Patlıcan Suyu ve Şaşırtıcı Şifalı Özellikleri

Kilo vermek istiyor ve karın yağlarınızı hedefliyorsanız, dengeli bir beslenme, düzenli egzersiz ve patlıcan suyunu bir arada kullanarak en iyi sonuçları alabilirsiniz.
Patlıcan Suyu ve Şaşırtıcı Şifalı Özellikleri

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Patlıcan yalnızca mutfaktaki birçok farklı kullanımıyla değil ayrıca şifalı uygulama alanları ve yüksek besin maddesi konsantrasyonu sayesinde de benzersiz bir sebzedir. Özellikle patlıcan suyu çok iyidir.

Çok uzun bir süre boyunca insanların patlıcandan kaçındığını, çünkü koyu renginin bu sebzenin zehirli olduğuna inanmalarına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Ancak nihayetinde patlıcanın toksik olmadığını, aksine sağlıklı ve birçok ortamda kolaylıkla yetişen bir sebze olduğunu keşfeden birçok farklı kültürün beslenmesine dahil olmuştur.

Patlıcan çeşitli tariflerde kullanılan bir malzemeden çok daha fazlasıdır. Yüksek antioksidan ve klorojenik asit içeriği patlıcanın aynı zamanda yüksek kolesterol seviyelerini kontrol altına almaya, serbest radikallerin etkisiyle savaşmaya ve kilo vermenize yardımcı olabildiği anlamına gelmektedir.

Birçok insan şifalı patlıcan suyunun sağlığınıza ne kadar iyi geleceğinden hala haberdar değil. İşte bu yüzden bugünkü yazımızı patlıcanın sizin de düzenli olarak faydalanabileceğiniz birçok şifalı kullanımını detaylı bir şekilde işlemeye ayırdık.  Bazıları sizi kesinlikle şaşırtacak!

Kolesterolünüzü düşürür

kan damarı

Yüksek kolesterol günümüzde çoğu zaman kalp damar hastalıklarıyla ilişkilendirilen birçok komplikasyondan biridir. Kolesterolünüzü kontrol altında tutmak genelde bir doktorun desteğini gerektirirken, patlıcan suyu dahil, düşmesini destekleyecek birtakım doğal alternatifler mevcuttur.

Klorojenik asit olarak bilinen aktif bir bileşik size bu durumda fayda sağlayan maddedir; kan dolaşımınızdan zararlı lipitleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Şifalı patlıcan suyu ayrıca yüksek kolesterol  ile bağlantılı diğer kalp sorunlarını önleyen flavonoidler içermektedir.

Romatizma

Yukarıda bahsettiğimiz aynı klorojenik asidin ayrıca romatizma ve eklem yangısı dahil birçok hastalığı tedavi eden iltihap sökücü ve antibiyotik özellikleri de bulunur. Bu sorunlardan muzdarip kişiler hayat kalitelerini iyileştirmek üzere her gün şifalı patlıcan suyu içebilirler.

Ödem

Şifalı patlıcan suyunun bu kadar popüler olmasının en temel sebeplerinden biri de güçlü bir idrar söktürücü olarak vücuttan fazla sıvının atılmasına yardımcı olmasıdır. Ödem, birden normale göre çok daha kilolu gözükmenizin sık görülen sebeplerinden biridir.

Şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz: Ödemden Bir Ayda Kurtulun

Karın yağlarını yakar

göbek yağı

Bu kulağa imkansız gelebilir, ancak aslında patlıcan suyunun en önemli faydalarından biridir. Seneler önce araştırmacılar patlıcan suyunun fazla yağlarını yakmak ve kilo vermek isteyenler için ideal olduğunu bulmuşlardır.

Faydalarının bir kısmı patlıcanın, vücuttan atık maddelerin uzaklaşmasına yardımcı olarak kilo vermeyi hızlandıran idrar söktürücü ve arındırıcı özellikleri ile açıklanır.

Şifalı patlıcan suyu aynı zamanda karaciğer ve safra kesesinin de normal çalışmaya devam etmesine yardımcı olur; bu iki organ da metabolizmanızı düzenlemekte önemli bir role sahiptir.

Karın bölgelerini inceltmek isteyen veya genel olarak kilo vermek isteyen kadınlar günlük beslenme ve egzersiz planlarına şifalı patlıcan suyunu da ekleyebilirler.

Şifalı patlıcan suyu nasıl hazırlanır?

3 tane patlıcan

Bu şifalı içeceğin hazırlanması kolaydır. En iyi yanı da çok zamanınızı almamasıdır.

Malzemeler

 • 1 orta boy patlıcan
 • 1 litre su
 • Yarım limonun suyu

Hazırlanışı

 • Patlıcanı iyice yıkayıp küçük parçalar halinde doğrayın. Bir litre suyu kaynatıp içine patlıcanı atın.
 • Ocağın altını kısıp 25 dakika boyunca patlıcan yumuşayana kadar bekleyin. Ardından ocağı kapatın bir saat kadar daha bekleyin.
 • Sıvıyı süzün ve patlıcanın geri kalan kısımlarını atın.
 • İçine limon suyu ekleyip iyice karıştırın. Şifalı patlıcan suyunu koyu renkli bir kavanozun içinde saklayın.

Not: patlıcanı içinde pişirdiğiniz suyun hafif acımsı veya nahoş bir tadı olabilir. Bunu önlemek için ise, patlıcanı kaynatmadan önce bir kasenin içinde üzerine biraz kaya tuzu ekleyerek bekletebilirsiniz.

Biraz bekleyince tuz koyu bir renk alır ve bu da patlıcana acımsı tadını veren şeydir. Son olarak, patlıcanı üzerinde hiç tuz kalmayacak şekilde yıkayıp verdiğimiz tarife başlayabilirsiniz.

Nasıl tüketmeli?

Patlıcan suyunu gün içerisinde birkaç kez içebilirsiniz. İlk bardağı kahvaltıdan önce, ikincisini öğle yemeğinde sonra, diğerini akşam üzeri ve sonuncusunu da akşam yemeğinden önce içebilirsiniz. Bu tedaviyi arka arkaya yedi gün, ayda bir veya iki defa deneyin.

İlginizi çekebilir ...
Patlıcan Pane Nasıl Yapılır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Patlıcan Pane Nasıl Yapılır?

Patlıcan ile yapılabilecek bir çok yemek vardır. Yazıda, lezzetli bir atıştırmalık olarak patlıcan panenin nasıl yapılacağını açıkladık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sadilova E, Stintzing FC, Carle R., “Anthocyanins, colour and antioxidant properties of eggplant (Solanum melongena L.) and violet pepper (Capsicum annuum L.) peel extracts”, Z Naturforsch C. 2006 Jul-Aug;61(7-8):527-35.
  • Jing P et al., “Effect of glycosylation patterns of Chinese eggplant anthocyanins and other derivatives on antioxidant effectiveness in human colon cell lines”, Food Chem. 2015 Apr 1;172:183-9.
  • Das S et al., “Cardioprotective properties of raw and cooked eggplant (Solanum melongena L)”, Food Funct. 2011 Jul;2(7):395-9.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.