Kişisel Hijyen: Ellerinizi Yıkamadan Dokunmamanız Gereken 4 Nokta

Çoğu zaman farkında bile olmadan yaparız ancak vücudumuzun belli bölümlerine ellerimizi yıkamadan dokunmaktan kaçınmalıyız. 
Kişisel Hijyen: Ellerinizi Yıkamadan Dokunmamanız Gereken 4 Nokta
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocukluğunuzda el yıkama alışkanlığı gibi kişisel hijyen konularında anneniz sizi eğitmek için muhtemelen çok uğraşmıştır. Çünkü gün boyunca etrafta bakterilerle dolu olan birçok şeye dokunuruz.

Eğer hijyene dikkat etmezseniz ellerinizde biriken bakteriler sağlığınızı kolayca bozabilir. Peki kirli ellerle dokunmamanız gereken organlar hangileridir? Eğer dokunursanız neler olur? Yazımızda bu konuyu tartışacağız.

Ellerinizi yıkamak neden bu kadar önemlidir?

15 Aralık UNICEF tarafından Uluslararası El Yıkama Günü olarak ilan edilmiştir. Bu girişim el yıkamanın önemi hakkında bilinç oluşturma düşüncesi ile başlatılmıştır. Örgüt, eğer hijyene dikkat edilmezse vücudun bazı bölümlerine dokunulmasıyla bulaşabilecek çok fazla hastalık olduğunu vurgulamaktadır.

el yıkamak

Hijyene yeterince dikkat ettiğiniz ve hiçbir toksik maddeye temas etmediğiniz için bir riske maruz kalmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Emin olmadan önce dokunduğunuz her şeyin gerçekten temiz olup olmadığını kendinize sorun.

Eğer her gün bilgisayar kullanıyorsanız buradaki virüsler klavye, ekran ve ağzınız arasında yolculuk yapıyor olabilir. Ofisiniz “temiz” olduğu için bir sorun olmadığını düşünmeyin. Virüsler hava yoluyla da bulaşabilir ve bu sizin kontrolünüz dışında olan bir şeydir.

1. Gözler

Görme, sahip olduğumuz en değerli duyulardan biridir ve bu nedenle bir göz enfeksiyonu yaşadığımız zaman sorun çok rahatsız edici olabilir. Gözlerimizi ovalamak için, bir kirpiği almak için veya gözümüzle alakalı herhangi bir şey için ellerimizi sıklıkla gözlerimize götürürüz.

Ancak, gözlerimize kirli ellerle dokunmak ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Hatta çoğu zaman hiç farkında olmadan bile gözlerimize dokunuruz. İşte her zaman uygulamanız gereken birkaç kişisel hijyen tavsiyesi:

  • Gözlerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
  • Göz yaşını silmek veya göze kaçan bir kirpiği almak istiyorsanız bir peçete ya da kağıt havlu kullanın.
  • Her türlü yabancı maddeden gözlerinizi koruyun.

Kontakt lensler için gereken özen

kişisel hijyen
  • Ellerinizi nötr pH sabun ve suyla yıkamadığınız sürece direkt olarak asla gözlerine dokunmamalısınız.
  • Lensleri çok dikkatli bir şekilde çıkarmayı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Lensleri takıp çıkarmanın doğru yöntemini göstermesi için bir göz doktorundan yardım isteyebilirsiniz.
  • Gözler çok hassas olduğu ve kolayca zarar görebileceği için hiçbir sebeple ovalamayın.

Yorucu bir iş gününün ardından eve geldiğinizde kendinizi öyle yorgun hissedersiniz ki lenslerinizi bir an önce çıkarmak istersiniz. Böyle bile olsa hiçbir durumda ellerinizi yıkamayı unutmamalısınız.

Çünkü kontakt lensler için kullanılan sıvılar bütün mikropları değil, sadece yüzeysel mikrop ve bakterileri yok eder. Lenslerinizi çıkartacağınız zaman nötr pH bir sabunla ve ılık suyla ellerinizi yıkamanız çok önemlidir.

Sıvı sabunlar geride kimyasallardan oluşan bir film tabaka bırakma eğilimindedir. Bunlar lenslerinizde kalıntılar oluşmasına yol açabilir. Zamanla kalıntılar lenslerin üzerinde birikir ve lenslerin ömürleri daha kısa sürede tükenir.

2. Hassas bölgeler

Vücudunuzdaki hassas bölgeler kesinlikle çok özeldir. Dokunmandan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Vücudun bu bölümlerine kirli ellerle dokunmak bakterilerin çeşitli enfeksiyonlara yol açmasına neden olabilir.

Bu bölgeler zaten nemlidir ve kendi ekosistemleri vardır. Başka bakterilerle temas ciddi problemlere  sebep olabilir. Yapılan en yaygın yanlışlardan biri de, kadınların bu bölgeleri sabun, su ve vajinal temizleyicilerle yıkamaya çalışmalarıdır. Temizlik için su ve sabun kullanımını minimuma indirmenizi ve vajinal temizleyicilerden ise tamamen uzak durmanızı tavsiye ederiz.

3. Kulaklar

Ellerinizle kesinlikle dokunmamanız (veya kaşımamanız) gereken bölgelerden biri de kulaklarınızın içidir. Bunlar doku bozulmalarına ve zamanla da enfeksiyona neden olabilir. Her şeyden önce kulakların içinde bakterilerin girmesini engelleyen bir tabaka olduğunu unutmayın.

Kulağın içindeki bu tabakayı asla tamamen temizlemeye çalışmayın. Ancak kulağınızda çok fazla kulak kiri olduğunu hissederseniz bir kulak-burun-boğaz uzmanına danışın. Doktorunuz fazla tabakanın güvenli bir şekilde temizlenmesi için size yardımcı olacaktır.

4. Yüz

Kişisel hijyen gereği, yüzünüze dokunmaktan sakının. Birçok insan gün içine istemeden de olsa yüzünü dokunur ancak bunu mümkün olduğunca daha az yapmayı öğrenmeye çalışın. Bunun birkaç tane sebebi vardır. Yüzünüze dokunduğunuzda ellerinize biriken kirleri yüzünüze taşımız olursunuz.

sivilce sıkan kadın

Eğer hijyene yeterince önem vermezseniz ciltteki gözenekler kolayca tıkanabilir. Bu durumda ciltte sivilceler ve kırmızı lekeler oluşur. Yüzünüze sadece ellerinizi yıkadıktan sonra ve yüzünüzü yıkamak için dokunmalısınız.

Gördüğünüz gibi vücudun belli başlı bölgelerine kirli ellerle dokunmak basit veya ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunları bir kenara yazın ve mümkün olduğu kadar dikkat etmeye çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.