Rahim Ağzı Kanseri Uyarısı 7 Belirti

· 21 Ocak, 2016
İdrara çıkma veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık duyuyorsanız bunlar rahim ağzı kanserinin göstergesi olabilir. Ayrıca aşırı kilolu olmak da bu hastalığı geliştirme riskini arttırır.

40 yıl öncesine kadar rahim ağzı kanseri kadınlar için en fazla ölüm tehdidi olan kanser vakasıydı. Bugün, tıbbi ve teknolojik gelişimler sayesinde, bu hastalıktan kaynaklanan ölümler gözle görülür biçimde azaldı, buna rağmen hala bir tehdit olmaya devam ediyor. Araştırmalar, tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler bu hastalığı teşhis edebilmek için gerekli ana belirtileri belirlemeyi ve böylece erken tedaviyi sağlıyor. Bu nedenledir ki, kadınların bu hastalığın belirtileri hakkında iyice bilgilendirilmeleri çok önemlidir ve kendilerini risk altında hissetmeleri durumunda doktorlarına başvurmalarını öneriyoruz.

Rahim Ağzı Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin risk faktörlerinin bilmek hastalıktan korunmak veya zamanında teşhis için oldukça önemlidir. Bu bilgi ile kadınlar bu hastalığı geliştirme riskini taşıyıp taşımadıklarını daha iyi anlayabilir.

 • Human Papillomavirus (HPV) ile enfeksiyon: HPV virüsü rahim ağzı kanserinin ana nedenlerinden biridir. Cinsel ilişki ile aktarılır ve Pap smear veya genital bölgede siğillerin tespit edilmesiyle teşhis edilebilir.
 • Beslenme: Yanlış bir beslenme kadınlarda aşırı kiloya veya obeziteye yol açabilir, bu da rahim ağzı kanseri riskini arttırır.
 • Genetik: Ailesinde rahim ağzı kanseri geçmişi olan kadınlar bu hastalığın riskini diğerlerine nazaran 3 kat daha fazla taşır.
 • HIV: Bu virüs bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücuda HPV kapma olasılığını arttırır.
 • Tütün veya enfiye kullanımı.
 • Erken yaşta cinsel ilişkiye girmek.
 • Çok sayıda çocuğa sahip olmak.
 • 52 yaşından sonra menopoz.
 • Diyabet.
 • Yüksek tansiyon.
 • Yüksek miktarda östrojene maruz kalmak.

Rahim Ağzı Kanseri Uyarıcısı Belirtiler Nelerdir?

Bu kanserin dezavantajlarından biri erken fazlarındayken sessiz bir hastalık olmasıdır; bu yüzden bu hastalıktan dolayı bir çok ölüm hala devam etmektedir. Ancak, zamanla yaygın olarak görülen belirtiler tarafından uyarılmak erken teşhis ve tedavi için anahtardır. 

Bacak ağrısı
yorgunbacak

Rahim ağzı kanserinin erken fazlarında oluşabilecek bir belirti bacaklarda ağrı ve şişmedir. Bunun olmasının nedeni serviksin şişmesi, dolayısıyla normal kan akışının değişmesi, ve sonuç olarak da bacaklarda ağrı hissidir.

Vajinal akıntı

Vajinal akıntı sürekli olmadığı ve kokusuz ve renksiz olduğu sürece normaldir. Eğer vajinal akıntı artar, daha sık gerçekleşir, kokar veya sıradışı görüntüye sahip olursa, en iyisi doktorunuza başvurmaktır çünkü bu rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olabilir.

Sıradışı kanamalar
kan

Bu rahim ağzı kanserinin en genel belirtilerinden biridir. Bazı kadınlar düzensiz aybaşı yaşarlar. Bu düzensizliğin olası nedenlerini öğrenmek için bir doktora başvurmalıdırlar. Eğer bugüne kadar aybaşı kanamalarınız düzenli olduysa ve şimdi aybaşılar arası veya cinsel ilişki sonrası kanama yaşıyorsanız, bunu bir uyarı olarak görmek ve bir doktora başvurmak çok önemlidir.

İdrara çıkarken rahatsız olma

İdrarı takip etmek rahim ağzı kanserinin bir çok anlamda teşhisi için önemlidir desek? En belirgin belirti idrara çıkarken rahatsız olmaktır, bu kaşınma, gerginlik veya sizi rahatsız eden diğer hisler olarak tanımlanabilir. Bu belirti, bir çok hastalık örneğinde, idrar yolu iltihabına işaret eder, ama bu idrara bağlı belirtiler sık ve uzun süreli olduğunda tıbbi kontrolden geçmekte büyük yarar vardır.

İdrarda düzensizlik
kabiz

Rahatsızlığın yanısıra, idrar alışkanlıklarında değişiklikler de bu hastalığın ana belirtileri arasındadır. Eğer idrarınızı tutamıyorsanız, normalden daha fazla idrara çıkıyorsanız veya renk değişikliği görüyorsanız, bunlar ana uyarıcı belirtilerdir.

Cinsel ilişki sırasında acı duyma

Cinsen ilişki sırasında rahatsızlık veya acı duymak rahim ağzı kanserinin bir diğer önemli belirtisidir. Bu durumda, en iyisi bir doktora başvurmak ve cinsel ilişki sırasında acı duymanızın nedenlerini öğrenmektir.

Pelvik ağrısı

Pelvik ağrısı genelde aybaşı kanamaları sırasında yaygındır. Ancak, eğer kramplar ve pelvik ağrısı normalden uzun sürüyorsa, veya daha sık ve yoğun oluyorsa, buna çok dikkat etmek ve bir uzmana danışmakta yarar vardır.