmelisiniz. Hastaların daha iyi hissetmeye başladığında tıbbi tedavilere devam etmeye ihtiyaç duyulmadığına karar verdiği bazı vakalar vardır.

Bununla birlikte, doktorunuza danışmadan ilaçları tamamen ya da kısmen bırakmak bu atakları nüksettirebilir ya da daha da kötüleştirebilir.

Partneriniz bipolar bozukluktan muzdarip ise kendinize nasıl bakabilirsiniz?

Çoğu zaman, başka bir insana bakarken pilinizi tekrar şarj etmek için kendinize biraz zaman ayırmayı unutursunuz.

Kendiniz için biraz zaman ve yer ayırmanız çok önemlidir ve terapiyi düşünmeniz bile gerekebilir. Bipolar bozukluk için herhangi bir tedavi yoktur, bu nedenle bunun bir ömür boyu yüzleşmeniz gereken bir şey olduğunu unutmayın.

Bazı zamanlarda ikinize de bakabileceğinizden emin olmanız gerekir; bu nedenle ailenizin ve arkadaşlarınızın desteğini almanız çok önemlidir, çünkü bu, bazı durumlarda katlanması çok zor bir sorumluluk olabilir.

Eğer partnerinizin rahatsızlığı ile baş etmenin sizin için gittikçe daha da zorlaştığını düşünüyorsanız, bir terapistle konuşmak iyi bir fikirdir.

Bu yazıyı da okuyun: On Kapı Kişilik Testi

Sizin suçlu hissetmeniz için hiçbir sebep yoktur. Aksine, bu bozukluğu olan biriyle yaşamak bazı insanlar için çok zor olabilir ve ileri gitmek için pek çok destek yolu aramak gayet makuldür.

Eğer partneriniz bir kriz geçiriyorsa ne yapmalısınız?

En önemli şey, partnerinizin kendilerine ya da çevresindekilere zarar vermek isteyip istemediğinin ya da bunu yapıp yapamayacağının farkında olmaktır.

Durumun kontrolünü elinize alamayacağınızı düşünüyorsanız, hızlı bir şekilde yardım istemelisiniz. Bir kriz sırasında eşinizi yalnız başına bırakmaktan kaçının ve mümkün olan en kısa sürede doktorlarıyla iletişim kurmaya çalışın.

Uzmanla konuştuğunuzda, bir kriz durumunda desteğine ihtiyaç duyarsanız diye, kişisel numaralarını vermelerini isteyin.

Eşinizin burada belirtilen belirtilerin bir ya da daha fazlasına sahip olduğunu fark ederseniz, onları bir doktora görünmeye ve tedaviye başlamaya teşvik edin. Bu, hayatınızı birlikte daha iyi yaşamanızı sağlayacaktır.