Rejim Yapanlar İçin 15 İpucu

· 14 Nisan, 2015

Çoğumuz rejim yapmaya başlarken kendimizden emin ve motiveyizdir ama günler ilerledikçe ve günlük işlerimiz önümüze çıktıkça rejimi sürdürmek zorlaşır.  Eğer sizin de başınıza geldiyse veya bir rejime başlıyor ve yarıda bırakmak istemiyorsanız, rejiminizde başarıya ulaşmak ve iyi bir yaşam tarzı sürdürmek konusunda size vereceğimiz basit ipuçlarını okuyun.   

İpucu #1

Uyguladığınız rejim hangisi olursa olsun, beslenme için kahvaltı temeldir. İşte, ders çalışırken veya ev işleri yaparken sabahki ihtiyacınızı karşılar.  Kahvaltıyı atlamamaya çalışın çünkü aksi halde öğlen vakti daha fazla acıkacaksınız ve haliyle de yemeniz gerekenden daha fazla yiyeceksiniz. Bunun aksine, eğer sağlıklı bir kahvaltı yaparsanız sabah süresince doygun olacak ve öğle yemeğinde uygun miktarda besin tüketeceksiniz.

İpucu#2

tatlı-yiyerek-kilo-almayın

Eğer abur cubur veya tatlı yemeye alışıksanız ve ekstra bir şeyler yemek için aşerme krizine giriyorsanız, tatlıların anksiyeteye yol açtığını hatırlamalısınız. Bu yüzden, kendinizi tatmin edene dek favori meyvenizi yiyin. Vücudunuz için çok daha sağlıklıdır ve rejim listenize de faydalı olacaktır.

İpucu#3

Yemeğe oturmadan önce her zaman kullandığınızdan daha küçük bir tabak seçin. Size her zaman yediğiniz kadar yemişsiniz gibi gelecek çünkü tabak dopdolu görünecek ama aslında porsiyon daha küçük olacaktır.

İpucu#4

İyi uyuyun. Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre bu, beyne doygunluk sinyali gönderen leptin hormonu üretimi sağlar. Aksi halde ghrelin hormonu açlık hissi yaratacaktır, yani günde en az 8 saat uyumaya çalışın.

İpucu#5

Vitamin-D-zayıflama

Kilonuzu sürekli olarak ölçün. Haftalar içinde beslenme alışkanlıklarınızın ne kadar iyi netice verdiğini görmekten daha motive edici bir şey daha yoktur. Bu, sizin kendinize olan güveninizi arttıracak ve rejiminize devam etmeniz için sizi teşvik edecektir.

İpucu#6

Çok sabırlı olun. Tüm rejimler hızlı etkili değildir ve de tüm metabolizmalar da birbirinin aynı değildir. Bu nedenle yılmayın ve devam edin. Spor ve sağlıklı besinlerle vücudunuzda arzu ettiğiniz hedefe ulaşacaksınız.

İpucu #7

Kilerinizi sağlıklı yiyeceklerle doldurun. Bolca meyve ve sebze alın. Atıştırma saatinde yeni, sağlıklı ve lezzetli seçeneklerle karşılacaksınız.

İpucu#8

su-bagirsak

Anksiyeteyi önlemek için bol miktarda su için ve meyve yiyin. Su, yiyecek tüketimini azaltmak için harika bir araçtır. Günde en az 6-8 bardak su için. Yemekten önce içmeyi deneyin, midenizi daha dolu hissedeceksiniz.

İpucu #9

Günlük besin tüketimini azaltmanız gerekmez. Örneğin ekmek, yoğurt veya bisküvi gibi yiyeceklerin piyasada “diyet” ve tam buğdaylı çeşitleri bulunabilmektedir, böylece lezzetli yiyecekleri yemeye devam etmekte hiçbir engeliniz kalmayacak.

İpucu#10

Yemeklerinizi kekik, biraz hardal, sarımsak veya karabiberle çeşnilendirerek rejiminize yardımcı olabilirsiniz. Yedikleriniz daha lezzetli olacak ve siz de daha tatmin olmuş hissedeceksiniz.

İpucu#11

Eğer geleneksel yiyecekleri seviyorsanız tam tahıllı yiyeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz, çünkü bunlar iyi miktarda lif içerir, sindirimi hızlandırır, kolesterolü azaltır ve kabızlığı önlerler.

İpucu#12

saglikli-kahvalti

Elbette ki rejimler kişiseldir ve ailenizden sizinle beraber rejim yapmalarını istemezsiniz. Ama vücudunuzun daha sağlıklı olması ve daha iyi çalışması için yemek yeme biçiminizi yavaş yavaş değiştirebilirsiniz. Benzer şekilde, rejimi bırakmanıza neden olacak yiyecekleri yemekten kaçının. 

İpucu#13

Vücudunuzun içine nasıl özen gösteriyorsanız bunu aynı şekilde dışı için de yapın. Cildinizi ölü hücrelerden arındırın, yüz maskeleri hazırlayın, besleyici kremler kullanın, saç bakımı yapın, en sevdiğiniz giysilerinizi giyin. Her şey size kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlayacak ve hem içinizde hem de dışınızda çok iyi değişiklikler elde edeceksiniz. Bu da etrafınızdaki herkesin dikkatini çekecek.

İpucu#14

Eğer bilmiyorsanız belirtelim, alkol vücutta yağa dönüşen çok miktarda kalori içerir.  Alkolü çok seviyorsanız daha az sıklıkta veya sadece özel günlerde içmeye çalışın. Tamamen bırakmanız gerekmez ama eğer rejiminizden gözle görülür sonuçlar istiyorsanız alkollü içecek tüketiminizi azaltmanız gerekecek.

İpucu#15

Familie aus Knete

Aileniz ve arkadaşlarınızdan rejiminizi uygularken size yardımcı olmalarını isteyin. Bunlar sizin çevrenizdeki insanlardır, onların desteğine güvenirseniz rejim yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Size çikolata, dondurma, pizza getirmemelerini ve bundan ziyade meyve ve meyve suyu ile idare etmenize yardımcı olmalarını söyleyin. Sıklıkla, bırakacağınızı hissettiğiniz anlarda etrafınızda sizi rejime devam etme konusunda motive edecek birilerini bulmaktan daha iyi bir şey yoktur.