Tırnak Yeme Alışkanlığının Olumsuz Sonuçları

Birçok insan bunun farkında olmasa da, tırnak yemenin çeşitli zararları vardır. Tırnak yeme, enfeksiyonlu hastalıklara, acıya ve tırnak uzamasında sorunlara sebep olabilir.
Tırnak Yeme Alışkanlığının Olumsuz Sonuçları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Estetik bir problem olmasının yanı sıra tırnak yeme, bakteri ve deforme parmakların oluşumu gibi sağlık problemlerine de yol açabilir. Tırnak yeme alışkanlığı, her yaşta görülebilecek problemli bir alışkanlıktır. Bu makalede sizlere tırnak yemenin neden kötü olduğunu ve bu alışkanlıktan neden uzaklaşmanız gerektiğini anlatacağız. 

Tırnak Yemenin Nedenleri

tırnak yeme alışkanlığı

Tırnak yeme, binlerce insanın sahip olduğu ve çocukluklarında geliştirdiği bir alışkanlıktır. Çoğunluğumuz bu süreci aşmış olsak da bazı insanlar yıllar boyunca tırnak yemeye devam eder.

Bu alışkanlığın en inanılmaz özelliklerinden biri, bunu yaptığımızı fark etmiyor oluşumuzdur. Diğer deyişle, tırnaklarımızı bilinçsiz olarak yeriz; televizyon izlerken, metroyla yolculuk ederken ya da süpermarkette ürün seçerken.

Tırnak yemek kırılması zor bir alışkanlıktır. Bunu yapmanın çekici olmadığını bile bile parmaklarımızı acıtmaya devam ederiz ve hatta tırnaklarımızı yemek için yaptığımız işleri bile bırakabiliriz.

Aklımız ve bedenimizin bir çok durumda problemlerden, endişelerden ve olumsuz hislerden kaçmak için bize yaptırdığı bir harekettir.

Anksiyete ve stresi kontrol etmeye çalışmak insanların tırnak yeme nedenlerinden biridir. Bunu çok uzun süre yaptıktan sonra, bu alışkanlık kontrol edilemeyen sinirsel bir tik halini alır ve her gün tekrarlanan bir rutine dönüşür.

Tırnaklarımı Yemeyi Nasıl Bırakacağım?

Tırnak yemeyi durdurmak için birçok kadın estetik görünümü ön planda tutuyor. Erkekler için ise bu biraz daha karışık ama imkansız değil.

Belki de çoktan o acı ojeyi denediniz ama bir işe yaramadı.

Bu alışkanlıkların problemlere yol açtığını bilsek de, çoğu zaman bu kötü alışkanlıkları durdurmak için kendimiz girişimde bulunmak durumundayız. Tıpkı sigara içme ve alkol tüketimini bırakma sürecinde olduğu gibi.

Tırnak yemek, tırnağın yapısının sağlıklı uzamasını da etkiler. Sonuç olarak tırnaktaki farklı katmanlarda çatlaklar oluşur. Bu yüzden, tırnaklar yamuk şekilde uzar ve parmağın tırnak bölümündeki yüzeyini kaplamaz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nelere Sebep Olur?

Bu alışkanlığın sonuçlarını iki grupta anlatabiliriz: fiziksel ve psikolojik/duygusal.

Her iki durumda da, tırnak yeme alışkanlığı olan insanların, bu alışkanlığın ne gibi olumsuz sonuçlar doğuracağını bilmeleri gerekir.

Tırnak uzamasında problemler

tırnak uzaması

Tırnak aşırı yendiği zaman yetersiz ve çok yavaş hızda uzar. Bu da tırnakların görünümünü bozar ve ellerin fiziksel güzelliğini etkiler.

Acı

Bir şeyi tutarken, zarf açarken, alet kullanırken, bilgisayarda veya mesajlaşırken her hareket acı vericidir. Günlük aktivitelerimizi rahatça gerçekleştiremeyiz. Ellerimiz bir şeye dokunduğu zaman fena halde irkiliriz.

Bakteriyel hastalıklar

Tırnaklar her türlü bakterinin yayılması için çok ideal alanlardır. Tırnaklar sürekli kirli ve bakteri taşıyan nesnelerle temas eder.

Tırnak altında biriken en yaygın bakteri türü Salmonella ve E. Coli’dir. Bunlar çiğ yiyecekler aracılığıyla bulaşır. Tırnaklarımızı ağzımıza götürdüğümüz zaman, bu mikroorganizmalar tükürüğe geçer ve oradan da vücuda yayılır.

Durum ne olursa olsun, bazı insanlar bu bakterileri sindirdiklerinden dolayı daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olurlar. Vücut kendini bunlara karşı korumayı öğrenir ve onlar yüzünden hastalanmaz.

Ağız problemleri

ağız sağlığı

Özellikle öndeki dişlerle tırnakları ısırırız. Bu da diş uçlarının bozulmasına ve diş hassasiyetinin artmasına neden olur. Ayrıca bu alışkanlık diş minelerine de zarar verir. Üstelik dişlerin düzeninin bozulmasına da sebep olur. Bu çiğneme problemlerine ve dişler tamamen kapanmadığı için uyku problemlerine yol açar.

Duygusal faktörler

Tırnak yiyen birinin en tipik alışkanlığı ellerini saklamasıdır. İşin aslı, insanlar kırık veya yenmiş tırnaklarının diğer insanlar tarafından görülmesini istemez. 

Bu alışkanlığın duygusal sonuçları arasında utanç, düşük özgüven, gerginlik ve üzüntü vardır.

Şu makaleyi de ziyaret edin: Üzüntü ve Depresyon Arasındaki Dört Fark

Eklem ağrısı

boyun ağrısı

Kulağa garip gelse de, bu takıntı boyunda ve çenede ağrıya sebep olur çünkü tırnakları yemek için bu bölgedeki kaslar aşırı kasılır.

Enfeksiyon hastalıkları

Tırnak yediğiniz zaman, tırnaklarınız iltihaplanmaya karşı hassaslaşır. Şişme, kırmızılık ve akıntıya sebep olan ve tırnaklarda oluşan Paronişya adlı hastalığa sebep olur.

Bakteriler ciltteki ince çatlaklara yerleşir. Ayrıca tırnaklar yendiğinde ortaya çıkan yara, tırnak tarafından korunmadığı için mantar oluşumuna daha müsait olur.

Gördüğünüz gibi, tırnak yemenin bir çok zararı var. Bunu yapmaya devam etmek istiyor musunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.