Saçınıza Yapışan Sakızı Çıkarmak İçin 12 Hile

Saçlarınıza sakız yapışması panik yapmanıza neden olabilir. Peki, ne yapabilirsiniz? Saçınızı kesip iyi gözüksün diye dua mı edeceksiniz? Endişelenmeyin çünkü daha iyi seçenekler de var! Bu yazıda saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için başvurabileceğiniz 12 hileden bahsedeceğiz. 
Saçınıza Yapışan Sakızı Çıkarmak İçin 12 Hile

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kazalarla düşündüğümüzden daha sık karşılaşırız. Herkesin hayatında en az bir kere saçına sakız yapışmıştır. Ancak sakızı çıkarmak için kuaföre gidip saçınızı kestirmeniz son seçeneğiniz olmalıdır. Bunu yapmadan önce saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için bugün bahsedeceğimiz 12 ipucunu deneyin!

Saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için 12 hile

sakız saç

Çocuklar, şişirilmiş sakız balonuna üflemeye bayılırlar. Ne kadar büyük, o kadar iyi! Ancak bu kazaya yol açabilir. Sakızı şişirirken saçlarına (ya da sizin saçınıza) yapışabilir. Aşağıda, saçınıza yapışan sakızı, ona zarar vermeden veya kesmeden çıkarmanızı sağlayacak bazı ipuçları paylaşacağız.

1. Sakız yapışan tutamı ayırın

İlk adım, sakız yapışan tutamı, saçın geri kalanından ayırmaktır. Lastik saç tokası, bir parça alüminyum folyo ya da elinizde ne varsa, sakızın saçın diğer kısımlarına yapışmadığından emin olmak için kullanın.

2. Saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için buz kullanın

Bu hile, pratik olduğu kadar basittir. Sakızı buzla dondurun. Bunun için buzu, bir süre sakızın üzerinde tutmanız gerekir. Sakız sertleşene kadar buzu çekmeyin.

Daha sonra parmaklarınızı kullanarak parça parça çıkarın.

3. Zeytinyağı uygulayın

zeytinyağı kase
Zeytinyağı, saçınızı yağlandırıp sakızı çıkarmanıza yardımcı olabilir.
  • Öncelikle, tamamen nemlenene kadar zeytinyağı (başka bir yağ da kullanabilirsiniz) ile saçınızı ıslatın.  Yağın yapısı, sakızın, saçınızdan aşağı doğru kaymasına yardımcı olacak.
  • Sonra yavaş yavaş yok etmek için ince dişli bir tarak kullanın.
  • Son olarak zeytinyağı kalıntılarını da yok etmek için saçlarınızı yıkayın.

4. Vazelin

Zeytinyağı gibi vazelin de sakızı, saçlarınızdan yavaş yavaş ayırmaya yardımcı olabilecek bir kayganlaştırıcıdır. Öncelikle saçınızı vazelin ile kaplayın.

Sonra birkaç dakika boyunca öyle bekletin. Son olarak, yanlışlıkla saçınızı çekmemek için sakızı çok yavaş bir şekilde çıkarın.

5. Diş macunu

Daha önce hiç aklınıza gelmemiş olsa da, diş macunu, saçınızdan sakızı çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kremsi yapısı, sakızı yumuşatmak ve yavaşça çıkarmak için tam olarak ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

6. Saç kremi

Saçınızdaki bu yapışkan maddeyi çıkarmak için kayganlaştırıcı maddelerin faydalı olacağından zaten bahsettik. Bu durumda, bir saç kremi kullanmanızı öneririz. Zeytinyağı ya da vazelinle aynı adımları izleyerek uygulayabilirsiniz.

7. Saç silikonu

Evde saç silikonunuz varsa, bu sorunu çözmek için onu kullanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü saç silikonu saçınızdaki sakızı çıkarmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir kayganlaştırıcıdır. Bu çözümü seçerseniz, üçüncü çözümle aynı adımları izleyin.

8. Sakızı çıkarmak için alkol

Çok yaygın bir hile olmasına rağmen öncekilerden biraz daha az etkilidir. Alkol saçınızı çok kurutabilir. Bu nedenle son çare olarak denemenizi öneririz.

Uygulanışı bir önceki hileye benzer. Sakız yapışan tutamları alkolle ıslatın. Daha sonra birkaç dakika bekletin ve yavaş yavaş çıkarın.

9. Beyaz sirke

beyaz sirke saç sakızı çıkarmak
Saçınızdaki sakızı çıkarmak için çözücü olarak beyaz sirke kullanabilirsiniz.

Burada amaç sakızı yok etmek değil eritmektir. Bu amaçla sakız yapışan saç tutamını beyaz sirkeyle ıslatın. Birkaç dakika bekletin ve parmaklarınızla yavaş yavaş sakızı çıkarın.

Hepsi çıkmazsa aynı işlemi tekrar edin. Çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra saçınızı yıkayın.

10. Limon suyu

Limon, size yardımcı olabilecek bir başka doğal çözücüdür. Öncelikle bir limonun suyunu sıkın ve beyaz sirkede olduğu gibi kullanın. Sakız yavaş yavaş erir. Böylece saçınızdan çıkarabilirsiniz.

11. Mayonez

Saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için başvurabileceğiniz bir başka hile de saçınıza mayonez sürmenizdir. Bunun nedeni mayonezin çözücü olarak kabul edilmesi ve daha önce bahsettiğimiz iki maddeyle aynı etkiyi göstermesidir.

12. Karbonat

Ev temizliğinde karbonatın faydalarından daha önce bahsetmiştik. Saçlar için, yarım bardak suya iki yemek kaşığı kabartma tozu karıştırmanızı ve sakızı yavaş yavaş eritmek için kullanmanızı öneririz. Aynı işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Kısacası, saçınızdaki sakızı çıkarmak imkansız bir görev gibi görünse de, gördüğünüz gibi, kuaföre gitmeden önce birçok çözümü deneyebilirsiniz. Umarız saçınızı kestirmenize gerek kalmadan sorunu çözmenizi sağlarlar!

İlginizi çekebilir ...
Günlük Saç Bakımı İçin Dair Kolay Ve Doğal 3 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Günlük Saç Bakımı İçin Dair Kolay Ve Doğal 3 İpucu

Günlük saç bakımı çoğu zaman ihmal ettiğimiz bir şey olabilir. Ancak bu kolay ve doğal ipuçlarıyla, saçlarınızı sağlıklı tutmak çok kolay.