Sabahları Yaptığımız 5 Yanlış

· 25 Ocak, 2016
Sabah uyandığınızda güne başlarken ılık bir duş almaktan ve yapabiliyorsanız en son da duştan çıkmadan önce soğuk suyla yıkanmaktan daha rahatlatıcı bir şey yoktur. 

Alarmınız çalıp uyanma vaktiniz geldiğinde genellikle ilk olarak ne yaparsınız? Birden yataktan fırlayarak duşa giren, ardından bir şeyler atıştırıp giyinerek hazır olanlardan mısınız? Sabahları yaptığımız birçok yanlış vardır ve ister inanın ister inanmayın ama bu küçük detaylar sağlığımız üzerinde ciddi etkiler oluşturur.

Bugünkü makalemizde sabahları uyandığımızda yaptığımız en yaygın 5 hata hakkında konuşmak istiyoruz. Aşağıdaki bilgiler ilginizi çekecek cinsten.

1. Birden bire yataktan fırlamayın! Her zaman yavaşça uyanın

gerilmek 1

Burada yapılan iki büyük ve yanlış alışkanlık vardır. İlki sizi uyandırması için tiz sesli bir alarm sesi kullanmak, ikincisi ise uyandığınız gibi yataktan kalkmaktır. Unutmayın ki, yatay şekilde 6 – 8 saat arası bir vakit geçiriyorsunuz ve bu yüzden vücudunuzun dik konuma alışması için ona biraz süre tanımalısınız.

Çok hızlı şekilde kalkarak midenizin bulanmasına yol açabilirsiniz, bu nedenle yarın güne başlarken bu basit ipuçlarını hatırlamaya çalışın:

 • Sanki bir rahatlama ritüeliymiş gibi yavaşça kalkın.
 • Alarmınızı normalden 10 dakika önceye kurun ve rahatlatıcı bir ses tercih edin. Klasik “bip bip bip” sesini asla kullanmayın.
 • Uyandıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, yatakta doğrulup oturur pozisyonda iki dakika boyunca derin nefes alıp vermek olmalıdır.
 • Ufak çaplı kol germe ve esnetme hareketleri yapın. Ellerinizi birleştirin ve kollarınızı başınızın üzerinde esnetin ardından sağa ve sola doğru hareket ettirin.
 • Şimdi boynunuzu bir yandan diğer yana kıvırın ve dairesel hareketler yapın. Her şeyi yavaşça yapmaya dikkat edin.
 • Derin bir nefes alın ve yataktan kalkın. Güne başlamak için hazır mısınız?

2. Kahvaltı yapmadan evden çıkmak: Büyük hata!

kahvaltı 3

Çocukları hazırlamak, onları okula bırakmak ve işe zamanında yetişmek zorundasınız. Öğlen için yemek hazırlamak, çocukları duşa sokup giydirmek, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak… Ve daha bir sürü şey! Evdeki herkesin karnını güzelce doyurmasına ve zamanında evden çıkmasına yardım etmek için bazen o kadar çok zaman harcarsınız ki, kendinizi ihmal edersiniz. Sabahları yaptığımız en büyük yanlışlardan biri budur!

 • Daha erken kalkın; böylece kendinize ayırmak için vaktiniz kalır. Sabahları sakin olmak ve acele etmeyerek rahatlatıcı bir kahvaltıya zaman ayırmak çok önemlidir.
 • Çoğu insan sabah ilk iş olarak kendine güzel bir fincan kahve hazırlar; ancak yanında başka bir şey yapmaz. Yapılan bir diğer hata da budur. İdeal olanı güne bir bardak ılık limonlu suyla başlamak, ardından da 15 veya 20 dakika sonra kahvaltı yapmaktır. Örneğin aradaki bu vakti duşa girerek değerlendirebilirsiniz. Bunun ardından lif, protein ve bir parça meyve eşliğinde kahvenizin keyfini çıkartabilirsiniz. Bu şekilde evinizden enerjik ve gerekli tüm besinleri almış olarak çıkarsınız.

3. Gözlerinizi açar açmaz cep telefonunu kontrol etmek

telefonla uyumak 4

Sosyal ağlarınızda neler olduğunu görmek, dün geceden beri haberlerde neler olduğunu öğrenmek ya da sadece yeni bir mesaj var mı onu kontrol etmek istiyorsunuz. Fakat bunu yapmak için önünüzde kocaman bir gün var! En iyisi rahatlamış şekilde uyanmak ve teknolojiden kendinizi kısa bir süre ayrı tutmaktır.

Bunun yerine yataktan kalkıp bir duş alın ve açık olan pencerenin karşısında kahvaltınızı yapın, böylece biraz temiz hava da almış olursunuz. Günün ilk saatlerinde cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalardan uzak durmak en iyisidir.

4. Sıcak suyla duş almak

duş 5

Eminiz ki sıcak suyla duş almaya bayılıyorsunuz ancak bu her zaman iyi bir şey değildir, özellikle de sabahları. Günün bu saatlerinde daha aktif olmaya ihtiyacınız vardır. Bunu yapmak için de ılık veya serin suyla duş almak en iyisidir. İdeal olanı ılık bir suyla duşa başlayıp duşun sonuna doğru da suyu serinletip özellikle bacaklarınızı bu serin suyla durulamaktır.

Soğuk suyu doğrudan ayaklarınıza tutmak şişkinlik ve ağırlık hissini önleyecek ve ayaklarınızı güne hazır olmaları için canlandıracaktır. Bunu yarın deneyin ve kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi görün!

5. Evden kötü bir ruh haliyle çıkmak

iyi ruh hali 6

Önünüzde uzun bir iş günü olduğunun farkındasınız ve aklınızda yapılacak şeylerin uçsuz bucaksız listesiyle evden çıkmanın telaşı içindesiniz. “Çok yorgunum, bugünün üstesinden nasıl geleceğim?” Bu kendi kendimize sık sık söylediğimiz veya başkalarından sıklıkla duyduğumuz bir şeydir.

Olumsuz düşünceler iyi olmanızı engeller ve hayat kalitenizi düşürür ve bunu o kadar sinsice yaparlar ki, çoğu zaman hiçbir şey fark etmezsiniz. Hoşlanmadığınız işlerle uğraşırsınız ve önemli olanları kaçırırsınız. O yüzden bugün şunu deneyin: Beyninize aşağıdaki düşünceleri “kazımaya” çalışarak evden farklı bir şekilde çıkın:

 • Bugün benimle ilgili her şey yolunda gidecek ve eminim ki mükemmel bir gün olacak.
 • Yaptığım her şeyden zevk almaya çalışıp onlara dört elle sarılacağım. Evden rahatlamış olarak iş yerime doğru bir yürüyüşe çıkıyorum ve çevremdeki insanların, dükkanların ve parkların farkına vararak ilerliyorum.
 • İş arkadaşlarımın ve amirlerimin en iyi yanları göreceğim.
 • Bugün iyi bir iş çıkartacağım. En önemlisi de kendimle gurur duyuyorum.
 • Günü bu şekilde geçirdiğim zaman kendime  küçük bir ödül vereceğim. Basit bir şey: Şuradaki güzel parkta kahve molası vermek veya kısa bir yürüyüşe çıkmak ya da uzun zamandır haber almadığım bir arkadaşımı aramak.

Gördüğünüz gibi sabahları uyandığımız zaman yaptığımız bir çok küçük yanlış var. Bunlar bizim sağlığımızı gün geçtikçe kötüleştirecek temel şeyler. Şunu aklınızdan çıkarmayın: Hayat kaliteniz yaşadığınız anın keyfini çıkarmak ve gelecekle ilgili iyimser kalabilmek üzerine kurulmuştur. Tüm bunlara rağmen denemek için hala şüpheleriniz mi var?