Rüyada Uçtuğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada uçtuğunu görmek ne anlama gelir? Bu rüyanın birçok yorumu var, çoğu düşündüğünüzden daha derin anlamlara çıkar. Aralarından en önemli olan 6 yorumu keşfedin!
Rüyada Uçtuğunu Görmek Ne Anlama Gelir?
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2022

Rüyanızda hiç uçtuğunuzu gördüğünüz oldu mu? İster inanın ister inanmayın, uçtuğunuzu hayal etmek en yaygın rüya deneyimlerinden biridir. Uzmanlara göre, insanların %7,5 kadarı bu rüyayı sürekli olarak görüyor. Hayatında çok uçuş gerçekleştirmiş veya mesleği, alışkanlıkları veya zevkleri şu veya bu şekilde uçma ile ilgili olan kişilerde daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Rüyada uçtuğunu görmenin anlamı, kendi zamanında Freud’u çoktan ilgilendirmişti. O zamanlar bu deneyimleri ” flugtraume” olarak adlandırdı ve çocuk oyunlarıyla ilişkilendirdi. Elbette, uçma hayalinin birden fazla yorumunu bulabiliriz, bu nedenle aşağıdaki satırlarda en önemli 6 tanesini özetleyeceğiz.

Rüyada uçtuğunu görmenin 6 yorumu

Rüyada uçtuğunuzu görmek neredeyse her zaman berrak rüyalarla ilgilidir. Yani, neler olduğunun farkında olduğunuz rüya deneyimleriyle ilişkilidir. Bu gibi durumlarda, rüya daha gerçekçi geliyor. Aslında, bazı araştırmacılar sanal gerçeklikte uçmanın berrak rüyalarını canlandırmayı başardılar.

Genel olarak, uçmakla ilgili iki tür rüya görebiliriz: Yapay yardımla uçtuğunuz rüyalar (örneğin bir uçak) ve bunu herhangi bir yardım almadan yapabileceğiniz rüyalar. Araştırmalar, insanların rüyalarında yalnızca %1,72’sinin herhangi bir alet uçtuklarını gördüğünü gösterdiğinden, ikincisi daha az yaygın olanıdır.

Uzmanlar, uçtuğunuzu hayal etmenin birçok olası yorumu olduğu konusunda hemfikirdir. Yaş, dini inançlar, kültür ve diğerleri bu rüyaların yorumlanmasını şart koşar. Daha sonra, bu fenomeni açıklayabilecek, rüyada uçtuğunuzu görmenin olası 6 anlamına bir göz atacağız.

1. Özgürlük fikirleri

Rüyada uçtuğunuzu görmekle ilgili en yaygın yorum, bunun bir özgürlük sembolü olduğudur. Gerçekten de, berrak bir gökyüzünde bir uçuştan daha fazla tam özgürlükle ilişkilendirdiğimiz çok az görüntü vardır.

Bununla birlikte, özgürlük hem maddi hem de soyut bir bakış açısıyla birçok şekilde anlaşılabilir. Bunu akılda tutarak, işte bazı açıklayıcı örnekler:

  • Sizi eski bir inanca bağlayan zincirleri kırdınız.
  • Her şeyi tüketen bir işe veda ettiniz.
  • Toksik bir ilişkiyi sonsuza kadar bırakmayı başardınız.
  • Sonuçlarından korkmadan duygularınızı veya hislerinizi yüksek sesle ifade edebildiniz.

Bu, özgürlük fikrinin bu rüyaya nasıl bağlanabileceğinin bir örneğidir. Size belirli bir derecede özgürlük veren her şey ( tam özgürlük olmak zorunda değildir) uçtuğunuzu hayal etmeye dönüştürülebilir. Genel olarak, bu, bu deneyimin açık ara en sık görülen yorumudur.

Bu makaleyi kesinlikle beğeneceksiniz: İçinizden Geleni Yapmanın Kişisel Özgürlüğü

2. Başarı ve refah

Rüyada uçtuğunuzu görmek, yakın zamanda elde ettiğiniz başarının da bir simgesi olabilir.
Rüyada uçtuğunuzu görmek, yakın zamanda elde ettiğiniz başarının da bir simgesi olabilir.

Uçmak, zirveye çıkmak anlamına gelir. Bu nedenle başlangıç noktanıza göre katlanarak yükselmeyi ifade eder. Bunu dikkate alırsak, rüyada uçtuğunuzu görmek, gerçek hayattaki başarınızın ve refahınızın bir belirtisi olabilir.

Hem başarı hem de refahın birden fazla yorumu vardır. Aynı zamanda çok kişisel kavramlardır, çünkü sizin için bir başarıyı temsil eden şey, bir başkası için ortalama bir başarı olabilir. Her ne olursa olsun, eğer hayatınızda böyle bir başarıya ulaştıysanız, ona ulaşmak üzereyseniz veya ulaşma umudunuz varsa, bu deneyimler uçtuğunuzu hayal etmeye dönüşebilir.

3. Rüyada uçtuğunuzu görmek, kibir veya gururu gösterebilir

Herkes popüler İkarus ve Daedalus efsanesini bilir. Yetenekli bir mimar olan Daedalus, oğluyla birlikte Girit adasından kaçmak için tüy ve balmumu ile kanatlar yaptı. İkisi de kanatlarla havalanınca baba, küçük oğlunu, güneş mumu eriteceği için çok yükseğe uçmaması konusunda uyardı. Ancak, Icarus babasının uyarılarını görmezden geldi, havaya yükseldi ve güneşe çok yakın uçtuğu için öldü.

Efsanenin bu özeti, uçtuğunuzu hayal etmenin bir şey hakkındaki kibirinizi veya gururunuzu anlatabileceğini düşündürtür. Rüyada mutlak özgüven gösteriyorsanız ve daha yükseğe tırmanmayı bırakmıyorsanız, yorum bu anlama gelebilir. Bu anlamın uyanıklık sırasındaki tavrınıza uyup uymadığını düşünmeye değer.

4. Sorunlarınızdan kaçma ihtiyacı

Bu rüyanın bir başka ilginç yorumu, gerçek hayatınızın sorunlarından uzaklaşmak istediğiniz bir sembol olmasıdır. Yani, günlük yaşamınız sorunlar, sorumluluklar, çatışmalar, mutsuzluk, monotonluk vb. dolu… ve siz çıkmak istiyorsunuz.

Bazen mutlu olabildiğiniz tek zaman rüyalarınızdır, bu nedenle günlük rutininizin deneyimlerini telafi etmeyi başaran hoş sahneleri yeniden yaratmaya çalışabilirsiniz. Huzur, barış, rahatlama, özgürlük ve memnuniyet ile ilişkilendirdiğimiz aktivitelerden biri olduğu için rüyada uçtuğunu görmek listenin başında yer alıyor. Rüya, durup bir değişiklik yapmanız gerektiği konusunda sizi uyaran içsel bir çığlıktır.

Okumak isteyeceğinizi düşünüyoruz: Mutluluk Gerçekte Bulunur, Hayallerde Değil

5. Özerklik veya bağımsızlık

doğada kollarını açmış mutlu kadın
Rüyada uçtuğunuzu görmek, genellikle özgürlük veya bağımsızlığın sembolüdür.

Yakın zamanda özerklik, daha fazla özgürlük veya bağımsızlık elde ettiyseniz, kesinlikle bu, uçtuğunuzu hayal etmenin açıklaması olacaktır.

Örneğin, finansal özerkliğe doğru ilk adımlarınızı attıysanız, kendi evinize taşındıysanız veya kalıcı bir iş bulduysanız, bunların hepsi uçtuğunuzu hayal etmek için harika nedenlerdir. Size özerklik veren her şey bu rüyanın bir yorumu olarak kabul edilebilir.

Elbette, uçuşunuzu harekete geçiren bir makine yoksa, ilişki daha belirgin olacaktır. Bu, özerk olduğunuzu gösterir, çünkü sizi harekete geçirmek için başka bir şeyin aracılığına ihtiyacınız yoktur. Tersi durumda, uçmayı hayal etmenin diğer yorumlarını gözden geçirmeye değer.

6. Diğer ruhsal bağlantılar

Son olarak, uçma hayalinin arkasında ruhsal bağlantılar da olabilir. Bu anlam daha az sıklıkta görülür ve genellikle rüyadaki diğer unsurların katılımını gerektirir. Örneğin melekler, nurlu figürler, tarif edilemez varlıklar vb. Tüm bu gereçler, ruhsal nitelikteki bazı deneyimleri veya en azından ruhsal inançlarınızla ilgili olan bir deneyimi sembolize edebilir.

Son olarak, uçmayı hayal etmek her zaman olumlu şeylerle ilgili değildir. Bu rüyanın yorumunu belirlemek için hayatınızın bir değerlendirmesini yapmanız yeterlidir. Burada anlattıklarımızla doğrudan bağlantı bulursanız, muhtemelen iyi bir cevabınız vardır. Yoruma bağlı olarak, sizin için faydalı olacaklarsa, hayatınızda bazı sağlıklı değişiklikler yapmaktan korkmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brink, T. L., Brink, G. S., & Hunter, K. L. Flying dreams: Four empirical studies of manifest dream content. International Journal of Symbology.1977.
  • Picard-Deland, C., Pastor, M., Solomonova, E., Paquette, T., & Nielsen, T. Flying dreams stimulated by an immersive virtual reality task. Consciousness and Cognition. 2020; 83: 102958.
  • Schredl, M., & Piel, E. Prevalence of flying dreams. Perceptual and motor skills. 2007; 105(2): 657-660.
  • Schredl, M. Frequency and nature of flying dreams in a long dream series. International Journal of Dream Research. 2011; 31-34.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.