Geliştirmeniz Gereken 5 Sabah Alışkanlığı

Bu sabah alışkanlıklarından yararlanmaya başladığınızda daha iyi bir gün geçireceksiniz.
Geliştirmeniz Gereken 5 Sabah Alışkanlığı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Sabah alışkanlığı edinmek düşündüğünüzden daha önemlidir. Gününüzün geri kalanı için ruh halinizi ve ritminizi ayarlar. İşte bu yüzden, her gün, sabahları yapacağınız şeylere özen göstermeniz önemlidir.

Uyandığınızda vücudunuzu harekete geçirmeniz gerekir, böylece yapmanız gerekenler listenizdeki tüm görevleri gerçekleştirebilirsiniz. Gününüzün, kahvenin ilk yudumu ile başladığını düşünebilirsiniz ama aslında yatakta başlar.

Evet, sabah saatlerinde size güç ve enerji verecek ilk alışkanlık yatakta başlar. Kalkmadan önce esneme yaparsanız, vücudunuza aktif moda geçmesini söylemiş olursunuz. Bu ayrıca kas gerginliğini de rahatlatır ve uyuşukluk hislerini azaltır. Gününüze doğru şekilde başlamanıza yardımcı olacak en iyi 5 sabah alışkanlığına bakalım. Hem enerji verici, hem de sağlığınız için çok iyi olduklarını göreceksiniz.

5 Sabah Alışkanlığı

1. Kulak masajı

kulak masajı yapan kadın

Kulaklarınız, vücudunuzun geri kalanına bağlı olan birçok sinir ucu içerir. Bu yüzden kulak masajı en iyi sabah alışkanlıklarından biridir.

Uyandığınızda basit bir kulak masajı, vücudunuzun günlük aktivitelere hazırlanmasına yardımcı olabilir. Eğer oldukça hızlı bir şekilde yaparsanız, dolaşımınızı hızlandıracak ve uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Kulaklarınız sizin hakkınızda ne söylüyor?

2. 1 bardak limonlu su

Size enerji sağlayan sabah alışkanlıklarından biri ise su içmektir. Saatlerce vücudunuza sıvı girmediğinde, vücudunuzun işlevlerine tekrar başlaması için sıvı alması gerekir.

Sabahları bunu yapmanın bir yolu, o fincan kahveyi limonlu bir bardak ılık suyla işlemektir. Bu sindirim sisteminizin işlevini artıracaktır. Ayrıca iyi bağırsak florası oluşturarak karaciğerinize ve bağırsaklarınıza yardımcı olur. Ilık su ve limonun bir başka faydası da; bu kombinasyonun toksinleri ortadan kaldırması ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi, yani sağlığınızı gerçekten iyileştirmesidir.

Tek yapmanız gereken, her gün, 1 bardak ılık suya limonun yarısını ya da çeyreğini sıkmak ve kahvaltıdan 20-30 dakika önce içmektir.

3. Dil temizliği

dil çıkarmak

Herkes küçüklüğünde, ağız sağlığını korumak için dişlerini günde 2 veya 3 kez fırçalamanın önemli olduğunu öğrenmiştir. Bu, sabah alışkanlığı edinmenin bir parçasıdır. Ancak, dişlerinizi sabahları fırçalarken, dilimizi de unutmamak önemlidir.

Peki neden?

Bu organ, geceleri, hoş olmayan kokulara neden olabilecek birçok bakteri biriktirir. Diş plağına ek olarak diş çürümesine ve çeşitli diş eti hastalıklarına yol açabilir.

4. 1 yemek kaşığı bal

Balın faydalı birçok özelliği vardır. Bunlardan biri, vitaminleri ve mineralleri sayesinde hafızanızı uyarmaya yardımcı olmasıdır. Muhtemelen balın soğuk algınlığını, öksürüğü ve hatta alerjiden kaynaklanan semptomları hafifletmek için harika olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Hafızanızı uyarmak için her sabah 1 yemek kaşığı baldan daha iyi bir şey yoktur. Bunu kahvaltıdan önceki 10-15 dakika içinde yapmayı unutmayın.

Ayrıca taze ve doğal bal seçmeniz de önemlidir. Eğer çok tatlı ise, biraz ılık su veya süt ile karıştırabilirsiniz. Etkisi aynı olacaktır. Birçok insan, ilk sabah kahvesini 1 yemek kaşığı bal ile tatlandırmayı tercih eder.

5. Hidrojen peroksit ile gargara

damlalıkla hidrojen peroksit

Dişlerinizi ve dilinizi fırçalamaya ek olarak, ağız sağlığınız için bir başka günaydın alışkanlığı ise, bir hidrojen peroksit çözeltisi ile gargara yapmaktır.

1 bardak suya 5-7 damla ekleyin ve dişlerinizi beyazlatmak için her sabah ağzınızı bununla çalkalayın. Bu ayrıca kötü kokulu nefesi deo rtadan kaldıracak ve bazı diş eti hastalıklarını da önleyecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.