Saç Uzamasını Artırmak İçin Yemeniz Gereken 9 Gıda

Diyetinize saç sağlığını destekleyen yiyecekleri dahil etmek önemli olduğu gibi, saçın uzamasına zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınmak da önemlidir.
Saç Uzamasını Artırmak İçin Yemeniz Gereken 9 Gıda
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bizimle kalın! Belki de tek yapmanız gereken diyetinizi değiştirmektir. Çoğu durumda, yediğimiz yiyecekler bize küçük sorunları çözmek için ihtiyacımız olan her şeyi sağlar. Saç uzamasını artırmak için bu 9 temel gıdaya bir göz atın!

Düzenli olarak bir dizi temel besin eklemek saç büyümesini teşvik edebilir ve kalitesini iyileştirebilir. Bu nedenle, bireysel ihtiyaçlara göre düzenlemek için beslenme alışkanlıklarında bir değişiklik öneriyoruz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç uzamasını hızlandıran yiyecekler

Şimdi saç büyümesini artırmaya en iyi yardımcı olabilecek yiyeceklerden bahsedeceğiz. Diyetinizde bunların alımını artırırsanız, farkı göreceksiniz.

1. Somon

Somon, omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir balıktır. Bu besin, foliküllerin güçlendirilmesinden ve saç uzamasının uyarılmasından sorumludur.

Bu asitleri yarım yıl boyunca düzenli olarak tüketmenin sonuçlarını gösteren çalışmalar var. Bu, telojen dönemini yani katagen evresinden sonraki saç folikülü kaybı evresini azaltır.

 • Omega-3 açısından zengin gıdaların tüketiminin saç uzamasını yeniden canlandırmaya ve artırmaya yardımcı olacağını görebiliriz.
 • Ayrıca somon, bu göreve yardımcı olan B12 vitamini ve demir açısından da zengindir.

İşte bazı harika somon tarifleri: Fırında Somon Yapmanın Üç Yolu

2. Tavuk

kalp şeklinde pişmiş tavuk

Tavuk, hayvansal protein açısından zengin bir et türüdür ve vücudumuzun keratin üretmesi için gereklidir. Bu, saç uzamasını artırmaya yardımcı olur, çünkü bu madde saçın %80’ini oluşturur.

 • 2 veya 3 ay boyunca bu protein eksikliğimiz olsaydı, saç normal hızında büyümeyi durdururdu ve saç dökülmesi başlardı.
 • Hayvansal protein tüketimini artırmamıza yardımcı olabilecek diğer etler ise hindidir.

3. Badem

Bu fındık E vitamini açısından zengindir. Bu besin saç büyümesini aktive etmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur. Hatta bazı uzmanlar , Dermatology and Therapy’de yayınlanan bir çalışmanın kanıtladığı gibi, bu vitaminin alımının saç dökülmesini durdurabileceğini iddia ediyor.

 • Bu vitaminin önerilen günlük miktarının %70’ine kadarını almak için günde yaklaşık 20 badem tüketmek yeterlidir.

Bu yetmezmiş gibi, saçlar için şiddetle tavsiye edilen diğer maddeler açısından da zengindirler. Örneğin, biotin, yağ asitleri ve B vitaminleri.

4. Saç uzamasını hızlandıran istiridye

kabuğunda açık duran istiridye

İstiridye sadece gerçek bir lezzet değil, aynı zamanda saç için de çok iyidir. Saçların daha hızlı uzamasına ve daha parlak olmasına yardımcı olan çinko bakımından çok zengindirler. Bu mineralin önerilen dozunu almak için sadece bir istiridye tüketmeniz yeterlidir.

Her gün istiridye yiyemiyorsanız, çinko açısından zengin başka seçenekler de vardır ve bunlar da saç uzamasını teşvik etmek için çok uygundur. Örneğin:

 • Buğday
 • Ciğer
 • Sığır eti

5. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği B vitaminleri açısından zengindir. Bunlar saç uzamasını teşvik etmenin yanı sıra kafa derisinin durumunu iyileştirmek için idealdir.

 • Saç dökülmesini önlemek için diyetinize kabak yağı eklemelisiniz. Özellikleri sayesinde alopesi gibi sorunların büyük bir tamamlayıcısıdır.

6. Mercimek

Tahta kaşıkta mercimek.
Mercimek, yavaş sindirilen karbonhidratları ve yüksek kaliteli protein içeriği ile öne çıkıyor.

Mercimek, sağlıklı saç büyümesini sağlamak için gerekli besinlerden biri olan büyük miktarda demir içerir. Bir porsiyon mercimek, bu besinin önerilen günlük miktarının yaklaşık yarısını içerir.

Mercimek çinko ve kolin açısından da zengindir. Bu besinler, kafa derisinin kan dolaşımını normalleştirmek için gereklidir.

7. Yumurta

Yumurta, protein açısından bulabileceğimiz en zengin yiyeceklerden biridir. Ek olarak, önemli miktarda B12 vitamini sağlarlar.

Bu yetmezmiş gibi, yumurtalar da biotin açısından zengindir. Biotin, keratin oluşumunda önemli bir vitamindir ve bu nedenle saç ve tırnakların büyümesine fayda sağlayabilir. Skin Appendage Disorders dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı özel durumlarda biotinin etkinliği kanıtlanmıştır.

Bu besini düzenli olarak tüketirseniz saçlarınız her zamankinden daha güçlü ve çok hızlı uzar. Deneyin ve görün!

8. Ispanak

Bu, A, C vitamini, folik asit, demir ve çinko gibi farklı mikro besinler açısından zengin yeşil yapraklı bir sebzedir. Tüm bu mikro besinler, tam olarak nasıl olduğu hala tam olarak net olmasa da, saç büyümesinde temel bir rol oynar.

Yukarıda bahsedilen Dermatology and Therapy dergisinde yayınlanan çalışma , bu besinlerin eksikliğinin alopesi için bir risk faktörü olduğunu da göstermiştir. Bu nedenle ıspanak tüketimi saç sağlığı için çok faydalı olabilir.

9. Saç uzamasını artırmak için avokado

Avokado saçlar için en faydalı besinlerden biridir. Saç sağlığını destekleyen pek çok maske bulunurken, avokado alımı da saça mükemmel faydalar sağlar.

E vitamini açısından zengin bir besindir. Aslında, bu mikro besinin günlük ihtiyacının çoğunu sağlar. Daha önce de belirtildiği gibi, E vitamini saç uzamasını destekler ve bazı durumlarda saç dökülmesini yavaşlatabilir.

Saç uzamasını artırmak istiyorsanız tavsiye edilmeyen yiyecekler

Saç uzamasını teşvik edebilecek yiyecekler olduğu gibi, amaç sağlıklı, güçlü ve iyi uzayan saçlara sahip olmaksa kaçınılması gereken başka yiyecekler de vardır. Burada rafine detaylandırma süreçlerine sahip ve yüksek oranda şeker ve trans yağ içeren yiyeceklerden bahsediyoruz.

 • Bu tür ürünler şişmeye neden olur, hormon seviyelerini değiştirir ve mantar enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu doğrudan saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir.

Şeker bol miktarda saç dökülmesine ve hatta saç köklerinin kırılmasına neden olabilir (sonuç olarak büyümede eksiklik). Bu, şeker alımının ortadan kaldırılması gerektiği anlamına gelmese de (başka özelliklere sahip olduklarından), bunun dikkate alınması tavsiye edilir.

Bu nedenle, bu ürünlerin alımını kontrol etmeye çalışmak ve onları daha sağlıklı alternatiflerle değiştirmek size kalmış. Saçınız bunun için size teşekkür edecek! İlginizi çekebilir ...

Yıpranmış Saçları Onarmak İçin 6 Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yıpranmış Saçları Onarmak İçin 6 Doğal Çözüm

Yığranmış saçları onarmak için birçok doğal çözüm vardır, ancak hiçbir ürün (kimyasal veya doğal) anında sonuç vermez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017 Jan 31;7(1):1-10.
 • Glynis A., A double blind, placebo controlled study evaluating the efficacy of an oral supplement in women self perceived thinning hair. J Clin Aesthet Dermatol, 2012. 5 (11): 28-34.
 • Ibrahim, I. M., Hasan, M. S., Elsabaa, K. I., & Elsaie, M. L. Pumpkin seed oil vs. minoxidil 5% topical foam for the treatment of female pattern hair loss: A randomized comparative trial. Journal of Cosmetic Dermatology. 2021; 20(9): 2867-2873.
 • Almohanna HM., Ahmed AA., Tsatalis JP., Tosti A., The role of vitamins and minerals in hair loss: a review. Dermatol Ther, 2019. 9 (1): 51-70.
 • Murphrey, M. B., Agarwal, S., & Zito, P. M. Anatomy, Hair. 2018.
 • Oh JY, Park MA, Kim YC. Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs. Toxicol Res. 2014 Dec;30(4):297-304.
 • Panahi Y, Taghizadeh M, Marzony ET, Sahebkar A. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. 2015 Jan-Feb;13(1):15-21.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.