Sabunun Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı

Sabunların çekmeceleri yağlamak ve kapıların gıcırdamasını engellemek için kullanıldığını biliyor muydunuz? Tüm yapmanız gereken sabunu çekmece rayına veya kapı menteşelerine sürmek.
Sabunun Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sabun, herkesin evinde sahip olduğu şeylerden biridir ve genellikle temizlikle ilgili her şey için kullanılır. Mağazalarda, özel bir şey için tasarlanmış çeşitleri de içeren tüm sabun ürünlerini bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, kişisel hijyen için bir zorunluluk haline gelmenin ve evin temiz tutulmasının yanı sıra, diğer alanlarda da büyük bir yardımcı olabilir. Birçok kişi hala bu diğer alanları bilmediğinden, sabun için 10 alternatif kullanım paylaşacağız. Not alın!

1. Boya lekelerini önleme

eski dolap

Evinizin duvarlarını boyarken kapılarınızı ve pencerelerinizi rastgele boya izlerinden ve damlalarından korumak için tek ihtiyacınız olan şey nemlendirilmiş bir kalıp sabun. Dökülmeleri ve lekeleri önlemek için menteşeleri ve tokmakları da kapladığınızdan emin olun.

2. Çivi çakmak

Duvara bir şey çivilemek için parmaklarınıza vurmaktan bıktınız mı? Biraz sabunla bu acı verici sıkıntıya elveda deyin.

Sabunu nemlendirin, çivinin gövdesine sürtün ve çiviyi duvara çakın. Sabun, çivinin duvara çok daha düzgün bir biçimde girmesini sağlar, böylece parmaklarınıza o kadar çok isabet etmek zorunda kalmazsınız! Harika şekilde çalışacaktır!

3. Gaz kaçaklarını saptama

gaz kaçağı

Gaz kaçakları, özellikle zamanında tespit edilmesi zor olabileceği için endişe uyandırcı bir konudur. Gaz kokusu aldığınızı düşünüyorsanız, sabunu su ile karıştırın ve borularınızı test edin. Şüphelendiğiniz sorunlu alanlara uygulayın. Eğer kabarcıklar olursa, bir sızıntı olduğu anlamına gelir.

Dikkatli olun!

4. Çekmece raylarını yağlama

Sıkışmış çekmeceler can sıkıcıdır ve sabrınızı gerçekten test edebilir. Onlarla bir daha uğraşmamak için, metal rayları biraz sabun ile yağlayın. Sabunu ıslatın, raylara sürtün ve her zamanki gibi açıldıklarını göreceksiniz.

5. Kalan yapıştırıcıyı çıkarma

duvar kağıdı yapıştıran çift

Duvar kağıdını kaldırdıktan sonra duvarlarınızda kalan yapıştırıcı parçaları görüyor musunuz? Bunun evinizin görünümünü mahvetmesine izin vermeyin! Biraz sabunu ılık suyla karıştırıp yumuşak bir süngerle yapışkan bölgelere sürtün.

6. Kapıların gıcırdamasını durdurun

Gıcırtılı kapılar evin içerisinde oldukça rahatsız edici olabilir. Mağazalarda satılan yağları kullanabileceğiniz gibi sabun da bu küçük problemi çözmek için kullanılabilir.

Biraz sabun ve suyu karıştırın, menteşelere uygulamak için bir diş fırçası kullanın ve farkı hemen fark edeceksiniz.

7. Tırnaklarınızı temiz tutun

düzgün tırnaklar

Avlu veya bahçe ile uğraşmak, muhtemelen kirli tırnaklarla sonuçlanır. Ama neden önlemek yerine bu sorunla uğraşmak isteyesiniz ki? Toprak ile çalışmadan önce tırnaklarınıza biraz sıvı veya katı sabun sürün. Bu şekilde tırnaklarınızı temiz tutacaksınız.

8. Oyukların ve çatlakların cilalanması

Durup bakarsanız, evinizin duvarlarında çatlaklar ve oluklar görürsünüz. Genellikle onları çok iyi görünmeyen özel jel veya tutkalla örtüyoruz. Ancak onlardan daha estetik bir şekilde kurtulmak için sabun kullanabilirsiniz.

Küçük bir sabun nemlendirin ve olukları örtmek için kullandığınız yapıştırıcının veya diğer ürünün kenarlarını cilalamak için kullanın.  Bunu ürün kurumadan önce yapmaya çalışın, çünkü kuruduktan sonra iyi sonuçlar almak zordur.

9. Deri ayakkabıları yumuşatma

iki çift ayakkabı

Bu, her tür ayakkabı üzerinde işe yaramasa da, küçük bir sabun ayaklarınızı sıkan deri ayakkabıları yumuşatmak için yardımcı olabilir. Ayakkabının iç kısmına sürtün, birkaç saat bırakın ve daha rahat ayakkabıların tadını çıkarın.

Daha fazla öğrenmek mi istiyorsunuz? Ayakkabınızın Vurmaması İçin 12 Efsanevi Hile

10. Zor lekelerden kurtulmak

Elbiselerinizi temizlemek için her türlü leke sökücüyü piyasada bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazıları sadece kumaşı etkilemekle kalmayıp, çevre için de kötü olan kimyasallardan imal edilmektedir.

Bu kimyasallara maruz kalmayı önlemek için, bu basit numarayı beyaz sabunla kullanmak isteyebilirsiniz. Kalıbı kumaşın altına, lekenin bulunduğu yere koyun, alanı nemlendirin ve maddeyi çıkarmak için ovun.

Bu hileleri beğendiniz mi? Eğer daha fazlasını biliyorsanız, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin! 

Resimler wikiHow.com adresinden alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.