Neden Aşırı Miktarda Avokado Yememelisiniz?

Aşırı miktarda avokado yemek sağlığınızı riske atabilir. Önerilen porsiyon, bir avokadonun sadece 1/5'i kadardır, bu da yaklaşık 2 yemek kaşığı ile eşdeğerdir.
Neden Aşırı Miktarda Avokado Yememelisiniz?
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2022

Avokado hayranı mısınız? Bu meyve, sağlıklı yağlar ve vitaminler içerdiğinden çok besleyicidir. Bununla birlikte, aşırı miktarda avokado yemenin sağlığınız için sonuçları olabilir.

Bu meyvenin çok fazla tüketilmesinin olumsuz etkileri hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz?

Okumaya devam edin, size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Avokado nedir?

Avokado, aynı adla ve bilimsel adıyla (Persea Americana) anılan bir ağaçtan gelen bir meyvedir. Sağlıklı yağların yanı sıra potasyum gibi mineraller ve folik asit gibi vitaminler içerdiğinden çok sağlıklı bir meyvedir. Bununla birlikte, yararlı olması için sadece belirli miktarlarda avokado tüketmelisiniz.

Avokadoların besinsel bileşimi

aşırı miktarda avokado
Avokado, sağlıklı yağlar ve folik asit gibi vitaminler bakımından zengindir.

Avakado, aşağıdaki besinleri içerdiği için besin açısından oldukça eksiksizdir:

  1. Yağlar: %70’i doymamış olan sağlıklı yağlar açısından çok zengindirler. Başka bir deyişle, avokado tüketmek kötü LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerini azaltır.
  2. Mineraller: Avokadolar muzlardan %60 daha fazla potasyum içerir ve bu onları bol miktarda potasyum kaynağı yapar. Dahası, magnezyum içerirler ve sodyum oranı düşüktür.
  3. Vitaminler. Bu meyve A, C, E vitaminleri, B grubu vitaminleri ve folik asit içerir.
  4. Bitkisel lif.
  5. Karbonhidratlar

Avokadonun özellikleri ve Avokado yemenin yararları

kalp dostu avokado
Faydaları göz önüne alındığında, avokadolar kardiyovasküler hastalıkları önlemek için mükemmeldir.

Avokado sağlığımız için birçok özelliğe ve faydaya sahiptir. Bununla birlikte, şüphesiz, en dikkat çekici olanı kalbe iyi gelmeleridir. Çünkü oleik asit bakımından zengindirler. Bu tekli doymamış yağ, kötü LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve iyi HDL kolesterolü artırır.

Dahası, avokado önemli bir potasyum kürü olduğundan ve sodyum oranı düşük olduğundan, arteriyel basıncı düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, hem serebrovasküler kazaları hem de kalp hastalığını önlemeye yardımcı olurlar.

Dahası da var. Ayrıca, serebrovasküler kazalar ve kalp riski riskini azaltmaya katkıda bulunan önemli miktarda folik asit içerirler. Ayrıca, folik asit içeriği sayesinde avokado hamilelik sırasında tüketmek için iyidir.

Avokadolar, kilo verme diyetleri ve spor beslenmesi için idealdir. Çünkü uzun bir süre tokluk sağlarlar. Aynı zamanda enerji sağlarlar ve kan şekeri seviyelerini düzenlerler.

Neden aşırı miktarda avokado yememelisiniz?

aşırı kilo alımı
Aşırı miktarda avokado yemek, bu probleme eğilimli olanlarda kilo alımı gibi sorunlara yol açabilir.

Beslenme uzmanları, avokadoların sağlıklı omega-3 yağları açısından zengin olduğu konusunda hemfikirdir. Dahası, vücudumuza iyi miktarda vitamin ve mineral sağlarlar.

Bununla birlikte, hayattaki diğer birçok şey gibi, aşırı miktarda avokado yemek sağlığımız üzerinde birkaç olumsuz etkiye neden olabilir. Örneğin, avokado içermediği besin maddelerinin eksikliğinin yanı sıra kilo alımına da katkıda bulunabilir.

1. Kilo alımı

Avokado, yüksek kalorili içeriğe sahip sağlıklı bitkisel tip yağlar açısından zengindir. Ortalama büyüklükte bir avokado, en az 25 gram yağ ve yaklaşık 300 kalori sunabilir. Birçok insan bunun farkında değildir ve sonuç olarak çok fazla avokado yer.

Bu yüzden avokadoları aşırıya kaçmadan ölçülü yemek önemlidir. Bu özellikle formda kalmaya ve kilo vermeye çalışanlar için önemlidir. Avokado’da bulduğumuz yağ vücudumuz için sağlıklıdır, aynı zamanda kalorisi de çok yüksektir. Bu yüzden, sadece küçük miktarlarda tüketmeliyiz.

2. Besin eksikliği

Avokado, vücut için iyi bir miktar besin sunar. Bununla birlikte, iyi dengelenmiş bir diyet elde etmek için başka tür ürünlere de ihtiyacımız var. Avokado, et, balık ve sebzeleri de içeren çeşitli bir diyetin parçası olmalıdır.

Bazı insanlar çok fazla avokado yemenin kilo vermelerine ve maksimum performans için ihtiyaç duydukları besinleri almasına yardımcı olacağını düşünüyor. Fakat, bu büyük bir hatadır. Avokado’nun protein sunmadığını ve vücudumuz için gerekli olan bazı minerallerden yoksun olduğunu hatırlamak önemlidir.

Ayrıca okumak isteyebilirsiniz: Düşük Kalorili Salatalık ve Avokado Çorbası

3. Karaciğer hasarı

Birçoğu, avokado tüketmenin herhangi bir karaciğer problemi olan insanlar için zararlı olabileceğinin farkında değildir. Bu meyve, yatkın olanlarda karaciğer hastalığına neden olabilecek anethole ve estragole gibi bazı maddeler içerir.

Bu durumda, aşırı miktarda avokadodan kaçınmak daha da önemlidir. Aksine, bu bireyler tüketimini azaltmalı ve bu yiyeceği diyetlerine dahil etme olasılığı hakkında bir uzmanla konuşmalıdır.

4. Olası alerjiler için risk

Bu yaygın olmasa da, bazı bireyler avokadoya karşı alerji geliştirebilir. Bu durumda, istenmeyen reaksiyonları önlemek için avokado yemekten tamamen kaçınmalıdırlar.

Özet

Keşfettiğiniz gibi, aşırı miktarda avokado yemek sağlığınız için riskli olabilir. Önerilen porsiyon, bir avokadonun sadece 1 / 5’i kadardır, bu da yaklaşık 2 yemek kaşığı ile eşdeğerdir.

Bu nedenle, çeşitli ve dengeli bir diyetin sürdürülmesi sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Herhangi bir sorunuz varsa, beslenme uzmanı ile konuşmak, yedikleriniz hakkında doğru kararları vermenize yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.