Saçkıranı Tedavi Etmek İçin En İyi Çözümler

Kafa derisinde saçkırandan muzdarip misiniz? Bu makalede en yaygın mantarı tipini önlemenin ve tedavi etmenin doğru yolunu öğrenin.
Saçkıranı Tedavi Etmek İçin En İyi Çözümler
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

En yaygın kafa mantarı türü, tinea capitis olarak da bilinen kafa derisi saçkıranıdır. Her yaştan insanı etkileyebilmesine rağmen, en çok çocuklarda görülür. Ciltte kaşıntılı, pullu kel bölgelere neden olur. Daha ciddi vakalarda şiddetli iltihaplanmaya ve kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Peki, saçkıranı tedavi etmek için ne yapabilirsiniz?

Saçkıran olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu veya dermatoloğunuzu görmeniz önemlidir. Bu tür bir enfeksiyon genellikle ilaç gerektirir. Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı şampuanlar ve ev ilaçları da vardır. Bu durum ve tedavi etmek için bazı ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Saçkıran neye benziyor ve buna ne sebep oluyor?

Çeşitli kafa mantarı enfeksiyonları vardır, ancak en yaygın türü tinea capitis olarak bilinir. Bu enfeksiyona dermatofit mantarları neden olur.

Mycopathologia adlı bilimsel dergide yer alan bir makaleye göre, semptomlar kılcal invazyon düzeyine, hastanın bağışıklık sistemine ve inflamatuar yanıtın derecesine bağlı olarak değişebilir.

Hafif bir saçkıran vakası olan kişilerde bir miktar saç dökülmesi ve küçük, görülmesi zor pullu lekeler görülebilir. Daha ciddi vakalarda, kafa derisinin büyük bir bölümünü kaplayan ve saç büyümesini engelleyen ciltte ağrılı, şişmiş lezyonlara neden olabilir.

Tinea capitis kafa mantarının belirti ve semptomları değişiklik gösterir, ancak genellikle kafa derisinde kaşıntılı ve pullu kel lekelere neden olur.

Saçınız genellikle ıslak veya nemliyse, saç derisine neden olan mikroorganizmalar gelişebilir. Ayrıca kafanızda bir kesik veya yara varsa ve düzgün temizlemezseniz saçkıran olabilirsiniz.

Bu enfeksiyon bulaşıcıdır, bu nedenle diğer insanlarla temastan kaçınmalı ve saçkıranlı biriyle aynı kişisel bakım aksesuarlarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Enfeksiyonu uygun şekilde tedavi edebilmeniz için mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım alın.

Bu makaleyi okumaktan hoşlanacağınızı düşünüyoruz: Tırnak Mantarı: Ortadan Kaldırmak İçin 5 İpucu

Saçkıran için tedaviler

Bir mantar enfeksiyonu için bir doktor veya dermatologla görüştükten sonra, profesyonel terbinafin, itrakonazol, griseofulvin ve flukonazol gibi bazı oral antifungal ilaçları önerebilir. Şu anda, bazı ülkelerde çocuklarda kullanım için itrakonazol ve terbinafin bile yetkilendirilmiştir.

Doktorunuz bu ilaçlardan birini reçete ederse, altı ay veya daha uzun süre kullanmanız gerekebilir. Ayrıca ilaçlı bir şampuan kullanmanızı da önerebilirler. Bu ürün mantar sporlarını öldürmeye yardımcı olur ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

En sık önerilen ilaçlı şampuan, %2 ketokonazol içeren şampuandır. Evde hasta olan tüm çocuklar bu şampuanı 6 hafta boyunca haftada en az iki kez kullanmalıdır. Yetişkinler sadece semptomları varsa kullanmalıdır.

Ayrıca, mantarlar günlük nesneler üzerinde sporlar bıraktığından, tinea capitis’in nüks etmesi çok yaygındır. Bu nedenle, enfekte kişiler kullanımdan sonra havluları sıcak sabunlu suda yıkamalıdır. Ayrıca tarakların ve fırçaların arka arkaya iki gün boyunca günde bir saat çamaşır suyu solüsyonlarına batırılması tavsiye edilir.

Kafa derisindeki saçkıran enfeksiyonları nasıl önlenir

Mayo Clinic’e göre kafa derisindeki mantar enfeksiyonlarını önlemek zordur çünkü bunlar oldukça bulaşıcıdır. Ancak, riskinizi azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Bunlar şunları içerir:

 • Saçınızı uzun süre ıslak tutmaktan kaçının.
 • Saçınızın yıkandıktan sonra kurumasını önleyen kep veya şapka takmayın.
 • Saçınızı temiz tutun ve iyi bir şampuan kullanın.
 • Enfekte hayvanlarla temastan kaçının.
 • Çocukları ve yetişkinleri bu enfeksiyona yakalanma riskleri hakkında bilgilendirin.
 • Başkalarının tarak, cımbız, şapka, yastık, havlu vb. eşyalarını kullanmamaya çalışın.
 • Aynı zamanda saçınız için kullandığınız tüm nesneleri temiz tutun.

Saçkırandan kurtulmak için 6 yöntem

Kafa mantarının tıbbi tedavisine ek olarak, bazı rahatsızlıkları yatıştırmaya yardımcı olduğuna inanılan bazı doğal kökenli ilaçları deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte, güvenlik ve etkinlikleriyle ilgili kanıtların sınırlı olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı ve asla doktor tarafından reçete edilen tedavinin yerine geçmemelidir.

Kullanımları ve diğer ilgili yönleri hakkında şüpheleriniz varsa, her zaman bir tıp uzmanına danışın. Ayrıca uygulamadan sonra herhangi bir olumsuz reaksiyon veya yan etki fark ederseniz hemen kullanmayı bırakın ve bol soğuk su ile yıkayın.

1. Saç derisine uygulanacak sarımsak solüsyonu

Sarımsak birden fazla antibiyotik, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu nedenle birden fazla enfeksiyonda kullanılır. Aslında, bir çalışma , birçok dermatofitin, desilitre sarımsak başına 1.000 mikrogramdan daha yüksek konsantrasyonlarda hayatta kalamayacağını göstermiştir.

Sarımsak uygulaması, baş mantarı ve saçkıran için popüler bir çaredir. Ancak hassas cilt tipleri için çok da uygun olamayabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, kullanmadan önce küçük bir test yapın.

Sarımsak, güçlü mantar önleyici maddeler içerir.

Malzemeler

 • ½ su bardağı limon suyu (125 ml)
 • 6 biberiye yaprağı
 • 5 diş sarımsak

Nasıl uygulanır

 • Sarımsakları soyun ve limon suyu ve biberiye yaprakları ile yaklaşık 10 dakika kaynatın.
 • Elde edilen karışımı günlük olarak saç derinize uygulayın.

2. Bir karbonat ile ovma

Yapısı nedeniyle karbonat, kafa derisinde biriken pulları ve ölü hücreleri gidermek için harika bir eksfoliyan görevi görür. Ayrıca uygulaması da kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olur.

Ancak, önceki durumda olduğu gibi, hassas bir saç derisinde dikkatli kullanılmalıdır.

İçindekiler

 • 1 su bardağı sıcak su (250ml)
 • 1 yemek kaşığı karbonat (9 gr)

Nasıl uygulanır

 • Bir bardak sıcak su ile bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın.
 • Duştan sonra dairesel hareketlerle saç derinize uygulayın ve 5 dakika bekletin.
 • Su ile durulayın.

3. Saçkıran için elma sirkesi

Elma sirkesinin mantar önleyici özellikleri araştırılmıştır, ancak hala bir tedavi stratejisi olarak bilimsel destekten yoksundur. Buna rağmen popüler kültür, onu saçkıran gibi mantar enfeksiyonları için alternatif bir çare olarak kabul etmiştir.

İşte nasıl kullanılacağı:

İçindekiler

 • ¼ su bardağı sirke (62 mi)
 • 1 su bardağı su (250ml)

Nasıl uygulanır

 • Elma sirkesini bir bardak suda seyreltin.
 • Karışımı saç derinize uygulayın ve suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin.
Kafa derisi saçkıran için elma sirkesi
Elma sirkesinin kafa mantarını tedavi etmedeki etkilerini kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma olmamasına rağmen, birçok kişi işe yaradığını iddia ediyor.

4. Yoğurt ve limon karışımı

Sade yoğurt ve limonun kafa derisinin mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, yoğurt gibi probiyotik ürünler, canlı aktif kültürlerin içeriğinden dolayı mantar önleyici aktiviteyi destekleyebilir.

İçindekiler

 • ½ su bardağı doğal yoğurt (100 gr)
 • Birkaç damla limon suyu

Nasıl uygulanır

 • Her iki malzemeyi de karıştırın.
 • Ardından, bunları saç derinize uygulayın ve en az 30 dakika bekletin.
 • Su ile durulayın ve ardından saçınızı iyice kurulayın. Prosedürü haftada üç kez tekrarlayabilirsiniz.

5. Beyaz sirke

Elma sirkesi gibi, mantar için bir çare olarak beyaz sirke de esas olarak popüler kültürden gelir. Doğal haliyle saç derisine çok zararlı olabileceğinden suda seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir.

İçindekiler

 • ¼ su bardağı sirke (62 mi)
 • 1 su bardağı su (250ml)

Nasıl uygulanır

 • Malzemeleri karıştırın.
 • Saçınızı iyice yıkadıktan sonra karışımı saç derinize uygulayın ve 5 dakika bekletin.
 • Son olarak su ile durulayın.

6. Aloe vera jeli

Aloe verada aloin vardır. Bu, mantar önleyici etkileri olduğuna inanılan bir maddedir. Aslında, tıp dergisi Oman Medical Journal’da yapılan bir araştırma, aloinin gerçekten de mantar önleyici özelliklere sahip olduğunu doğruladı.

saçkıran için Aloe vera
Aloe vera cildiniz için mükemmel özelliklere sahiptir.

İçindekiler

 • Sadece aloe vera jeline ihtiyacınız olacak.

Nasıl uygulanır

 • Aloe vera jelini saç derinize bir fırça ile yayın, böylece saç derisi ile doğrudan temas halinde olur.
 • Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ardından bol su ile durulayın.

Bazı son notlar

Kafa mantarının varlığı bir profesyonel tarafından ele alınması gereken bir sorundur. Tamamlayıcı tedaviler olsa da, bu enfeksiyonu yenmenin en iyi yolu tıbbi tedaviyi takip etmektir. Ayrıca diğer insanlara yayılmasını önlemek için önleyici tedbirler alınmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.