Rahim Kanseri Vakalarının %60’ı Önlenebilir

Yapılan araştırmalara göre, rahim kanserini önlemek için yapmanız gereken çok basit şeyler var; her gün egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve her gün kahve içmek.
Rahim Kanseri Vakalarının %60’ı Önlenebilir
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü ve Dünya Kanser Araştırma Fonu’nun yayınladığı raporlara göre, eğer kadınlar her gün egzersiz yapar ve beslenme düzenlerinden doymuş yağlar içeren şeyleri çıkartırlarsa rahim kanseri vakalarının %59u önlenebilir.

Endometriyal kanser Amerika’da en sık rastlanan ve kadınlarda meme, akciğer ve kolon kanserinden sonra dördüncü sırada görülen kanser türüdür. Ayrıca bu kadar sık rastlanmayan, kanser hastası kadınların %6’sının muzdarip olduğu rahim sarkomları olarak da bilinen başka bir rahim kanseri türü de bulunmakta.

Bilimsel çalışmalar ne diyor?

Bahsedilen kurumlar tarafından yapılan araştırmaların verilere dayanarak “her gün yediğiniz yiyecekleri doğru seçmenin kanseri bedeninizden uzak tutacağı” sonucuna varıldı. Yani, her gün bir fincan kahve içerek kanser riskini %7 oranında azaltabilirsiniz. Ancak şekerli gıdalar ve işlenmiş tahıllar kanser riskinizi yükseltmektedir.

Şu da ilginizi çekebilir: Meyve ve Sebze Yemek Kanseri Önler Mi?

Endometriyal kanser, endometriyum bölgesinde yani rahmin iç çeperinde oluşan bir kanserdir.

Peki bu neden oluyor?

Endometriyal kanserin obezite ve fazla kilo ile bağlantılı olan östrojen ve insülin gibi hormonların işleyişi ile doğrudan alakalı olduğuna inanılıyor. Bu nedenle sağlıklı bir kiloda olup östrojen ve insülin seviyelerini düşürmek, bağışıklık ve sindirim sisteminizi güçlendirmek için düzenli fiziksel egzersiz öneriliyor.

Kahve klorojenik asit gibi antioksidanlar içerdiğinden dolayı, oluşabilecek DNA hasarını önleyebilir. Ayrıca insülin hassasiyetini arttırıp glikozun bağırsaklar tarafından emilmesini de engelliyor. Yani, rahim kanseri ve diğer hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak için yüksek glisemik endeksli yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Yumurtalık Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

rahim-kanseri-matrix
Belirtileri aklınızda tutmanız, olası hastalıkları fark edebilmeniz açısından çok önemlidir.

Endometriyal kanseri önlemek için aşağıdaki belirtilere dikkat etmelisiniz:

  • Menapoz sonrası oluşan vajinal kanama
  • Regl dönemleri arasında kanama
  • Pelvik ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında acı veya ağrı

Ayrıca bazı kadınlarda ciddi miktarda kilo kaybı da gözlenmektedir ancak bu belirtiler başka hastalıklarla da ilişkili olabileceğinden hemen kanser endişesine kapılmamanızı öneriyoruz. Eğer bu belirtilerden herhangi birisini gösteriyorsanız lütfen bir doktora danışın. Böylece gerekli testleri yapıp en doğru teşhisi koyabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Elisa Bandera, M.D., Ph.D., associate professor of epidemiology, Rutgers Cancer Institute of New Jersey
  • Alice Bender, M.S., R.D., nutrition communications manager, American Institute for Cancer Research; Mia Gaudet, Ph.D., director, genetic epidemiology, American Cancer Society
  • American Institute for Cancer Research and World Cancer Research Fund International (2013), AICR/WCRF Continuous Update Project Report: Preventing Endometrial Cancer

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.