Kıvırcık Saç Bakımı: Sağlıklı, Güzel ve Kabarmayan Saçlar

Muzlu saç maskesinin saçlarınız için en iyi nemlendiricilerden biri olduğunu biliyor  muydunuz? Kıvrımların azalmasına yardım eder ve saçları nemlendirip yumuşatarak kolayca taranmalarını sağlar.
Kıvırcık Saç Bakımı: Sağlıklı, Güzel ve Kabarmayan Saçlar

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Kıvırcık saç, kabarmasından dolayı düz saça göre daha problemli olduğundan birçok insan için tam bir çiledir. Ancak düz saçın da kendine göre dezavantajları olduğunu unutmayın.

Bu durumu fırsat bilip güzel saçlara nasıl sahip olabileceğinizden bahsedeceğiz ve böylece saçlarınıza zarar vermeden elde edeceğiniz doğal buklelerle hava atabileceksiniz. Saçlarınızı nemlendirip yumuşatarak mükemmel görünmeleri için harikulade etkili olan doğal yöntemleri öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin. Bir tanesini deneyin, sonuçlarına bayılacaksınız!

Muz maskesi

Saçlarınızdaki kuruluğu azaltmak ve kıvrımlardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri muz maskesidir. Basitçe muzu püre haline getirin ve saçınızın tamamına eşit şekilde sürün. Yarım saat bu şekilde bekleyin ve ardından saçlarınızı normalde yaptığınız gibi durulayın.

Maskeyi haftada iki veya üç defa uygulayabilirsiniz. İlk denemeden itibaren saçlarınızın yumuşadığını ve kolayca tarandığını fark edeceksiniz.

Kıvırcık saç düzleştirici: Mayonezli avokado

Bu maske için tamamen olgunlaşmış bir avokadoyu ezip içine bir veya iki yemek kaşığı mayonez katarak yumuşak bir karışım hazırlayın. Daha sonra bunu tüm saçınıza uygulayın ve 15 – 20 dakika bekleyin. Son olarak da saçınızı güzelce yıkayın. Böylece saçlarınız düz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Elma sirkesi

Saçlarınızı her yıkadığınızda son durulamayı su (yarım litre) ve elma sirkesi (üç yemek kaşığı) ile hazırlayacağız karışımla yapabilir ve böylece güzel, kıvrımsız ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

 

Kıvırcık saç için en iyi bakım

Ilık hindistan cevizi yağını tüm saçınıza uygulayın. Ardından yağın tüm saça nüfuz etmesi ve sabit bir ısı tutturabilmek için ılık suyla ıslattığınız havluyu başınıza sarın. Saçınızı bu şekilde yirmi dakika bırakabilirsiniz.

Kıvrımları önlemek ve nemli saçlara sahip olmak için bu uygulama haftada iki defa tekrarlanmalıdır.

Aklınızda bulunması gereken bazı ipuçları

  • Saç kurutma makinesini aşırı kullanmaktan kaçının, çünkü saçlarınız bu şekilde çok fazla kurur. Kıvrımların en temel sebeplerinden biri budur.
  • Tercihen doğal ve ekstra kaliteli nemlendirici uyguladığınız sürece saçlarınızdaki kıvrımları azaltmak için maşa kullanabilirsiniz.
  • Piyasada satılan şekillendirici kremler gibi saçlarınıza ağırlık hissi veren ve yağlandıran her türlü üründen uzak durun. Doğal ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Metal ve plastik gibi yapay ürünler içermeyen, yumuşak ve doğal malzemelerden üretilmiş saç fırçası tercih etmelisiniz.
  • Şampuan, jel, sprey ve şekillendirici kremler gibi saç ürünlerini yüksek kaliteli ve alkolsüz olanlardan seçmelisiniz.
  • Saçlarınızı soğuk veya biraz ılık suyla yıkamaya çalışın. Sıcak su saçları kırılgan hale getirip kıvrımları arttırır ve kurutarak güçsüzleşmesine neden olur.
  • Kıvırcık saçların uçlarının sıklıkla düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle ıslakken daha kolay ve birbirine karışmadan taranması için kaliteli bir nemlendirici kullanmalısınız.
İlginizi çekebilir ...
Saç Sağlığınızı Etkileyen 8 Kötü Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Sağlığınızı Etkileyen 8 Kötü Alışkanlık

Saç sağlığımızı tehliye atabilecek kötü alışkanlıklarımız olabilir. Bu alışkanlıkları bilerek ya da bilmeyerek yapıyor olabiliriz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.