Saç Dökülmesiyle Mücadele ve 5 Yardımcı Yöntem

Demir ve çinko eksikliği durumunda saçlarınız zayıflar ve kırılganlaşır. Balık yağı ve bira mayası gibi çeşitli maddeler saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve minerali sağlayabilir.
Saç Dökülmesiyle Mücadele ve 5 Yardımcı Yöntem
Lourdes Martínez

Yazan ve doğrulayan Eczacı Lourdes Martínez.

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2018

Saç dökülmesiyle mücadele etmek, hepimizin aklını meşgul eden bir konu. Birçok insanın saçları zamanla seyrelip dökülür.

Peki bu sorunun bir çaresi yok mu?

Genetik yapımızın saç dökülmesi üzerinde çok büyük bir etkisinin olduğu bir gerçek. Yine de saçlarımızın dökülmesini engellemeye yardım edecek çeşitli yöntemlerden faydalanabiliriz.

İşte saç dökülmesiyle mücadele etmek için beş harika öneri!

Saç dökülmesiyle mücadele etmek için ipuçları

1. Düzgün beslenme

Bira mayası 2

Hiç bir minerali eksik bırakmadan gerekli bütün besinleri almak saçlarınızın sağlıklı kalması için size kesinlikle yardım edecektir.

Örneğin, eğer demir eksikliğiniz varsa saçlarınız zayıf ve kırılgan görünecek ve daha fazla dökülecektir. Aynı durum çinko eksikliğinde de ortaya çıkar.

Bir diğer temel element olan biyotin eksikliğinde ise saç dökülmesi, tırnak zayıflığı ve cilt problemleri görülür.

Peki saçlarınız için harika bir kaynak olan biyotini nerede bulabilirsiniz? Aşağıdakileri bir kenara not edin:

 • Dana ciğeri: Endişe etmeyin, çok fazla yağ içermez. Ancak saç sağlığınız gerekli olan biyotin, mineraller ve vitaminleri yüksek miktarda barındırır.
 • Yumurta
 • Balık yağı
 • Bira mayası
 • Fındık, ceviz ve benzerleri
 • Çilek
 • Esmer pirinç
 • Domates
 • Muz
 • Bezelye, börülce gibi gıdalar

İhmal edilmemesi gereken bir diğer besin maddesi ise sistein yani s aç uzaması için temel amino asittir. Saçı uzatır ve güçlendirir. Bu nedenle saç sağlığınız için ciddiye alınması gerekir. Aşağıdaki yiyecekleri tüketerek bu besini kolayca alabilirsiniz:

 • Yumurta
 • Hindi
 • Tavuk
 • Brokoli

2. Saç dökülmesiyle mücadele için elma sirkesi

elma sirkesi ile saç bakımı

İşte kolay ve etkili bir yöntem.Elma sirkesi saçlarınızın nefes almasını sağlar, saç derinizi havalandırır ve canlandırır.

Yarım bardak su ve yarım bardak elma sirkesi ile hazırladığınız karışımı bir sprey yardımıyla saçlarınıza sıkıp masaj yaparak uygulamak oldukça etkili olacaktır.

Bu karışımı nemli saça sıkıp 5 dakika masaj yapın ve ardından ılık suyla durulayın. Haftada iki kere yapabilirsiniz.

3. Isırgan otu tedavisi

ısırgan otu 3

Isırgan otu (dikenli ısırgan olarak da bilinir) eski zamanlardan beri çeşitli uygulamalarla tıbbi tedavi amaçlı olarak kullanılan bir bitkidir. Saç tellerinizi uyaran bir madde gibi hareket ederek güçlenmelerini sağlar.

Birçok şampuan ve saç kremi ısırgan otu içerir. Peki saç dökülmesiyle mücadele etmek için bu bitkiden nasıl faydalanabiliriz?

Bunun için ısırgan otu çayı hazırlamak mükemmel bir çözüm olacaktır. Önceden kaynattığınız suyun içine beş ısırgan otu yaprağı atın. Biraz soğuması için bırakın. Ilıyınca hafif nemli saça uygulayın ve 20 dakika bekletin.

Haftada iki defa uygulayabilirsiniz. Sonuçları sizi gerçekten etkileyecek.

4. Aloe vera tedavisi

saç dökülmesiyle mücadele için ale vera

Bu muazzam tıbbi bitkinin her gün yeni bir marifeti keşfediliyor. Aloe vera saç derinizi tedavi eder, onarır ve saçı besleyerek uzamasını hızlandırır.

Bu bitkiden faydalanmak için yapmanız gereken tek şey bir parça alıp suyunu sıkmak ya da içindeki jeli çıkarmaktır.  Daha sonra nemli saçınıza nazikçe masaj yaparak uygulamak için bir bardak sıcak suyla karıştırıp seyreltmeniz gerekir.

Saçınıza sürdükten sonra sadece yirmi dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Ardından normal şampuanınızı kullanabilirsiniz. Haftada iki defa uyguladığınızda mükemmel sonuçlar elde edeceksiniz.

5. Hindistan cevizi sütü ve havuç tedavisi

saç dökülmesiyle mücadele

Bu iki gıda saç dökülmesiyle mücadele için birebir olan besleyici özelliklere sahiptir. Hem hindistan cevizi sütü hem de havuç saçın gelişimi ve sağlığı için temel madde olan B vitamini içerir.

Hindistan cevizi sütüne ulaşmak o kadar zor olmasa gerek. Bunu bulduktan sonra ihtiyacınız olan şey orta boy bir havuç. Daha sonra ise bu ikisini bir blendere koyup turuncu renkte bir milkshake kıvamına gelene kadar iyice karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı nemlendirici tonik olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki diğer dört tedavi gibi bu da nemli saça uygulanmalıdır. Saçınıza azar azar ve yavaşça masaj yaparak sürün. Yine 20 dakika bekletin.

Karışımın saçlarınıza daha çok işlemesi için saç bonesi kullanabilirsiniz.

Ardından saçınızı ılık suyla durulayın ve her zaman olduğu gibi yıkayın. Bu kolay ve faydalı yöntemi haftada iki defa uygularsanız güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Umarız saç dökülmesine karşı öneriler sunduğumuz bu makalemiz faydalı olmuştur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.