Saç Dökülmesine Karşı 5 Yöntem

· 3 Şubat, 2016
Demir ve çinko eksikliği durumunda saçlarınız zayıf ve kırılgan olur. Balık yağı ve bira mayası gibi çeşitli maddeler saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve minerali sağlayabilir.

Saç sağlığı ve dökülme sorunu hepimizi ilgilendiren bir meseledir. Birçok insanın saçları yavaş yavaş seyrelir ve zamanla dökülür. Fakat bu durumun bir çaresi yok mu? Genetik yapımızın saç dökülmesi üzerinde çok büyük bir etkisinin olduğu bir gerçek ancak buna rağmen saçlarımızın dökülmesini engellemeye yardım edecek çeşitli yöntemlerden faydalanabiliriz. İşte size beş harika öneri!

Saç dökülmesine karşı ipuçları

1. Düzgün beslenme

Bira mayası 2

Hiç bir minerali atlamadan gerekli bütün besinleri almak saçlarınızın sağlıklı kalması için size kesinlikle yardım edecektir. Örneğin, eğer demir eksikliğiniz varsa saçlarınız zayıf ve kırılgan görünecek ve bu nedenle daha fazla dökülecektir. Aynı durum çinko eksikliğinde de ortaya çıkar.

Bir diğer temel element olan biyotin eksikliğinde ise saç dökülmesi, tırnak zayıflığı ve cilt problemleri görülür. Peki saçlarınız için harika bir kaynak olan biyotini nerede bulabiliriz? Aşağıdakileri bir kenara not edin:

 • Dana ciğeri: Endişe etmeyin, çok fazla yağ içermez. Ancak saç sağlığınız gerekli olan biyotini, mineralleri ve vitaminleri yüksek miktarda barındırır. Gerçekten harika.
 • Yumurta
 • Balık yağı
 • Bira mayası
 • Fındık, ceviz ve benzerleri
 • Çilek
 • Esmer pirinç
 • Domates
 • Muz
 • Bezelye, börülce gibi gıdalar

İhmal edilmemesi gereken bir diğer element ise sisteindir. Bu saç uzaması için temel amino asittir. Saçı uzatır ve güçlendirir. Bu nedenle saç sağlığınız için ciddiye alınması gerekir. Aşağıdaki yiyecekleri tüketerek bu besini kolayca alabilirsiniz:

 • Yumurta
 • Hindi
 • Tavuk
 • Brokoli

2. Elma sirkeli tedavi

elma sirkesi 3

İşte kolay ve etkili bir yöntem. Elma sirkesi saçlarınızın nefes almasını sağlar, saç derinizi havalandırır ve canlandırır. Bu nedenle yarım bardak su ve yarım bardak elma sirkesi ile hazırladığınız karışımı bir sprey yardımıyla saçlarınıza sıkıp masaj yaparak uygulamak oldukça etkilidir. Nemli saça sıkıp 5 dakika masaj yapın ve ardından ılık suyla durulayın. Haftada iki kere yapabilirsiniz.

3. Isırgan otu tedavisi

ısırgan otu 3

Aklınızın bir köşesine not etmenizde fayda var. Isırgan otu (dikenli ısırgan olarak da bilinir) eski zamanlardan beri çeşitli uygulamalarla tıbbi tedavi amaçlı olarak kullanılan bir bitkidir. Saç tellerinizi uyaran bir madde gibi hareket ederek güçlenmelerini sağlar. Birçok şampuan ve saç kremi ısırgan otundan yapılır. Peki biz bundan nasıl faydalanabiliriz? Bir çay yardımıyla. Önceden kaynattığınız suyun içine beş ısırgan otu yaprağı atın. Biraz soğuması için bırakın. Yeterince ılındığında hafif nemli saça uygulayın ve bu şekilde 20 dakika tutun. Haftada iki defa uygulayabilirsiniz. Sonuçları sizi gerçekten etkileyecek.

4. Aloe vera tedavisi

aloe vera 4

Şaşırdınız mı? Tabii ki hayır. Bu muazzam tıbbi bitkinin her gün yeni bir marifeti keşfediliyor. Aloe vera saç derinize ulaşır, tedavi eder, onarır ve saçı besleyerek uzamasını hızlandırır. Bu bitkiden faydalanmak için yapmanız gereken tek şey bir parça alıp suyunu sıkmak ya da jel olarak hazırlamaktır. Daha sonra nemli saçınıza nazikçe masaj yaparak uygulamak için bir bardak sıcak suyla karıştırıp seyreltmeniz gerekir. Saçınıza sürdükten sonra sadece yirmi dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Ardından normal şampuanınızı kullanabilirsiniz. Haftada iki defa uyguladığınızda mükemmel sonuçlar elde edersiniz.

5. Hindistan cevizi sütü ve havuç tedavisi

havuç 5

Bu iki gıda saç için harika besleyici özelliklere sahiptir. Hem hindistan cevizi sütü hem de havuç saçın gelişimi ve sağlığı için temel madde olan B vitamini içerir. Hindistan cevizi sütüne ulaşmak o kadar zor olmasa gerek. Bunu bulduktan sonra ihtiyacınız olan şey orta boy bir havuç. Daha sonra ise bu ikisini bir blendere koyup çekici turuncu renkte bir milkshake gibi olana kadar iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı nemlendirici tonik olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki diğer dört tedavi gibi bu da nemli saça uygulanmalıdır. Saçınıza azar azar ve yavaşça masaj yaparak sürün. Yine 20 dakika bekletin. Daha kolay hale getirmek için saçınıza uygularken duş bonesi kullanabilirsiniz, böylece tonik saçınıza daha iyi işleyebilir. Ardından saçınızı ılık suyla durulayın ve her zaman olduğu gibi yıkayın. Bu kolay ve faydalı yöntemi haftada iki defa uygularsanız güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Umarız saç dökülmesine karşı öneriler sunduğumuz bu makalemiz faydalı olmuştur.