Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Basit İpuçları

Egzersiz, selüliti kısmen önlemenin yanı sıra organların düzgün çalışmasını da sağlar. Başka hangi eylemler bu sorundan muzdarip olma risklerini azaltmaya yardımcı olur?
Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Basit İpuçları
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kalça ve baldırlarınızdaki o çirkin şişkinliklerden kurtulmak için neler vermezsiniz! Endişelenmeyin, çünkü bu yazıda size selüliti ortadan kaldırmak ve önlemeye ya da en azından bacaklarınızın görünümünü iyileştirmeye yardımcı olacak bazı basit ipuçları vereceğiz.

Selülit vücudun belirli bölgelerinde yağ nodüllerinin oluşmasına verdiğimiz isimdir. Bu işlev bozukluğu, yağ ve sıvı birikimi nedeniyle bağ dokusunun değişmesinden kaynaklanır.

Bu fenomen bir hastalık olarak kabul edilmez ve eğer bundan muzdaripseniz, kesinlikle yalnız olmadığınızı bilmelisiniz: araştırmalar, çoğu kadının, hatta zayıf kadınların bile hayatlarının bir noktasında bu problemden muzdarip olduğunu gösteriyor .

Selülit nedenleri ve türleri

Bununla birlikte, belirli etnik kökenlerin, cilt tiplerinin ve fizyolojilerinin selülit olma eğiliminin diğerlerinden daha fazla olduğu doğrudur. Obezite, dolaşım sorunları, hareketsiz bir yaşam tarzı ve stres gibi ortaya çıkmasına neden olabilecek başka faktörler de vardır.

Genellikle çeşitli selülit türleri arasında bir ayrım yapılır:

  • Genelleştirilmiş: Obez kadınlarda görülür ve genellikle zamanla büyük estetik değişikliklere neden olur.
  • Lokalize: Ağrılıdır ve sırtta, karında, bacaklarda ve ayak bileklerinde görülür.
  • Sarkık: Hareketsiz kişilerde veya aktif olup egzersiz yapmayı bırakmış kişilerde bulunur.
  • Ödemli: Ağrı ve şişmeye neden olduğu için en ciddi tiptir. Ortadan kaldırılması için tıbbi bakıma ihtiyacı var.

Selülitin önlenmesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak yöntemler

sağlıklı kahvaltılıklar

Yukarıdaki selülit türlerinden herhangi birinden – özellikle son ikisinden – şikayetçiyseniz, ideal olanın uygun tedavi için doktorunuza danışmak olduğunu unutmayın. Ayrıca dermatoloğunuz ve beslenme uzmanınız da bu cilt durumunu iyileştirmek için temel yönergeler sağlayabilir.

Uzmanın tavsiyelerini göz ardı etmeden ve her zaman onların onayıyla, bu sorunu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacak bazı günlük alışkanlıkları da uygulayabilirsiniz. Bunlardan bazıları:

Bolca su için

Vücudunuzun sağlığını iyileştirmek istiyorsanız, su ana müttefikinizdir. Günde en az 2 litre su için ve selülitle savaşmış olacaksınız. Frontiers in Nutrition tarafından hazırlanan bu 2016 incelemesinde belirtildiği gibi, su tüketimi yeterli vücut ağırlığını korumamıza yardımcı olur. Tabii bunun için de sağlıklı bir yaşam tarzı gerekiyor.

Sağlıklı beslenin

Meyve ve sebzelerin günlük öğünlerinizin merkezinde olması önemlidir. Ayrıca doymuş yağlar, alkol, soda ve rafine gıdalar gibi sağlığınıza zararlı olabilecek her şeyi ortadan kaldırın.

Egzersiz yapın

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), haftada en az üç kez egzersiz yapılmasını önermektedir.

Ayrıca, Annals of Internal Medicine’den 1993 tarihli bu çalışma gibi, spor pratiğini sağlıklı bir kilonun korunmasıyla ilişkilendiren bilimsel çalışmalar da vardır.

Koşma, yüzme ve bisiklete binme gibi aerobik egzersizler selülitin önlenmesi ve tedavisi için iyidir; daha önce de söylediğimiz gibi dermatoloğun tavsiyeleri ile birleştirilmelidirler. Aynı şekilde, fiziksel aktivite vücudunuzdaki her bir organın düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Kilonuza dikkat edin

Hem aşırı kilo hem de obezite, hipertansiyon, koroner bozukluklar ve ateroskleroz gibi hastalıkların tetikleyicisidir; DSÖ, sonuçları bu yayında detaylandırmaktadır.

Benzer şekilde yağ dokusu miktarındaki artış da selülit görünümü ile ilişkilidir. Bu nedenle kilonuza dikkat etmek, onu önlemek ve tedavi etmek için çok önemlidir.

Tuz tüketimini azaltın

Aşırı tuz tüketimi, sıvı tutulması ve ödem oluşumunun doğrudan bir nedenidir.

Tüm gün için bir çay kaşığı yeterlidir ve hatta yok olana kadar tüketimini kademeli olarak azaltmayı öneren tıbbi yayınlar bile vardır.

patates kızartması ve ketçap

Rahat giyinin

Farkına varmasanız da giydiğiniz kıyafetler selülit görünümüne neden olabilir. Bazı araştırmalar, dolaşımı ve vücut terlemesini bozduğu için dar giysilerden kaçınılmasını önerir. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılara, sıkı kemerlere ve rahatsız edici iç çamaşırlarına dikkat edin.

Etkilenen bölgelere masaj yapın

Sert dairesel masajlarla ekstremitelerinizdeki dolaşımın uyarılması, selülit görünümünün önlenmesinde olumlu olabilir. Tabii ki, bu tek başına mucizeler yaratmaz, ancak yukarıda bahsedilenler gibi sağlıklı alışkanlıklarla birleştirilmelidir.

Selülitin giderilmesi profesyonel bir konsültasyon gerektirir

Son olarak, cesaretinizi kırmamayı unutmayın! Selülitin ortadan kaldırılması bir günlük bir şey değildir, ancak sabır ve çaba ile bu anahtarları ve dermatolog ve beslenme uzmanınızın tavsiyelerini takip ederek gelişmeleri fark etmeye başlayacaksınız. Sağlığınıza mümkün olan her şekilde dikkat edin, vücudunuz size minnettar olacaktır!

Selüliti ortadan kaldırmak için bu ipuçlarını yararlı bulduğunuzu umuyoruz. Elbette mucizevi bir tedavi yoktur, ancak kaçınmanız gereken yiyeceklerle ilgili aşağıdaki önerilen makaleye bir göz atmaya ne dersiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.