Rebecca Sendromu: Eski Eşleri Kıskanmak

Rebecca sendromu, bir kişinin sevgilisinin eski sevgilisine karşı hissettiği kıskançlığı ifade eder. Nasıl tanıyabilirsin? Bunu ele almak neden önemlidir? Öğrenmek için okumaya devam edin!
Rebecca Sendromu: Eski Eşleri Kıskanmak
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Rebecca Sendromu, bir kişinin, hayatındaki kişinin eski sevgililerine karşı kıskançlık yaşadığı durumları ifade eder. Bazı psikologlara göre bu tür bir duygu bu günlerde daha da yaygınlaşmış.

Düşük benlik saygısından, kendinizi başkalarıyla karşılaştırma ihtiyacına kadar birçok nedeni olabilir. Hatta bazı durumlarda bu partnerinizden bile kaynaklanabilir.

Daha derine inelim.

Rebecca Sendromu adı nereden geliyor?

Bu sendrom, 1940 yılında Daphne du Maurier’in Rebecca adlı romanından uyarlanan Alfred Hitchcock’un filmi “Rebecca”nın adını taşır.

Bu kült film, dul bir milyonerle ilişkisi olan ve onunla evlenen genç bir nedimenin hikayesini anlatıyor. Ne yazık ki kahya ve evin (Manderley adında heybetli bir konak) diğer hizmetçileri başından beri yeni geline karşı düşmanca davranır.

Genç kadın sürekli eski eşiyle kıyaslanır. Eski eş, herkes tarafından yüceltilmiş ve hayranlık duyulmuştur ve kahraman, kendini ölen kadının neredeyse mükemmel imajıyla karşılaştırmaya başladığında yavaş yavaş öz güveninin kaydığını hissetmeye başlar.

Sonuç olarak, özellikle kocasının eski karısıyla olan ilişkisinin mutlu ve huzurlu olmadığını keşfettiğinde, sebepsiz yere kıskançlık geliştirmeye başlar.

Rebecca sendromu nedir?

telefonlu adama küsen kadın

Yazar Peter Van Sommers, bu kıskançlık türü hakkında kendi fikrini ortaya koyuyor. Kıskançlık: Nedir ve Kim Hissediyor adlı eserinde bunu “geriye dönük” olarak sınıflandırıyor. Yani, mevcut eş, eşinin önceki ilişkileri tarafından kışkırtılır.

Bir kişi mevcut partnerini vefat etmiş eski bir kişiden bile kıskanabilmesinin nedeni budur. Bulgar yazar Elias Canetti de daha önce bu tanıma çok uygun bir özdeyiş dile getirmiş:

“Kıskançlığı en çok nefret ettiğin şeye göre sınıflandırmak gerekir: geçmiş, şimdiki ve gelecekteki rakipler.”

Bu sendroma sahip bir kişinin, sevgilisinin eski sevgilisiyle yaşadığı mutlu durumları hayal etmesi yaygındır.

Bu sendroma sahip kişilerin, diğer şeylerin yanı sıra eski eş veya sevgilinin daha zeki, güzel veya çekici olduklarını varsaymaları da yaygındır. Yani, bu insanların neredeyse mükemmel olduğunu düşünürler.

Bu, kıskanç kişiyi eşine karşı ilgisiz bir davranışa yönlendirir, ancak bunun tersi de olabilir ve kendilerini üstün de hissedebilirler. Gerçek şu ki, bu durum bir çift olarak birlikte yaşamayı ciddi şekilde etkiler, çatışmalara neden olur ve hatta bir ilişkiyi yok edebilir.

İlginizi çekebilir: Bağlanma Bir İlişki Sorunudur

Rebecca sendromunun nedenleri

Araştırmacılar Scheinkman ve Werneck tarafından yapılan çalışmanın işaret ettiği gibi, “Kıskançlık karmaşık bir ilişkisel deneyimdir. Bu, içsel bir kaybetme korkusudur.”

Bu hissetme biçimi, bazen anlaşılmaz görünen eylem ve tepkilere neden olan düşünce ve duyguları içerir.

kırık aynada kendine bakan kadın
Rebecca Sendromu genellikle düşük benlik saygısından kaynaklanır. Ancak, kıyaslamalardan da kaynaklanabilir.

Bu durumun olasılığını artıran durumlar şunlardır:

 • Sendromdan muzdarip kişinin düşük benlik saygısı olması
 • Partner veya çevrenin sürekli olarak eski sevgiliyi hatırlatması
 • Partnerin ikisi arasında doğrudan kıyaslamalar yapması
 • Sendromlu kişinin, fiziksel veya kişilik olarak partnerinin bir önceki eşine benzediğini fark etmesi
 • Partnerin yas evresini atlatamaması ve yakın zamanda dul kalmış olduğu için duygular ve anıların yüzeye çıkması.

Tedavisi var mı?

Dr. Cuesta’ya göre, mantıksız korkuların hakim olduğu bu durumu iyileştirmek genellikle bir tür müdahale gerektirir. Bazı durumlarda, sendromlu kişinin partnerinin de psikolojik destek alması gerekebilir.

Yardımcı olabilecek bazı öneriler şunlardır:

 • Mevcut partnerle iletişimi geliştirmek
 • Mevcut partner memnuniyetsizliğini ifade etmeli ve neden birlikte olduklarını hatırlamalı
 • Eski partnerin niteliklerinden abartılı söz etmekten veya ayrıntıları sözlü olarak ifade etmekten kaçınmak
 • Kıskanç kişinin sahip olduğu inançları gözden geçmek
 • Sendromlu kişinin benlik saygısını geliştirmek
 • Diğerlerine ek olarak kontrol edici tutumları değiştirmek

Kıskançlık belirtilerini geride bırakmak ve bir psikologun desteğiyle burada ve şimdiki ilişkiden gerçekten zevk almaya başlamak mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.