Saç Dökülmesine Karşı 3 Doğal Tedavi

Sağlıkla uzayabilen saçlara sahip olabilmek için, dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, dengeli bir diyet uyguluyor olmak ve vücuda ihtiyacı olan tüm besinleri ve vitaminleri vermektir.
Saç Dökülmesine Karşı 3 Doğal Tedavi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Herkes, az miktarda da olsa saç kaybı yaşar; ki bir miktara kadar olması son derece doğaldır. Bazense, aşırı miktarda dökülen saçlarımıza bakarak şok oluruz. Sebebi; iklim değişikliği, stres altında olmak veya metabolik veya hormonal bir değişiklik yaşıyor olmak olabilir. Peki bu konu hakkında ne yapabilirsiniz?

İyi beslenmek her zaman için çok önemlidir -özellikle çinko veya demir gibi mineralleri alıyor olmak çok önemlidir. Buna ilaveten, bugün burada bahsedeceğimiz bitkisel tedaviler de, saç dökülmesi ile savaşta yardımcıdır. Daha fazlasını öğrenmek için, okumaya devam edin!

Saç Dökülmesi ile Savaşmak İçin En Etkili Bitkisel Tedaviler

Demir oranınız düşük olabilir. Bu, dökülmenin yaygın sebeplerinden biridir. Ayrıca; metabolizma ile ilgili değişiklikler, hastalıklar veya hipotiroidizm, genetik bir durum veya belki de sadece geçen zaman da saç dökülmesine neden olabilir.

Tüm bu faktörler, yele misali, dolgun görünen saçlara sahip olmayı zorlaştırır ve bu soruna bir çözüm bulmak istiyorsanız, tüm bu detayları göz önünde bulundurmalısınız.

Peki ya, bitkisel tedaviler gerçekten de yardımcı olabilir mi? Açıkçası, bu tedaviler destekleyicidir; yani tek başlarına, saçlarınızın daha kalın ve dolgun olmasını sağlayamazlar. Peki bu tedaviler ne yapabilirler?

Saç köklerini besleyerek, saçlarınızın daha sağlıklı olmasını teşvik edicidirler. Ayrıca saçlara bakım yaparlar, tedavi uygularlar, saça birçok fayda sağlarlar. Yani, denemeye değer. Haydi vereceğimiz tarifleri not edin.

1. Biberiye ve Isırgan Kremi

ısırgan otu

Bu tedavi basit ve harikadır. Asırlardır, erkeklerde saç dökülmesi problemini azaltmak için kullanılagelmiş, klasik bir yöntemdir. Isırgan kökü, DHT ismi verilen hormonun büyümesini engelleyicidir; ki bu da erkeklerdeki kellik durumunun sorumlusu olan hormondur.

Peki bu kremi nasıl hazırlarsınız? Aslında oldukça basittir. Tüm yapmanız gereken, biraz ısırgan kökü, iki dal biberiyeyi almak ve iki fincan suda kaynatmak. Süzdükten sonra, soğumaya bırakın. Bu sıvıyı, ıslak saça nazikçe masaj yaparak uygulayın, sonra sıcak su ile durulayın.

2. At Kuyruğu ve Sardunya

saçlarını yıkayan kadın

Bu kombinasyon sizi şaşırttı mı? Oldukça kullanışlı bir karışımdır. Etkili oluşu, at kuyruğu otu içinde bulunan sistein, selenyum ve silisten ileri gelmektedir. Bunların tümü saçları güçlendirici ve büyümesini teşvik edicidir.

Bu içerik, sardunya ile kombine edildiğinde, saç diplerini besleyicidir ve yeni saç oluşumunu destekleyicidir. Bunun için tüm yapmanız gereken, yaklaşık bir litre suyu kaynatarak içine yedi yemek kaşığı at kuyruğu otu ve beş yaprak sardunya ilave etmek. Bu kadar basit! Soğuması için biraz bekletin ve nemli saçınıza uygulayın.

Güçlü bir masaj ile uygulayın ve sonrasında durulamayın, ayrıca saç kurutma makinesi ile de kurutmayın. Bırakın doğal olarak, hava ile kurusun. Eğer bu tedaviyi haftada üç defa uygularsanız, sonuçları göreceksiniz.

3. Elma Sirkesi ve Adaçayı

elma sirkesi

Bu ise; denemeniz gereken üçüncü bitkisel tedavi. Elma sirkesi sülfür barındırır; ki bu da sağlıklı bir saç için çok önemli bir bileşendir. Elma sirkesi, adaçayının gücü ile birleştiğinde derinizi besler ve yeni saç oluşumunu teşvik eder.

Bu karışım için; üç yemek kaşığı kurutulmuş adaçayını, iki fincan kaynar su ile karıştırın. Biraz beklemesine izin verin ve sonra üzerine yarım fincan elma sirkesi ilave edin. Bu karışım ile nemli saçlarınıza masaj yapın ve her zamanki gibi saçınızı yıkamadan önce sıcak su ile durulayın.

Ve endişelenmeyin! Saçlarınız sirke gibi kokmayacak! Hatta tam tersine, saçlarınız ışıl ışıl ve çok daha güzel görünecektir. Deneyelim ister misiniz?

İlginizi çekebilir ...
Saçlarınızı Düzleştirici Olmadan Doğal Şekilde Düzleştirmenin Dört Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçlarınızı Düzleştirici Olmadan Doğal Şekilde Düzleştirmenin Dört Yolu

Saçları düzleştirmek kadınların en çok uğraştığı işlerden biridir. Bu yazımızda, doğla seçenekler ile saçınızı nasıl düzleştireceğinizi açıkladık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shen, Y.-L., Li, X.-Q., Pan, R.-R., Yue, W., Zhang, L.-J., & Zhang, H. (2018). Medicinal Plants for the Treatment of Hair Loss and the Suggested Mechanisms. Current Pharmaceutical Design. https://doi.org/10.2174/1381612824666180911114810
  • Lourith, N., & Kanlayavattanakul, M. (2013). Hair loss and herbs for treatment. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12051
  • Pekmezci, E., Dündar, C., & Türkoğlu, M. (2018). A proprietary herbal extract against hair loss in androgenetic alopecia and telogen effluvium: A placebo-controlled, single-blind, clinical-instrumental study. Acta Dermatovenerologica Alpina, Pannonica et Adriatica. https://doi.org/10.15570/actaapa.2018.13
  • Murata, K., Noguchi, K., Kondo, M., Onishi, M., Watanabe, N., Okamura, K., & Matsuda, H. (2013). Promotion of hair growth by rosmarinus officinalis leaf extract. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.4712

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.