Servikal Spondilozun Belirtileri ve Doğal Tedavileri

Servikal spondiloz, yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilen boyun ağrısıdır. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç farklı tedaviyi sizinle paylaşacağız.
Servikal Spondilozun Belirtileri ve Doğal Tedavileri
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Omurganızın son derece kompleks bir yapısı vardır. Omurga, narin bir kemik topluluğundan oluşur. Bu kemiklerin dengesi ve gücü, kötü bir duruş ve yoğun ve asimetrik hareketler yüzünden kötü etkilenir. Bugün size servikal spondiloz hastalığından bahsedeceğiz.

Servikal spondiloz problemi yaşamaya başladıkça, ağrı kol ve bacaklarınıza kadar uzanır. Eğer yaşadığınız problem tam olarak bu ise, günlük hayatınızda bazı değişiklikler yapmak için bir doktor veya iyi bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmelisiniz.

Bu kas- iskelet sistemi problemiyle ve bu problemin doğal tedavisiyle ilgili bilgilenmenizi sağlayacağız. Sonuçta, yetişkinler arasında en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Servikal spondiloz nedir ve neye benzer?

servikal spondiloz röntgen

Servikal spondiloz boyun omurgasını etkileyen bir artrit şeklidir. Bu, 40 yaşında gözle görülür belirtilerle, 60 yaşında ise daha şiddetli semptomlarla kendini gösteren bir boyun eklemi dejenerasyonudur. Ancak artritli çocuklar ve genç yetişkinlerde de bazen benzer durumlar görülebilir.

Nedenleri

Garip bir şekilde, servikal spondiloz boyun bölgesindeki omurgadaki ya da kıkırdaklardaki aşınmadan kaynaklanmaz. Sorun iç fibröz zarının dejenerasyonundan kaynaklanmaktadır.

Bu eklemler, kendilerini güçlü ve esnek tutan su bakımından eksik kaldıkları zaman esnekliklerini kaybeder. Ardından, kuruluk eklemlerin iç kısımlarının çökmesine neden olur.

Basınç arttıkça, derzler kopar ve birbirlerine sürtünür. Doğal olarak bu ağrı, iltihaplanma ve bazen de baş dönmesi ve mide bulantısıyla birlikte boyun sertleşmesine neden olur.

Servikal spondiloz kronikleşirse, şişlik ya da osteofit meydana gelebilir. Bu büyüme, sinirlerin bulunduğu alana baskı yapar ve böylece acıyı yoğunlaştırır.

Servikal spondilozun başlıca semptomları:

 • Açıkçası, en belirgin semptomu boyun ağrısı ve boyun sertleşmesidir. Araba kullanmak, bir şeyler okumak ya da bir şeyler yazarken eğilmek boynunuzda “tutulma” ve sersemliğe neden olabilir.
 • Çoğu durumda ağrı ellere ve ayaklara kadar ulaşır. Kollarınızda, ellerinizde ve parmaklarınızda biraz uyuşukluk ve güçsüzlük hissedebilirsiniz.
 • Bir diğer semptom ise baş ağrısıdır.
 • Buna ek olarak, bazı insanlarda mide bulantısı ve denge kaybı görülebilir.

Doğal tedaviler

bal tarçın

Sıcak-soğuk tedavisi

 • İlk olarak, servikal spondiloz ile ilişkili ağrıyı azaltmanın basit bir yolu sıcak ve soğuk kompres uygulamaktır.
 • Kompres, boyun ve omuzlara sırasıyla uygulanmalıdır.
 • Sıcak kompres, kan dolaşımını hızlandırır ve kaslarınızı rahatlatır.
 • Öte yandan, soğuk kompres iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltır.

Boynunuz çok fazla tutulmuşsa sıcak kompresten uzak durmanız gerekir. Çok zorlamadan egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmadan önce, doktorunuza ya da fizik tedavi uzmanınıza danışmalısınız.

Ancak boynunuzu ve omuzlarınızı hareket ettirmek önemlidir. Yürüyüş, yoga ve yüzme, servikal spondiloz ağrılarını geçirerek yaşam kalitenizi artırmak için en faydalı olan üç egzersizdir.

Zerdeçal

Bunların yanı sıra, zerdeçal da oldukça anti-inflamatuvar özellikler taşır. Kan dolaşımını hızlandırır ve eklem ağrılarını giderir. Aynı şekilde, eğer boynunuz tutulmuşsa zerdeçal sizin için çok faydalı olacaktır.

Susam tohumu

susam tohumu ve yağı

Susam tohumu kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak susam tohumu tüketmek, kıkırdaklarınızın esnek olmasına yardımcı olur ve eklem problemlemlerinizi azaltır.

Salatalarınıza susam tohumu ekleyebilir hatta sıcak susam yağı ile kendinize masaj yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yağ ile boynunuzu ovmaktır. Ardından, dairesel hareketlerle masaj yaparak omuzlarınıza kadar inin.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin anti-inflamatuvar özelliği vardır. Önce, elma sirkesinin organik ve filtrelenmemiş doluğundan emin olun. Bakkallardan aldığınız elma sirkelerini kullanmayın.

 • Elma sirkesini pamuklu bir havluya batırın.
 • Günde 2 kez birkaç saat havluyu boynunuzda tutun.

Bu doğal tedavi yöntemleri, boyun ağrılarınızı gidermek için ek çarelerdir. Ancak tıbbi yardım almak, servikal spondilozun kronikleşmesini ve hayat kalitenizin düşmesini önlemek için gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Andrade Cevallos, M. J., & Gavilánes Cevallos, M. C. (2015). Espondilosis cervical. El rol de la prevención secundaria en la aparición de la mielopatía cervical espondilótica Cervical. Revista Cubana de Reumatología.
 • Mohiuddin, E., Asif, M., Akram, M., Uddin, S., Ahmed, A., Usmanghani, K., & Hannan, A. (2010). Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom. J. Biol. – Plant Biol. https://doi.org/10.1186/s13104-017-2728-0
 • Shahidi, F., Liyana-Pathirana, C. M., & Wall, D. S. (2006). Antioxidant activity of white and black sesame seeds and their hull fractions. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.08.009
 • Malanga, G. A., Yan, N., & Stark, J. (2015). Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury. Postgraduate Medicine. http://doi.org/10.1080/00325481.2015.992719
 • Atik, D., Atik, C., & Karatepe, C. (2016). The Effect of External Apple Vinegar Application on Varicosity Symptoms, Pain, and Social Appearance Anxiety: A Randomized Controlled Trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. http://doi.org/10.1155/2016/6473678

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.