Selüliti Önlemek İçin Farklı Öğün Önerileri

Yapılan son çalışmalara göre, selülit bazı etnik gruplarda daha sık görülüyor. Ancak ne olursa olsun, selülit problemi dünyadaki tüm kadın nüfusunu etkiliyor. Bu yazıda selüliti önlemek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. 
Selüliti Önlemek İçin Farklı Öğün Önerileri
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Eğer selülit karşıtı bazı yöntemleri daha önceden denediniz ve hala etkili bir sonuç elde edemediyseniz, belki de yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Aslında selüliti önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de var.

Ancak öncelikle hatırlatmak istiyoruz, selülit normal ve doğal bir durumdur ve kadınlarda daha sık görülür. Yapılan son çalışmalar, bazı etnik grupların bu sorunu yaşamaya daha yatkın olduğunu gösteriyor. Örneğin selülit sorunu yaşayan kadınların Çin’deki sayısı son derece azken, Güney Amerika’daki yetişkin kadınların %90’ı bu soruna sahip. Ancak yine de, dünyanın farklı yerlerindeki birçok kadın bu problemden öyle veya böyle şikayetçidir.

Selülit nedir?

selülitli bacak ve eller

Selülit, cildin çukur ve pürüzlü bir görünüme sahip olmasıdır. Genellikle kalçada ve uyluklarda gözlemlenir, ancak vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Bu durum, derinin altında bulunan bağ dokusuna yağ birikintileri girdiğinde ortaya çıkar.

Genelde bu cilt problemi daha çok kadınlarda görülür. Vücudun belirli bölgelerinde, derinin altında yağ birikir. Böylelikle küçük yağ bezeleri ortaya çıkar.

Çoğu insan farklı düşünse de, selülitin kilolu olmakla ilgisi yoktur. Aslında birçok zayıf kadın da bu soruna sahiptir. Buna rağmen selülit, neredeyse herkesin saklamaya çalıştığı bir problem. İşte bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilecek bazı fikirler!

Selülit ve portakal kabuğu görünümlü cilt

portakal kabuğu görünümü ve selüliti önlemek için

Doğru beslenmek ve sık sık egzersiz yapmak, selüliti önlemenize yardımcı olur.

Portakal kabuğu gibi görünen bir cilt, selülitin sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkar. Ancak selüliti olan herkesin cildi bu şekilde olmak zorunda değildir.

Bu hoşa gitmeyen görüntüye neden olan şey, derinin altında biriken yağ dokularıdır. Biriken yağ cilde baskı yapar ve nihayetinde küçük izler oluşmaya başlar.

Selülit ve portakal kabuğu görünümlü cilt arasındaki temel fark şudur; selülit bu cilt sorununun adıdır ve portakal kabuğu görünümlü cilt de bu sorunun sonuçlarından birisidir. Tıptaki gelişmeler sayesinde her iki problem için de etkili tedavi yöntemleri bulunuyor.

Her sağlık sorununda olduğu gibi, selülitlerden kurtulmak veya oluşmasından kaçınmak için tüm vücudunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra hareketli olmak ve egzersiz yapmak selülitleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Selüliti önlemek için bazı yemek önerileri

 • İlk olarak diyetinize yapraklı yeşil bitkileri ve sebzeleri dahil etmelisiniz (salatalık, selülitle savaşmak için iyi bir yardımcı olabilir). Ispanak tüketmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Bu saydığımız gıdalar, anti-enflamatuvar etkilere sahiptir ve idrar söktürücü özellikler gösterir.
 • Buna ek olarak, domates salçası selülitten kurtulmanız için ideal bir yardımcı olabilir. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak domatesin içinde oksidatif hasarı önleyen ve güçlü bir antioksidan olan likopen bulunur. Ayrıca bu madde cildinize zarar veren toksinleri de filtreler.
 • Patlıcanda yüksek oranda potasyum bulunur. Potasyum, lenfatik drenajı uyarır ve selülitin ana nedenlerinden biri olan sıvı tutulmasını ortadan kaldırır.
 • Ananas, portakal kabuğu gibi görünen selülit izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Çünkü ananasın içinde yağın çözünmesine yardımcı olan bir enzim olan bromelain bulunur. Tüm bunlara ek olarak, ananas doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Son olarak, öğünlerinize kızılcık, böğürtlen, çilek ve enginar gibi besinleri de ekleyebilirsiniz. Bu gıdalar yüksek oranda antioksidan içerir; cildin parlamasını ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

Selüliti Önlemek İçin Farklı Öğün Önerileri

selüliti önlemek için dilimlenmiş ananas

Selüliti önlemek için diyetinize ananas gibi doğal antioksidan kaynağı olan ve idrar söktürücü özellikler gösteren besinleri ekleyin.

3 Farklı Kahvaltı Seçeneği

 • Zencefilli ve limonlu çay, yulaf ezmesi ve kefir
 • Doğal kakao içeren süt, domates ve zeytinle beraber tam tahıllı ekmek
 • Chia tohumlu bir kase yoğurt, çilek ve yeşil çay

3 Farklı Kahvaltı Sonrası Atıştırmalık Seçeneği

 • 5 adet çilek, kızarmış bir dilim çavdar ekmeği ve humus
 • Kayısı ve çiğ badem
 • 2 adet erik

Bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz: Kalça ve Baldırlardaki Selülitten Kurtulmak için 5 Egzersiz

3 Farklı Öğle Yemeği Seçeneği

 • Mercimek ve kinoalı ıspanak salatası
 • Domates, tofu ve ıspanak soslu makarna
 • Sebze çorbası, tofu ve sebzeli pilav

3 Farklı Atıştırmalık Seçeneği

 • Sade yoğurt ve ananas dilimleri
 • Tarçınlı sütle karıştırılmış tam taneli yulaf
 • Bir parça bitter çikolata, portakal ve kefir

3 Farklı Akşam Yemeği Seçeneği

 • Mantarlı ve kabaklı omlet
 • Mezgit, kabak dolması ve 2 adet erik
 • Pırasa, kereviz ve havuçtan oluşan sebze çorbası, haşlanmış yumurta ve armut

Bu yazıda geçen beslenme tavsiyelerini dikkate alın ve sonuçlarını gözlemleyin. Unutmayın, selülitleri tamamen ortadan kaldıramayabilirsiniz ancak görünümünü azaltmanız mümkündür. Sadece sabırlı olun ve istikrarlı bir şekilde bu yazıda geçen tavsiyelere uymaya özen gösterin. En önemlisi, sağlıklı beslenmenin yanında düzenli olarak egzersiz yapmayı da unutmayın!

İlginizi çekebilir ...
Selüliti Kötüleştiren 6 Gıda
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Selüliti Kötüleştiren 6 Gıda

Selülitlerinizi azaltmaya mı çalışıyorsunuz? Selüliti kötüleştiren gıdaları öğrenin ve onları beslenme düzeninizden çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cheng HM., Koutsidis G., Lodge JK., Ashor A., et al., Tomato and lycopene supplementation and cardiovasculr risk factors: a systematic review and meta analysis. Ahterosclerosis, 2017. 257: 100-108.
 • Dave S., Kaur NJ., Nanduri R., Dkhar HK., et al., Inhibition of adipogenesis and induction of apoptosis and lipolysis by stem bromelain in 3T3-L1 adipocytes. PLoS One, 2012.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.