Pirinç Tüketmek İçin En İyi Yol Nedir?

Pirinç birçok medeniyette yaygın olarak gördüğümüz ve dünyanın en çok tüketilen besinlerinden biri haline gelmiş bir tahıldır. Pirinci hazırlamanın en sağlıklı yolunu size göstereceğiz.
Pirinç Tüketmek İçin En İyi Yol Nedir?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Pirinç dünyada en yaygın olarak tüketilen yiyeceklerden biridir. Kendi başına sade haliyle birçok yemeğin yanına yakışır. Peki pirinç tüketmek için en iyi yol nedir?

Pirinç hazırlamanın birçok farklı yöntemi vardır ve bunlardan bazıları diğerlerine göre daha sağlıklıdır. Bu, nasıl pişirdiğiniz ve neyle beraber tükettiğinize göre değişir.

Dünyada birçok kültür pirinç tüketir. Tıpkı buğday gibi yüzyıllardır farklı medeniyetler arasında yaygınlaşmış bir tahıldır.

Pirinç tüketmek ve kilo alımı

Pirinç su, karbonhidratlar, lif ve mineraller içeren bir tahıldır. Çok az miktarda yağ içerir. Aslında vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratları içeren sağlıklı bir besindir.

Pirinç kendi başına bir problem değildir. Asıl önemli olan tükettiğiniz miktardır. Kilo almanıza sebep olan şey ise aktivite düzeyinize göre ihtiyacınızdan fazla kalori tüketmenizdir.

Pirinç tüketmek tehlikeli midir?

bir kap pirinç tanesi

Pirinç, özellikle de dışındaki kabuk kısmından, yüksek miktarda arsenik absorbe etme kapasitesine sahiptir. Bu yüzden beyaz pirincin avantajlarından biri de bu dış kabuğunun işlenerek kaldırılmış olmasıdır.

Bu da esmer pirincin daha sağlıklı olduğu fikrini bir nevi yalanlıyor. Evet, beyaz pirinçten daha fazla besleyici faydası olduğu doğru fakat aynı zamanda da daha fazla arsenik içeriyor.

Pirinçteki arsenik miktarını düşürmenin üç yolu:

  1. İki ölçek suya bir ölçek pirinç: Bu “2×1” yöntemi pirincin iyice pişmesini sağlar. Bu da içindeki arsenik miktarını azaltır.
  2. Beş ölçek suya bir ölçek pirinç: Beş ölçeklik bir su oranıyla hazırlanmış pirinçteki arsenik miktarını %50’ye kadar düşürmek mümkündür. İlginçtir ki risotto hazırlamak için tavsiye edilen su oranı bir ölçek pirince beş ölçek sudur.
  3. Gece boyunca suda bekletmek: Bu teknik ile pirinç, içerdiği arseniği yaklaşık %80 oranında kaybeder. Maalesef bu yöntem ile besin değerlerini de kaybeder.

Pirinci sağlıklı bir şekilde yemek

haşlanmış pirinç tüketmek

Eğer pirinç yiyerek sağlığınızı desteklemek istiyorsanız pirincin faydalarını artıracak bazı kombinasyonlar uygulamalısınız. İşte bunlardan birkaçı:

Ayrıca bakınız: Evde Pilav Yapmanın 3 Yolu

Hindistan cevizi yağı ile beyaz pirinç

Beyaz pirincin faydalarından biri de yüksek miktarda konsantre nişasta içermesidir. İnsan vücudu ise nişastayı şekere dönüştürür ve şekerin ne kadar zararlı olabileceğini hepimiz biliyoruz.

Ancak pilavınızı hazırlarken kullanacağınız fazladan bir bardak su ve iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile bu dönüştürme işlemini en aza indirgeyebilirsiniz.

Böylece nişastanın vücudunuza olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Pirinç ve bulyon

pirinç tüketmek için yöntemler

Eğer pilavınızın besleyici niteliklerini artırırken bir yandan da lezzet katmak istiyorsanız bulyon kullanmayı deneyin.

Sebze ve tavuk bulyonları lezzet katmasının ve besin maddeleri sağlamasının yanı sıra pirinç tarafından da iyice emilebilir özelliktedir.

Zencefilli pilav: kalbinize iyi gelir

Pilavınızın yoğun bir aroması ve sağlığa faydası olsun istiyorsanız zencefil eklemek iyi bir fikir olacaktır. 

Zencefil kökünü rendelemeli ve pirinçler pişerken eklemelisiniz. Biraz Hindistan cevizi yağı ile yemeğinizin lezzetli ve sağlıklı olmasını da garantileyebilirsiniz.

Pilavınıza antioksidan içerikli yiyecekler ekleyin

Gördüğünüz gibi düzenli pirinç tüketiminizi iyileştirmenin (hem lezzeti hem de besleyiciliği açısından) birçok yolu vardır.

Bunlardan biri de antioksidan içerikli malzemelerin faydasından yararlanmaktır. Örneğin sebze ve mantar kullanabilirsiniz: bunlar size protein ve sağlıklı miktarda antioksidan sağlar.

Birçok faydalı özelliğe sahip bir diğer malzeme de sarımsaktır. Kendine has etkilerine ek olarak soğan ve pirinçle mükemmel bir kombinasyon oluşturur.

Bütün bu malzemeler sağlıklı olmasının yanı sıra pirinçli yemeklerinize lezzet katar.

Pirinç, söz konusu yemek yapmak olduğunda çoğu besinden daha fazla yaratıcı seçenek sunar. Kullanmak istediğiniz neredeyse her şeye yakışan, çok eski zamanlardan beri tercih edilen bir besindir.

Sağlıklı yemek yapma sanatına yenilikçi yaklaşmayı, araştırma yapmayı ve minnettarlık göstermeyi deneyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.