Sadece Üç Malzeme İle Mobilya Temizleyici Yapın

Ev yapımı bir mobilya temizleyici yapabilmek için pahalı malzemelere ihtiyaç yoktur. Hatta, bazıları halihazırda dolaplarınızda vardır. Kulağa ilginç geliyor mu? Aşağıda, bunu nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Sadece Üç Malzeme İle Mobilya Temizleyici Yapın

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kendiniz için mobilya temizleyici yapmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle tasarruf edersiniz, çünkü bunlar genellikle düşük ücretli, çevre dostu malzemeler kullanırlar. Diğer yandan, mobilyalarınızı dezenfekte ederken aynı zamanda koruyan yumuşak formüller kullandığınızdan da emin olabilirsiniz. Kulağa iyi geliyor mu?

Eğer mobilyalarınızın donuk ya da kirli göründüğünü far ederseniz yüzeylerinizi parlatırken aynı zamanda kirleri temizlemenize yardımcı olacak muhteşem, doğal ve ev yapımı bir temizleyici yapmaktan çekinmeyin. Bunu yapmanız için gereken tek şey halihazırda elinizde olması gereken üç basit malzemeyi birleştirmektir. Hadi siz de deneyin!

3 Malzeme İle Nasıl Mobilya Temizleyici Yapılır

Limon ile yapılmış bir mobilya temizleyici.
Zeytinyağı, limon ve sirkenin kombinasyonu herhangi bir yüzeyi temizleyebilecektir.

Evinizdeki mobilyaları düzenli olarak temizlemek ve onlara bakmak, zaman geçtikçe onları iyi durumda tutmanın anahtarıdır. Temizlik endüstrisi bu amaç için geniş bir ürün kataloğu geliştirmiş olsa da, benzer etkilere sahip bazı doğal temizleyiciler de vardır.

Hatta, giderek daha fazla insan bu alternatifleri seçmektedir, çünkü herhangi bir agresif kimyasal element içermezler, alerjilere neden olmazlar ve çevre dostudurlarSiz de bir mobilya temizleyici yapmak ister misiniz? Tarifi aşağıda sizinle paylaşacağız.

Malzemeler

 • Çeyrek bardak zeytinyağı (62 ml)
 • 20 damla limon esansiyel yağı
 • Yarım bardak beyaz sirke (125 ml)

Gereken Mutfak Aletleri

 • Derin bir kap
 • Sprey şişesi
 • Mikrofiber bez

Hazırlanışı

 1. Öncelikle, temiz ve derin kabınızı alın ve içine zeytinyağını dökün (ucuz bir marka kullanabilirsiniz)
 2. Sonrasında limon esansiyel yağını ve beyaz sirkeyi ekleyin
 3. Malzemeleri iyice birleşene kadar karıştırın
 4. Son olarak, temizleyiciyi sprey şişesine dökün

Kullanımı

 • Ürünü temizlemek istediğiniz mobilyanın üstüne sıkın
 • 2 3 dakika bekletin ve sonra mikrofiber bez ile ovalayın
 • Yüzeyi parlak bırakın, lekeler kalmasın
 • İyi sonuçlar elde etmek için haftada en az iki kere kullanın

Bu Mobilya Temizleyicisini Neden Kullanmalısınız?

Temizlik yapan bir kadın.
Doğal malzemeler kullanmak, bunların sağlığınız ve çevre üzerinde daha az etki yaratması anlamına gelir.

Mağazalarda satılan daha geleneksel versiyonlar yerine bu ev yapımı mobilya temizleyicisini kullanmanız için pek çok sebep vardır.

Mağazalarda sattıkları daha geleneksel versiyonlar yerine bu ev yapımı mobilya temizleyici solüsyonu kullanmanız için pek çok sebep vardır. Mağazadan satın alınan solüsyonlar normalde çok etkili olsa da içlerinde sağlığınız için her zaman iyi olmayan kimyasal maddeler de bulunabilir.

Bazı parçacıklar solunum sisteminize girebilir ve çocuklarda ve hassas insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Buna karşılık, kendi doğal mobilya temizleyici karışımınızı yaparak bu zararlı kimyasallardan uzak durabilirsiniz, %100 doğal malzemeler kullandığınızı garantileyebilirsiniz.

Doğal Mobilya Temizleyici Solüsyonların Avantajları

 • İçindeki malzemeler her zaman yumuşaktır ve solunum sağlığınızı ya da cildinizi etkilemezler
 • Çevreyi kirleten maddeler içermezler
 • Doğal temizleyiciler geleneksel ürünlerinkine benzer bir temizleme gücüne sahiptirler. Mobilyalarınızın yüzeyini temiz ve lekesiz bırakır, ayrıca dezenfekte ederler.
 • Normalde, benzer ürünlere kıyasla daha uygun bir maliyete gelirler.

Zeytinyağı Ne Yapar?

Zeytinyağının tıbbi ve gastronomik uygulamaları tüm dünyada bilinmektedir. Ancak birçok insan bu malzemenin temizlik için de harika bir yardımcı olduğunu bilmezler. Mobilyalarda; toz, yiyecek kalıntıları ve lekelerin çıkarılmasına çok yardım eder.

Benzer şekilde, yağlı içeriği sayesinde ahşabı yumuşatır ve mobilyaların bir süre sonra aldığı o donuk görünümü azaltır. Bundan dolayı eski mobilyaları cilalamaya ve restore etmeye çok yardımcıdır.

Limon Esansiyel Yağı Ne İşe Yarar?

Bu doğal malzeme hem doğal hem de geleneksel temizlik ürünlerinin birçoğunun bir parçasıdır. Sitrik asit içeriği sayesinde yağı, kiri, zorlu lekeleri ve kötü kokuları gidermek açısından mükemmeldir. Bu spesifik durumda ise mobilyalarınızın iyi kokmasını sağlayan, dezenfekte edici bir maddedir.

Beyaz Sirke Ne Yapar?

Şüphesiz, doğal bir mobilya temizleyici yaparken en önemli malzemelerden bir tanesi beyaz sirkedir. Bu popüler ürün, dezenfektan olduğu ve her türlü kiri temizlemeye yardımcı olduğu için temizlik açısından onlarca kullanıma sahiptir.

Hatta, mobilyalarınıza beyaz sirke uygulamak materyalleri iyi durumda tutmaya yardımcı olur, onları parlatır ve dış faktörlere karşı korur. Ayrıca, limon esansiyel yağı gibi, kokuları nötralize etmek açısından da iyidir.

Bu temizleyiciyi hala denemediniz mi? Bu yazımızda verdiğimiz talimatları takip edin ve ahşap ve deri mobilyalarınızı temizlerken etkilerini görün. Bunu çok seveceksiniz!

İlginizi çekebilir ...
Ahşap Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ahşap Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilyaların düzenli olarak temizlenmesine ek olarak, parlaklıklarını yitirmemeleri için bu mobilyalarınıza ekstra bakım yapmalısınız.