Rahim Ameliyatı: Histerektomi Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın ihtiyaçlarına ve hastaya göre uygulanan çeşitli histerektomi türleri vardır. Cerrah veya jinekolog bu ameliyata ihtiyacı olan her kadın için doğru uygulamayı belirler. 
Rahim Ameliyatı: Histerektomi Çeşitleri Nelerdir?

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2020

Bir cerrah, bir kadının rahmini çıkarmak istediğinde tercih edebileceği çeşitli histerektomi türleri vardır. Tercih ettiği tür, hastanın tıbbi geçmişine ve kararın alındığı aşamadaki sağlık durumuna bağlıdır.

Kadınlar için hangi histerektomi türünü istediklerine dair düşünüp karar verme sürecine katılmaları önemlidir. Her bir türün farklı sonuçları olduğunu anlamaları gerekir.

Histerektomi gerçekleştirmek zor bir karardır. Kesin endikasyonları vardır ve belli hastalıklar için kaçınılmaz bir seçenektir ancak hiçbir zaman hoş değildir.

Doktorların kadının vücudundan rahmini çıkardıkları işleme histerektomi adı verilir. Doktorlar bu ameliyatı gerçekleştirdiklerinde, hangi türü olursa olsun, kadınlar üreme becerilerini kaybederler. Gelecekte bir daha hamile kalma ihtimalleri ortadan kalkar.

Bu nedenle pek çok ülkede, bu ameliyattan önce kadınların eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmesi ve tam olarak izinlerinin alınmasını gerektiren belli yasalar vardır. Hiçbir doktor hasta anlaşmayı imzalamadan önce bu işlemi gerçekleştiremez.

Belirtileri

Daha önce de söylediğimiz gibi histerektomiler pek çok vakada kaçınılmazdır. Maalesef bazı hastalıklar yalnızca rahmin çıkarılması ile çözülebilir.

Farklı histerektomi türlerinden bahsetmeden önce bu ameliyata ihtiyaç duyulmasına yol açan en yaygın nedenleri sayalım.

Rahim kanseri

Bu hastalık, kadınlarda histerektomi yapılmasının en yaygın nedenidir. Kemoterapi ve radyoterapi seçenekleri olmasına rağmen organın çıkarılması gerekebilir.

Rahim kanseri tedavisinde ilerleme kaydedilmiş olsa da, hastalık ilerlemiş bir aşamada teşhis edilmişse ve diğer tüm tedaviler işe yaramamışsa, histerektomi yaptırmak tek seçenektir.

Rahim sarkması

Rahim sarkması, rahmin normal pozisyonundan çıkıp düşmesi anlamına gelir. Bu durumda kadınlarda semptomlar ve rahatsızlık ortaya çıkar. Sarkma ciddi değilse diğer cerrahi prosedürlerle çözülebilir. Ancak hayat kalitesini etkilerse bu işlemi yaptırmak bir seçenektir.

ameliyat cerrahlar

Leiyomiyom

Rahim leiyomiyomu özellikle bir kas tümörüdür. Rahim duvarında gelişen lifli bir dokudur. Organın deforme olmasına ve bazen ağrılı kanamanın oluşmasına neden olur. Histerektomiler bunun için en iyi tedavi değildir ancak gerekli olabilirler.

Endometriyozis

Bu hastalıkta endometriyal doku rahmin dışında büyür. Bu hücreleri orada bulmak normaldir. Semptomlar ve olası tedaviler çok çeşitlidir.

Ancak muhafazakar yöntemler başarısız olursa, radikal denen bir histerektomi türü gerçekleştirilebilir. Bu türde kadın cinsel organının neredeyse tamamı çıkarılır.

Histerektomi ameliyatı geçirmenin sonuçları

Herhangi bir histerektomi türü yapıldıktan sonra kadınlar artık adet görmeyeceklerdir. Kadınların adetinin bitmesi, kadın halen doğurganlık çağındaysa erken menopoza yol açar. 

Adet döngüsü olmadan kadınlar hamile kalamayacaklardır. Bu yüzden erken menopoz oluşabilir. Ancak menopozlu kadınlar da histerektomi ameliyatı olabilirler. Bu tür vakalarda kısırlık gibi bir durum olmayacaktır.

Yumurtalıkların bırakıldığı, böylece hormonel üretimin sürdürüldüğü bir histerektomi türü vardır. Bu tür vakalarda menopoz hemen ortaya çıkmasa da menopozdan hemen önceki menopoza geçiş aşaması ilerlemiştir. .

Kısmı histerektomi geçiren kadınlar düzenli servikal taramalarını yaptırmaya devam etmelidirler. Bu histerektomi türünde servikse dokunulmadan bırakılır. Bu da insan papilloma virüsünden gelen kanser hala yerleşik durumda olabilir.

doktor rahim maketi hasta
Kısmi histerektomiden sonra kadınların servikal taramaları yaptırmaya devam etmeleri gerekir.

Çeşitleri

Şimdi de yapılması mümkün histerektomi türlerinden bahsedeceğiz. Erişim rotalarının ve tekniklerinin oluşturulması gerekir.

Rahme karından veya vajinadana, laparoskopi yapıp bir açıklık oluşturarak ulaşılabilir. Sonrasında aşağıdaki çeşitli final yaklaşımlarından biri tercih edilebilir:

  • Toplam: Tam histerektomidir, basit histerektomi olarak da bilinir. Cerrah kadının vücudundan rahmin tamamını çıkarır, yumurtalıkları ve fallop tüplerini bırakır.
  • Ara toplam: Bu türde serviks bırakılır. Yalnızca rahmin üst kısmı çıkarılır. Yumurtalıklar ve fallop tüpleri de bırakılır.
  • Radikal: Bu, en agresif histerektomi tipidir. Rahmin tamamı, yumurtalıklar ve fallop tüpleri çıkarılır.

Sonuç

Farklı heterektomi türleri vardır. Doktor her vaka için en iyi yaklaşımı tavsiye edecektir. Ancak kadın, her zaman eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş ve prosedürü gerçekleştirmek üzere ondan tam izin alınmış olmalıdır.

Ameliyattan sonra adetiniz duracak, menopoz başlayacaktır. Maalesef bazen başka bir tedavi seçeneği yoktur ve doktorların bu hayat kurtarıcı çıkarma işlemini gerçekleştirmeleri gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sikora Szczesniak DL., Szcesniak G., Szatanek M., Sikora W., Clinical analysis of 52 obstetric hysterectomies. Ginekol Pol, 2016. 87 (6): 460-6.
  • Brandsborg B., Nikolajsen L., Chronic pain after hysterectomy. Curr Opin Anaesthesiol, 2018. 31 (3): 268-273.
  • Palmero FJ., Expósito ME., Pérez OF., Pérez AM., et al., Rev Cubana Cir, 2011.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.