Göz Altı Torbaları mı? Doğal Yollarla Kurtulun!

Göz Altı Torbaları mı? Doğal Yollarla Kurtulun!

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2018

Göz altı morluğu, aynı göz altı torbaları gibi, sizi olduğunuzdan yaşlı ve yorgun gösterdiği ve kurtulması zor olduğu için can sıkıcı olabilirler.

Göz altlarındaki torbaları birkaç değişik nedenle olabilir, örneğin uykusuz geçen bir gece, genetik, alerjiler, ilaç reaksiyonu ve hatta sıvı tutulması gibi. Göz altı torbalarını ve morluklarını ameliyat olmak zorunda kalmadan doğal yöntemlerle nasıl gizleyeceğinizi öğrenin.  

Göz Altı Torbaları ve Morluklarıyla Vedalaşmak İçin Tavsiyeler

göz altı torbaları doğal tedavi
 • Öncelikle sodyum içeriği düşük bir beslenme rejimi uygulamalı ve günde en az 2 litre su içmelisiniz.
 • Sırtüstü yatarak uyuyun ki göz etrafında su toplanmasın çünkü göz altı torbalarının sebebi budur. Göz altı torbalarını önlemek için aralıksız en az 8 saat uyumalısınız.
 • Buzdolabına 2 kaşık koyun ve tüm gece bekletin. Sabah uyandığınızda gözlerinizin altına kaşıkları koyarak kaşıklar ısınana dek 5 dakika kadar bekletin. Sıfır derecenin altında kan damarları büzüleceğinden ödem azalacaktır.
 • Günde bir kez, tercihen sabahları, gözlerinizin altına hemoroid kremi sürün. Antienflamatuvar etkisi ödemi azaltacaktır.
 • Soğuk yeşil çayın içine bir parça bez batırıp gözlerinizin üzerine koyun. 20 dakika bekletin. İşten eve geldiğinizde uygulamanız en idealidir. Çay dolaşımı artırarak ödemi azaltacaktır.
göz altı halkaları
 • Sabah uyandığınızda spreyle gözlerinize su sıkın. Arkasından çiğ bir patates veya salatalık dilimi koyun. 10 dakika bekletirseniz gözünüzdeki çirkin görünümü azaltacaktır. Haftada üç kez tekrar etmelisiniz.
 • Yüzük parmağınızla günde bir kez, göz altlarınıza içeriden dışarı doğru, her birine onar kez hafif vuruşlar yapın. Sıvı birikimini önleyecek ve dolaşımı arttıracaktır.
 • İki yumurta beyazı alın ve göz altlarınıza sürün, kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın ve hafifçe vurarak kurutun. Yumurtadaki B vitamini dolaşımı arttırır.

Göz Altı Morlukları İçin Etkili Tedaviler

Göz altı morlukları sağlıksız bir yaşam tarzının en klasik belirtisidir. Beslenmenizin yetersiz olmasına, iyi uyumamanıza veya cilt problemlerine bağlı olabilir. Göz altı torbalarını önlemek için aşağıdaki tavsiyelerimizi aklınızdan çıkarmayın:

 • Yeterince uyuyun. Vücudunuzun, zihninizin ve cildinizin kendini toparlamasına izin verin.
 • Bolca su için. Cildinizin daha sıkı ve yumuşak olmasını sağlayıp toksinlerden de arındırır.
 • Sağlıklı beslenin. Beslenmeniz cilt sorunlarıyla ilişkilidir. Göz altı torbaları olmadan ışıl ışıl bir görünüm için daha çok vitamin ve mineral alın.
 • Lekelenmeyi önlemek için doğal beyazlatıcılar kullanın. Patates veya salatalıktan faydalanabilirsiniz. Bu sebzelerden birer dilim hızla etkisini gösterecektir.
 • Poşet çay kullanın. Poşet çayı her zamanki gibi hazırlayın ama demlenmeye ve soğumaya bırakın. Ardından bir bez parçası batırın ve gözlerinizin altına koyun. Soğumuş poşeti de göz altlarınıza doğrudan uygulayabilirsiniz. Ödemi azaltacaktır.
 • Süt tozu ve bal kullanın. Bir çorba kaşığı süt tozunu bal ile karıştırın ve uygulayın. 15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Göz Altı Torbalarını Kapatmak İçin Makyaj Hileleri

Uyguladığınız ev yapımı ilaçların ve değiştirdiğiniz alışkanlıklarınızın sonucunu almayı beklerken, sık görülen bu sorunu gizlemek için önereceğimiz makyaj hilelerinden de yararlanabilirsiniz.

İyi yapılmış bir makyaj cildinizde mucize yaratabilir, bunu unutmayın. Piyasada göz altı torbaları için tonlarca ürün bulabilirsiniz ama bunlar her zaman cildinizi beslemez veya aşırı makyaj yapmış gibi görünebilirsiniz.

Makyaj, göz altı torbalarını iyi kapatır ama uygun bir tonda kapatıcı bulamamak büyük bir problemdir. Eğer makyöz değilseniz “rakun görünümü” denen bir duruma maruz kalabilirsiniz. Bu, göz etrafında normalden daha koyu veya daha açık bir ton bulunduğunda olur.

göz altı torbaları

Bunu önlemek ve de o çirkin göz altı torbalarını kapatmak için normal baz kapatıcıyı parmak ucuyla cildinize yapacağınız hafif dokunuşlarla uygulayın. Böylece göz altı torbalarını kapatacak ve görülmediklerinden emin olacaksınız.

Ardından birkaç dakika bekleyin ve makyaj yapmaya devam edin. Beklemeniz üstteki tabakanın alt tabakayla karışmaması için önemlidir. Tavsiyemiz, göz altı morluklarının etrafı hariç tüm yüzünüze makyaj yapmanız. Bu bölgeye ise bir fırça yardımıyla daha ince bir tabaka sürmelisiniz.

Sonuçta, göz altındaki bazla aynı tonda ve opak bir kapatma elde ederek bu alandaki lekeleri de önlemiş olacaksınız. Rakun etkisinden kaçınmak için hafif ve parıtılı mineral göz farlarıyla hafif dokunuşlar vererek görünümü eşitleyebilirsiniz.

Göz altlarınızda daha açık bir ton gözünüze çarparsa, yanaklarınıza süreceğiniz allıkla bunu telafi edebilirsiniz. Bu şekilde odak noktasını yanaklarınıza kaydırırsınız. Kırmızı gibi parlak bir renkte ruj sürerek de aynı etkiyi yaratabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.