Gözlerin Sağlık Durumuyla İlişkisi Nedir

Gözlerin Sağlık Durumuyla İlişkisi Nedir

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Sağlığımız ayaklara, ellere ve yüze yansıdığı gibi, gözler de organlarımızın nasıl çalıştığı konusunda bize ipucu verebilir. Gözler, en çok böbreklerle olmak üzere, vücudun diğer bölgeleriyle de bağlantılıdır. Haydi gözlerin sağlık durumuyla ilişkisi neymiş, beraber bakalım.

Gözlerin Sağlık Durumuyla İlişkisi Nelerden Anlaşılır

Gözlerin doğal parlaklığını kaybetmesi

Bu sorun, böbrek ve karaciğerin tıkalı olduğunun ve kan akışının düzgün bir şekilde gerçekleşmediğinin bir göstergesi olabilir. Bu demek oluyor ki, bu organlarda fazlaca biriken toksinler, kan ve oksijen dolaşımını engelleyerek; yararlı minerallerin vücuda girmesine engel olur.

Ayrıca, kanın beyne ve gözlere ulaşması için, yerçekimiyle savaşmasını sağlayacak daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji sağlanmadığında dengesizlik problemine de neden olabilir.

Gözlerin altındaki deride sararma

gözler

Gözün hemen altındaki derinin sarımsı veya siyahımsı olması; böbrekler, mesane veya üreme organlarındaki bir probleme işaret ediyor olabilir. Ayrıca göz altındaki morluklar, daha önce yaşadığınız bir sindirim sistemi sorununa da işaret ediyor olabilir.

Göz altlarının gri veya solgun olması

Gözün altındaki derinin grimsi veya solgun bir renkte olması böbreklerdeki, bazı durumlarda ise akciğerlerdeki bir sorunun göstergesi olabilir.

Bazı durumlarda bu organlar lenflerdeki ödem yüzünden düzgün çalışmayabilir. Veya, göz altlarının grileşmesi, hormonlardaki bir bozukluğa işaret edebilir.

Göz altı torbaları

göz altı torbası

Göz altı torbaları, bazı insanların estetik ameliyat olmasını gerektiren, üzgün ve yorgun görünmemize neden olan bir durumdur. Göz altlarının şişmesi; sindirim ve salgı yapan organların tıkandığının ve vücudun toksinleri düzgün atamadığının göstergesi olabilir.

Gece geç saatte ve çok miktarda yemek yerseniz sabah göz altlarınızda torbalarla uyanabilirsiniz. Bu torbalar birkaç saat sonra yok olur fakat göz torbaları yok olsa bile bu sorunu yaşamak, bize vücudumuzu arındırmamız gerektiğini söyler.

Göz torbaları kronik rahatsızlığa dönüştüğünde, bu torbalar su yerine yağ ile dolar. Bu durum çok ciddi bir problemdir; böyle bir sorun yaşıyorsanız, doktorunuza görünmeli ve diğer organlarınızda iltihaplanma veya kist olup olmadığından emin olmalısınız.

Göz bebeğinin üzerinin beyaz bir tabakayla kaplanması

Göz bebeğinin bulutsu bir beyaz tabakayla kaplanması, mukus veya düzgün sindirilmeyen maddelerin varlığını haber verir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız dikkate almanız çok önemlidir çünkü ileride katarakt sorunu yaşama ihtimali konusunda sizi uyarıyor olabilir.

Çünkü bu beyaz tabaka, böbrek ve sindirim sisteminin iyi çalışmadığını gösterir. Göz bebeğindeki beyaz tabaka, aynı problemi yaşayan hayvanlarda da görülebilir.

Göz kanlanması

kanlanmış göz

Gözün beyaz kısımlarının kanlanması ve kızarması, dolaşım ve solunum sistemi ile ilgili sorunların habercisidir. Bu problem, uzun süre devam edebilir veya kısa sürede kaybolabilir.

Gözün beyaz kısmında görülen sarı noktalar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sarı noktalar; böbrek ve boşaltım sistemi sorunları ile böbrek taşlarına işaret eder ve gözün beyaz kısmında ortaya çıkar.

Büyümüş göz bebekleri

Göz bebeklerinin büyüklüğü, maruz kaldığımız ışığa göre değişir. Fakat, ışığın etkisi dışında başka zamanlarda da büyük olduğu gözlenen göz bebekleri; strese veya bağırsak parazitlerinin varlığına işaret edebilir.

Bağırsak parazitlerinin diğer göstergeleri ise burnun ucunda kaşınma ve karıncalanma, bağırsak ve sindirim sorunları, artan iştah ve huzursuzluk olarak sıralanabilir.

büyümüş göz bebeği

Kaz ayağı

Gözün dış kenarlarında oluşan kaz ayağı dediğimiz kırışıklıklar, böbreklerin zayıfladığının göstergesi olduğu için, erken yaştan itibaren böbreklerimizin sağlığına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Fotoğraflar, Mikleman ve Per Jensen izinleriyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.