Rahim Ağzı Kanserine İşaret Eden 7 Belirti

İdrara çıkma veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık duyuyorsanız bunlar rahim ağzı kanserinin göstergesi olabilir. Ayrıca aşırı kilolu olmak da bu hastalığı geliştirme riskini arttırır.
Rahim Ağzı Kanserine İşaret Eden 7 Belirti

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Bundan 40 yıl öncesine kadar rahim ağzı kanseri kadınlar açısından en ölümcül kanser türüydü. Günümüzde tıbbi ve teknolojik gelişimler sayesinde, bu hastalıktan kaynaklanan ölümler gözle görülür biçimde azaldı. Ama buna rağmen rahim ağzı kanseri hâlâ  bir tehdit.

Diğer yandan, yapılan araştırmalar ile tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde erken teşhisi ve dolayısıyla tedaviyi mümkün kılan belirtiler ortaya konmuş durumda.

Dolayısıyla, kadınların bu hastalığın belirtileri hakkında doğru şekilde bilgilendirilmesi çok önemlidir. Kendinizi risk altında hissetmeniz durumunda doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

Rahim Ağzı Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinde risk faktörlerini bilmek hastalıktan korunmak veya zamanında teşhis için oldukça önemlidir. Bu bilgi ile kadınlar bu hastalığa yakalanma riskini taşıyıp taşımadıklarını daha iyi anlayabilir.

 • Human Papillomavirus (HPV) enfeksiyonu: HPV virüsü rahim ağzı kanserinin ana nedenlerinden biridir. Cinsel ilişkiyle aktarılır ve Pap smear veya genital bölgede siğillerin tespit edilmesiyle teşhis edilebilir.
 • Beslenme: Yanlış beslenme kadınlarda aşırı kilo veya obezite sorununa yol açabilir, bu da rahim ağzı kanseri riskini arttırır.
 • Genetik: Ailesinde rahim ağzı kanseri geçmişi olan kadınların bu hastalığa yakalanma riski diğer kadınlara göre 3 kat daha fazladır.
 • HIV: Bu virüs bağışıklık sistemini zayıflatarak HPV kapma olasılığını arttırır.
 • Tütün veya enfiye kullanımı.
 • Erken yaşta cinsel ilişkiye girmek.
 • Çok sayıda çocuğa sahip olmak.
 • Menopoza geç girilmesi.
 • Diyabet.
 • Yüksek tansiyon.
 • Yüksek miktarda östrojene maruz kalmak.

Rahim Ağzı Kanserine İşaret Eden Belirtiler Nelerdir?

Bu kanserin zorlayıcı özelliklerinden biri erken dönemde sessiz bir hastalık olmasıdır. Bu durum erken teşhisi ve dolayısıyla tedaviyi güçleştirmektedir. Ancak yaygın görülen belirtiler akılda bulundurulduğu takdirde bu hastalıkla mücadele etmek mümkün.

Bacak ağrısı

rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanserinin erken fazlarında oluşabilecek bir belirti bacaklarda ağrı ve şişmedir. Bunun olmasının nedeni serviksin şişmesi, dolayısıyla normal kan akışının bozulması  ve sonuç olarak bacaklarda ağrı hissidir.

Vajinal akıntı

Vajinal akıntı sürekli olmadığı, ayrıca kokusuz ve renksiz olduğu sürece normaldir. Eğer vajinal akıntı artar, daha sık görülmeye başlar, kokusu yoğunlaşır veya sıradışı bir görüntüsü olursa, en iyisi doktorunuza başvurmaktır çünkü bu rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olabilir.

Normal olmayan kanamalar

kan

Normal olmayan kanamalar, rahim ağzı kanserinin en yaygın belirtilerinden biridir. Bazı kadınların âdet dönemi düzensizdir. Bu düzensizliğin olası nedenlerini öğrenmek için bir doktora başvurulması gerekir.

Eğer bugüne kadar aybaşı kanamalarınız düzenli olduysa ancak son zamanlarda âdet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrasında kanama yaşıyorsanız, bunu bir uyarı olarak görüp bir doktora başvurmanız çok önemlidir.

İdrarınızı yaparken rahatsızlık hissetme

İdrarınıza dikkat etmek rahim ağzı kanserinin teşhisi için önemlidir. Bu hastalığın en açık belirtilerinden biri idrarınızı yaparken acı veya rahatsızlık hissidir. Bu kaşınma, gerginlik veya sizi rahatsız eden başka hisler de olabilir.

Bu belirti bir çok durumda idrar yolu iltihabına işaret eder ancak sık ve uzun süreli olduğunda olduğunda tıbbi kontrolden geçmekte büyük yarar vardır.

İdrarda düzensizlik

kabiz

Rahatsızlığın yanı sıra, idrar alışkanlıklarında değişiklikler de bu hastalığın ana belirtileri arasındadır. Eğer idrarınızı tutamıyorsanız, normalden daha fazla idrara çıkıyorsanız veya renk değişikliği görüyorsanız, bunlar uyarıcı belirtiler olabilir.

Cinsel ilişki sırasında acı duyma

Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya acı duymak rahim ağzı kanserinin bir diğer önemli belirtisidir. Bu durumda, doktorunuza başvurarak ilişki sırasında acı hissetmenizin nedenlerini öğrenmek önemlidir

Pelvis ağrısı

Pelvis ağrısı genelde aybaşı kanamaları sırasında yaygındır. Ancak eğer normalden daha uzun süren kramplar veya pelvis ağrısı yaşarsanız dikkatli olmanız ve bir uzmana başvurmanız önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.