Sadece 1 Ayda Bel Bölgesini İnceltmek için 5 İpucu

Belinizi inceltmek için programlı bir rejim uygulamalı ve yağlarınızı yakmak için düzenli egzersiz yapmalısınız. 
Sadece 1 Ayda Bel Bölgesini İnceltmek için 5 İpucu
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Bel bölgesini inceltmek konusunda farkında olmanız gereken bir şey vardır: Kilo aldığınız zaman fazla yağlar her zaman vücudun aynı bölgesine yerleşmez. 

Bu durum genetikten beslenmeye, egzersiz alışkanlıklarından hormonal dengesizliklere kadar bir çok faktöre dayanır. Bugünkü makalemizde bir ayda doğal yöntemlerle bel bölgesini inceltmek ve genel sağlığınızı geliştirmek için 5 adımdan bahsedeceğiz. 

Hem Kendinizle İlgilenin Hem de Belinizi İnceltin

Bel bölgesini inceltmek için katı kilo verme diyetleri uygulamak çok anlamsızdır. Üstelik eğer yağ birikimi karın bölgenizde oluyorsa, vücudunuzun diğer bölgelerindeki yağları verirsiniz; ancak karnınız inatla yerinde kalır.

Bu yüzden bu basit adımları takip etmek önemlidir. Bu problemin olası nedenlerini düşünürseniz, sadece belinizi inceltmiş olmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı geliştirir, daha hafif hisseder ve daha enerjik ve canlı olursunuz.

beli inceltmek doğal yöntemler


1. Doyana kadar yemeyin

Her öğünü tam olarak doymadan, biraz aç kalarak bitirmeniz, bel bölgesini inceltmek için önemli bir faktördür. En ideal nokta, artık açlığı hissetmediğiniz; ama biraz daha devam edebilecek olduğunuz andır. Mesela tatlı yemeden önceki an.

Bunu yapmak için düzgün yemek yemeli, yemeklerinizi iyice çiğnemeli, rahat olmalı, acele etmemeli ve dikkat dağıtan şeyler olmadan oturmalısınız.

Bu şekilde yediğiniz zaman daha erken tok hissedersiniz ve aşırı yeme ya da daha fazla yeme hissinden kaçınırsınız. Tamamen doymadan sofradan kalkmak zamanla kilo vermenize yol açar, enflamasyonu önler, daha hafif hissetmenizi sağlar ve yemeklerden sonra uykulu hissetmeyi önler.

2. Daha fazla protein ve sağlıklı yağlar tüketin

Kilo vermek istediğiniz zaman akla gelen bolca salata yemek ve kalorileri azaltmaktır. Yapılan her yeni araştırma, düşük kalorili rejimlerin sağlıksız olduğunu ve genelde geri tepmeye yol açtığını kanıtlıyor.

Böylece, eninde sonunda verdiğiniz kiloları alıyorsunuz ve daha da almaya devam ediyorsunuz. Protein yemek, bel bölgesini inceltmek için size yardımcı olur. Ancaka yine de proteini da dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz.

Her zaman bakla, mercimek, fındık ve avokado gibi sebze temelli proteinleri seçin. Alternatif olarak yumurta, peynir ve balık da tüketebilirsiniz. Daha az et ve özellikle de daha az dana eti tüketmeye özen gösterin.

Her öğünde biraz protein tükettiğinize emin olun. Sağlıklı yağlar metabolizmayı güçlendirir ve kilo vermeye yardımcı olur. Bu nedenle soğuk sıkım sebze yağları, avokado yağı, fındık ya da tohumlardan elde edilen yağları rejiminize dahil ettiğinize emin olun:

çeşitli bakliyat yağları


3. Oturur pozisyonda 45 dakikadan fazla kalmayın

Hareketsiz bir yaşam tarzı, özellikle de bel bölgesinde şişmanlamaya sebep olur. Hiç kalkmadan saatlerce oturmak, karın bölgesinde kilo almaya yol açar ve uzun vadede genel sağlığınız için zararlıdır.

Bundan kaçınmak için, her 45 dakikada bir size ayağa kalkmayı hatırlatacak bir alarm kurun ve bir tür egzersiz ya da hareket yapın. Tüm vücudu hareket ettirmek için haftada en az iki kere çok yorucu olmayan egzersizler yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca iyi bir duruşu korumak da önemlidir; çünkü lumbar bölgesi zayıflarsa, bel de kalınlaşır.

4. Bel bölgesini inceltmek için masaj

Bazı durumlarda, karın bölgesinde zayıf kan dolaşımı ve lenfatik drenaj olabilir. Düzenli olarak masaj yapmak ya da yaptırmak bu bölgenin hacmini azaltmaya yardımcı olabilir.

Çeşitli yağ ve losyonlar kullanarak da masaj uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir kaç damla limon ya da biberiye yağı ekleyebilirsiniz. Bunlar masajın etkisini artırarak yağları azaltmaya ve kan dolaşımını geliştirmeye yardımcı olur. Kil maskeleri de oldukça etkilidir. Bunları gün içinde ya da gece uygulayabilirsiniz.

bel bölgesini inceltmek


5. Hormonları düzenlemek

Menopoz döneminde olan kadınların karın bölgesi yağlarında artış olur. Ancak bu durum herhangi bir yaşta, sağlıklı beslenip egzersiz yapıyor olsa da gerçekleşebilir. Hormonları düzenlemeye yardımcı olabilecek bazı doğal takviyeler şunlardır:

  • Maka turpu
  • Hayıt
  • Keten tohumu
  • Rezene
  • Tatlı patates
  • Adaçayı

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martines RM., Machado PR., Neri DA., Levy RB., et al., Association between watching TV whilst eating and children’s consumption of ultraprocessed foods in United Kingdom. Matern Child Nutr, 2019.
  • Kroeger CM., Hoddy KK., Varady KA., Impact of weigth regain on metabolic disease risk: a review of human trials. J Obes, 2014.
  • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.