Prematüre Bir Bebek Hastanede Ne Kadar Kalmalıdır?

Erken doğumlar genellikle ebeveynler için çok fazla stres yaratır ve kafalarında sorular oluşmasına yol açar. Yeni doğan, sağlığı iyileşene kadar hastanede biraz zaman geçirmek zorundadır. Peki, prematüre bir bebeğin hastanede kalmasını nelerin etkilediğini biliyor musunuz? Bunları bu yazımızda keşfedebilirsiniz!
Prematüre Bir Bebek Hastanede Ne Kadar Kalmalıdır?

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2021

Ebeveynlerin genellikle erken doğum ile ilgili pek çok şüphesi vardır. Örneğin, prematüre bir bebek hastanede ne kadar kalmalıdır? Her bebek farklı olmasına ve bu durum kişiselleştirilmiş bir teşhis gerektirmesine rağmen, bazı genel kurallar da vardır.

Bu yazımızda erken doğumdan ve prematüre bir bebeğin hastanede ne kadar kalması gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu bilgi, bu aşamayı korku ve belirsizlik ile yaşayan ebeveynler için bazı şüpheleri netleştirmeye yardımcı olacaktır.

Erken Doğum

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre “erken doğum”, 37. hamilelik haftası tamamlanmadan canlı doğan bebekler olarak tanımlanmaktadır. Yeni doğan ölümü riski yüksek olduğu için bu durum kısa ve uzun vadede bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İşte erken doğum ile ilişkili faktörlerden bazıları:

 • Anemi
 • Maternal idrarda yüksek katekolamin seviyeleri
 • Tütün kullanımı
 • Erken membran rüptürleri (PRM)
 • Arteriyel hipertansiyon (AHT)
 • Vajinal kanama
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Doğum öncesi bakım eksikliği ya da yokluğu
 • Anne 20 yaşın altında ya da 35 yaşın üzerindeyse
 • Düşük amniyotik sıvı seviyeleri (oligohidramnios)
 • İndüklenmiş düşük geçmişi
 • Preeklampsi
 • İkiz gebelik

Hastaneden Prematüre Bebek Bakımı

Sezaryen ile doğum yapmış bir anne ve bebeği.
Erken doğumdan sonra, hastanede kuvözde kalmak, yeni doğanın gelişimini tamamlamasına olanak tanıyacaktır.

Her ülkenin kaynaklarına dair farklı istatistiklerin gösterdiği üzere, tıbbi bakım prematüre bebeğin sağlığı ve hayatta kalması açısından çok önemlidir. Peki, ne tür bir bakıma ihtiyaç vardır?

 • İlk olarak, hemen emzirme ve beslenme desteği.
 • Termal dengeyi sağlamak ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için kuvöz bakımı.
 • Ayrıca bebeğin göbek kordonu ve cildinin hijyenik bakımı.
 • Gerekirse solunum yardımı ya da resüsitasyon.
 • Son olarak, komplikasyonlar (enfeksiyonlar, sarılık ve benzeri) yaşanması durumunda acil tedavi.

Dahası, günümüzde, tıbbi gelişmeler sayesinde, farklı teknikler ebeveynler ve yeni doğanlar arasındaki bağın kurulmasını kolaylaştırmaktadır. Bunların arasında, aşağıda ayrıntılarını vereceğimiz Kanguru Bakımı öne çıkmaktadır.

Kanguru Bakımı

Kanguru Bakımı, prematüre yeni doğanlar için anne ile cilt temasına ve bunun sağlayabileceği tüm şeylere dayanan bir tekniktir: besleme (mümkün olduğunda sadece emzirme), stimülasyon ve koruma. Bunu baba ya da başka bir yetişkin de yapabilir.

Bu teknik ile, hastanede olmasına rağmen, tıp uzmanları prematüre bir bebeğin çok daha insancıllaştırılmış ve doğal bir şekilde tedavi edilmesini sağlayabilir. Sıcaklık, yiyecek ve korunma ihtiyaçları ile duygusal ihtiyaçlar (güvenlik ve sevgi) karşılanır. Aynı zamanda ebeveynler bebekleri ile duygusal bir bağ da kurarlar.

Kanguru Bakımı hastanede kalış süresinin kısaltılmasına yardımcı olabilir. Hatta, ebeveynler bu tekniği, bebeğin ilerlemesine bağlı olarak, taburcu olduktan sonra evde de sürdürebilirler; ancak bu hemen hemen her zaman, gerektiği kadar uzun süre ayakta tedavi ile birlikte gerçekleştirilir.

Bu yazımızı da okumalısınız: Emzirme Döneminde Epilepsi Nasıl İdare Edilir

Prematüre Bir Bebek Hastaneden Ne Kadar Kalmalıdır?

Küvözdeki bir bebek.
Tıp uzmanlarının taburculuk için dikkate aldıkları faktörlerden bazıları bebeğin ateşi ve kilosudur.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, ebeveynler için hastanede geçirdikleri zaman ne kadar kısa olursa olsun onlara sonsuzluk gibi gelebilir! Erken doğumun ilk şokundan sonra, ebeveynlerin günlük zorlukları ve sabırsızlıkları artar. Ancak, hastanenin bu aşamada bebekleri için en iyi yer olduğunu anlamaları da gerekmektedir.

Prematüre bir bebeğin hastanede ne kadar kalacağını pek çok faktör belirleyecektir. Bunların arasında nefes alma ve yemek yeme yetenekleri, vücut sıcaklıkları ve ağırlıklarının değişimi de bulunmaktadır. Bu bakımdan 1.81 kilo, yeni doğanın taburcu olmak için ulaşması gereken standart bir ağırlık referansıdır. Bebeklerin çoğu bu dönüm noktasına iki ila dört hafta içerisinde ulaşır.

Kısacası, prematüre bir bebeğin eve gidebilmesi için bebek:

 • Bir ya da iki gün boyunca kuvöz olmadan sabit bir sıcaklığı korumayı başarabilmelidir.
 • Emzirme ya da biberon kullanarak besleme yolu ile tüpler olmadan beslenebilmelidir.
 • 1.81 kiloya ulaşana kadar düzenli olarak kilo alması gerekir.

Artık erken doğum ve prematüre bir bebeğin ihtiyaç duyduğu bakım hakkında biraz daha fazla şey biliyorsunuz. Yine de, her bebeğin benzersiz olduğunu ve evrimlerinin birçok faktöre bağlı olacağını unutmayın. Bu nedenle, önemli olan bebeklerin hem fiziksel hem de duygusal olarak her zaman ihtiyaç duydukları tüm yardıma sahip olmalarıdır.

İlginizi çekebilir ...
Yeni Doğan Bir Bebeğin Göbek Deliğine Bakmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeni Doğan Bir Bebeğin Göbek Deliğine Bakmak

Yeni doğan bir bebeğin göbek deliğine bakmak için temel hijyen unsurlarının sağlanması ve bölgenin temiz ve kuru tutulması yeterlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.