Peynir Altı Suyu Proteini Nedir ve Bunu Kimler İçmelidir?

28 Ocak, 2021
Süt proteini yaşlanma ile bağlantılı kas kaybını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca egzersiz sonrasında güç, dayanıklılık ve iyileşmeyi arttırır.

Peynir altı suyu, uzun yıllar boyunca, peynir yapma sürecinde bir yan ürün olmuştur. Ancak, bu hammadde günümüzde yemeklere katılan bazı maddelerin temeli olarak kullanılır ve ünlü peynir altı suyu içeceklerinin tabanıdır. Bu yazıda, bu gıdanın özellikleri ve tıbbi özelliklerinden yararlanmak için kimlerin tüketmesi gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Peynir altı suyu nedir?

Tatlı peynir altı suyu, peynir ya da kazein üretimi için kullanılan sıvı bir yan üründür. Sarı-yeşil renklidir, puslu bir görünümü ve biraz tatlı bir tadı vardır. Ayrıca, çoğunlukla sudan oluşur ve az miktarda protein ve yağ içerir.

Peynir altı suyu A, B ve C vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. Laktoz içerdiğini vurgulamak da bu noktada önemlidir.

Bu makaleye de göz atın: Diyetinize eklemeniz gereken potasyum açısından zengin 10 gıda

Peynir altı suyu proteini

peynir altı suyunun faydaları

Peynir altı suyundan elde edilen, yüksek biyolojik değeri olan proteinlerden oluşan bir diyet ürünü gittikçe daha popüler hale geliyor. Bu ürün, peynir altı suyu proteini olarak biliniyor ve yukarıda belirtildiği gibi, vücudun en iyi şekilde emebileceği tüm esansiyel amino asitleri içeriyor.

Genellikle toz halinde satılan ve diğer malzemelerle kombine edilen bu süt içeceği, mükemmel özellikleri nedeniyle sporcular arasında çok yaygındır.

Özellikleri

Aşağıda peynir altı suyu proteininin ana faydalarını okuyabilirsiniz:

 • Gücü, dayanıklılığı, kas kütlesini, ve egzersiz sonrası iyileşmeyi arttırır. Bu yüzden, gittikçe daha çok sporcu bunu tüketmektedir. Buna ek olarak, diğer hayvansal protein alternatiflerinden daha kolay sindirilebilir.
 • Sarkopeni olarak bilinen, yaşlılığa bağlı kas kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • Özellikle karın ve karın kasları etrafında biriken yağları azaltmaya yardımcı olur.
 • İltihabı azaltır.
 • Kanser karşıtı özelliklere sahiptir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekeri seviyelerini düşürür ve tatlı yeme isteğini azaltır. Ayrıca tip 2 diyabeti önler.
 • Kandaki trigliserid seviyelerini düşürür.
 • Hipertansiyonla savaşır.
 • Stresi azaltır.

Nasıl İçilir?

peynir altı suyu içmek

Bazı peynir altı suyu proteini içeceklerini ya da öğün takviyelerini günlük olarak tüketmek için bazı spor eğitmenlerinin tavsiyelerini izlemek iyi bir fikirdir.

Bu doğa ürünü, spor eğitiminizi güçlendirmeye takviye olarak ya da ara sıra içmeniz gerekir. Ayrıca meyve, fındık, yulaf ezmesi, hindistan cevizi yağı gibi diğer maddeler ile kombine edildiğinde iyi bir kahvaltı olabilir. Muz, kakao, tarçın, doğal vanilya, kırmızı orman meyveleri veya tropikal meyveler ile kombine edildiğinde oldukça lezzetli bir tadı vardır.

Bu makaleyi de okuyun: Karın bölgesi için inceltici etkisi olan 4 besin

Proteini nasıl seçebilirsiniz?

peynir altı suyu yapımı

Peynir altı suyu proteini elde etmek için, bu ürün çeşitli dönüşüm süreçlerinden geçmek zorunda kalır. Farklı markalar ve kalite seviyeleri vardır. Etkili olan ama aynı zamanda sağlığınıza en çok fayda sağlayacak olanı seçmelisiniz:

 • İzole peynir altı suyu proteini: yağ ve laktozun kaldırılmasıyla elde edilir. Ayrıca çok fazla protein içerir. Ancak, bu tür tavsiye edilmez, çünkü süreç boyunca asitler kullanılır ve yüksek sıcaklıklarda ısıtılır. Bu nedenle özelliklerinin çoğunu kaybeder. Ayrıca, genellikle daha pahalı olur çünkü işlenmiş bir üründür.
 • Konsantre peynir altı suyu proteini: Bu ürün, yukarıda bahsedilen izole işlemden önce elde edilir. Belirli miktarlarda yağ, laktoz ve daha az protein içerir. Ancak, daha doğal ve dengelidir.
 • Organik kalitede peynir altı suyu proteini: Konsantre türü seçmenin yanı sıra, organik bir ürüne odaklanmak da iyi fikirdir. Bu şekilde, ürünü elde etmek için ineklere pestisit ya da herbisit verilmediğine emin olursunuz. Ayrıca, elde edilen ürün besinler açısından daha zengindir.
 • Diğer maddeler: bir marka seçerken, içeriğindeki diğer maddelerin de kaliteli olduğundan emin olmak için etiket okumalısınız. Şeker, tatlandırıcılar ve yapay renkler ya da tatlar içeren ürünlerden kaçının. Hazırlayacağınız smoothie için kullanabileceğiniz en iyi tatlandırıcı stevya, en iyi aroma doğal bitkisel özlerdir.