Sarımsak ve İnanılmaz Kilo Verme Gücü

Birkaç kilo vermeyi umut ediyorsanız, sarımsağın kilo vermekteki muhteşem gücünü öğrenmenizi tavsiye ederiz. Sizi şaşırtabilir!
Sarımsak ve İnanılmaz Kilo Verme Gücü
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sarımsak, neredeyse her dünya mutfağı ve her evde bulunan çok popüler bir besin kaynağıdır. Eh, lezzetinin yanı sıra, aynı zamanda kilo kaybı için mükemmel kılan bazı özellikleri vardır. Kilo vermek ve daha sağlıklı olmak isteyenler için mükemmeldir. Stres düzeylerini düşürmekten bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmeye kadar her şeyi yapar!

Sarımsağın tıbbi kullanımı

Doğal tıpta birçok farklı uygulamaya sahiptir. Bir antibiyotik olarak çalışır, kan basıncını ve kolesterolü düşürür, insülin seviyesini düzenler. Ayrıca, toksoplazmoz, kalp sorunları, ateroskleroz, romatizma ve diyabet komplikasyonlarının tedavisinde de kullanılmıştır.

sarımsak dişleri

Bununla birlikte, büyük miktarlarda, kanama problemleri olan insanlar için ters etki yapar çünkü bir antikoagülandır. Ayrıca mide tahrişine de neden olabilir. Yine de dediğimiz gibi, tıbbi kullanımları sayısız ve oldukça çeşitlidir. Sarımsaktan faydalanabilecek diğer sağlık sorunları ve koşulları şunlardır:

 • Bağırsak enfeksiyonları
 • Hemoroid
 • Soğuğa bağlı şişlik, siğil ve nasırlar
 • Ağızda uçuk
 • Stres ve uykusuzluk
 • Serebrovasküler kaza (CVA) ve tromboz
 • Gut
 • Ateş
 • Ödem
 • Anemi

Çiğ mi, pişmiş mi?

Kilo kaybı için kullanmak isterseniz, hem çiğ hem de pişirilmiş olarak yiyebilirsiniz. Püre olarak veya ezildiğinde, antibiyotik, hipoglisemik ve antioksidan etkileri ile bilinen allisin serbest bırakılır.

Pişirildiğinde, adenosin ve ajoen salınır. Bu elemanlar pıhtılaşma karşıtı etkilere sahiptir ve ayrıca yüksek kolesterolü kontrol etmeye de yardımcı olabilir.

Kilo kaybında, mide asidinin salgılanmasını arttırdığı için sindirimi geliştirir. Ayrıca kan şekerinizi kontrol altında tutar ve toksinleri ve aşırı sıvıları vücudunuzdan temizler.

Aynı şekilde kortizol üretimini düzenler (strese bağlı bir hormonla ilişkilidir) ve kan akışının gerektiği gibi yapmasına yardımcı olur. Bu özel yetenekler, kilo vermek isteyen herkes için önemlidir.

Kilo kaybı için sarımsak: araştırmalar ne diyor

Santander Üniversitesi ve Madrid Complutense Üniversitesi’nde araştırma direktörü Patricio Lopez, sarımsağın kalp koruyucu özelliklere sahip olduğunu açıklıyor. Dolayısıyla, diyabet, kalp krizi ve kalp hastalığını önlemek için iyi bir yoldur.

Lopez, “Yıllanmış Sarımsak Özü Metabolik Sendromlu Hastalarda Adiponektin Düzeylerini İyileştirdi” adlı bir araştırmayı yönetti. 47 kişi üzerinde çalışıldı: bel çevresi en az 80 cm olan kadınlar ve en az 90 cm olan erkeklerden oluştu.

4 ay boyunca bir grup yıllanmış sarımsak ve diğer grup ise plaseboları tüketmiştir. Sarımsak tüketen grupta şunlar bulunmuştur:

 • Kalbi koruyan adiponektin hormonunun artan seviyeleri.
 • Önemli ölçüde düşük kolesterol seviyeleri.
 • Daha hızlı kilo kaybı.

Sarımsak metabolizmanızı uyarır

Kilo vermek istiyorsanız, sarımsak en iyi arkadaşınız olmalı. Her şeyden önce, iştahınızı engelleyecek, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak ve sizi aşırı yemekten koruyacaktır.

Ek olarak ve belki de en önemlisi, sarımsak metabolizmanızın hızlandırılmasından sorumludur. Nasıl mı? Sinir sisteminizin daha fazla adrenalin üretmesini sağlar. Bu, vücudunuzun daha fazla kalori yakacağı anlamına gelir, ki bu gerçekten kilo vermek için yararlıdır.

İpuçları: kilo vermek için sarımsak kullanmak

Amacınız sarımsağı kullanarak kilo vermekse, bir tatlı kaşığı zeytinyağını bir diş püre, çiğ sarımsak ile birleştirin. Her sabah kahvaltıdan en az yarım saat önce tüketin.

bir kaşıkta sarımsak

Diğer bir seçenek: bir diş ezilmiş çiğ sarımsağı, yarım çay kaşığı tarçın ve 1 bardak sıcak su ile karıştırın. Bu karışımı yemeklerden ayrı olarak her gün tüketirseniz, vücudunuzda değişiklikler görürsünüz.

Gördüğünüz gibi, sağlıklı kilo kaybı için çok güçlü ve mükemmel bir besin kaynağıdır. Ancak, hepsi bu kadar değil: vücudunuz için başka birçok şekilde de iyidir.

Sonuç olarak sarımsak, mucize bir tedavi değildir. Eğer doğru şekilde kilo vermek istiyorsanız dengeli bir diyet ve egzersiz ile birleştirilmelidir. Herhangi bir sorunuz varsa, bir beslenme uzmanından tavsiye alın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.