Servikobrakiyalji: Boyundan Kollara Yayılan Ağrı

Serviko brakiyal sendrom genellikle bir yaralanma ya da uzun süreli stresin sonuçları gibi görünebilir. Soğuk ve sıcak duş denemek bize ağrıyı rahatlamada yardımcı olabilir.
Servikobrakiyalji: Boyundan Kollara Yayılan Ağrı
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu ismi biraz rahatsız edici bulabiliriz ama Servikobrakiyalji düşündüğümüzden daha da yaygındır. Bu, boyun bölgesinde gerçekleşen, omuzda başlayıp omurgadan aşağı inerek kollara ve parmaklara ulaşan ağrı anlamına gelir. Kişiyi devre dışı bırakır. Ancak, bu durum ile ilgili hatalı bir inanış da, bunun sadece sporcuları etkilediğidir. Stres, kronik anksiyete ve hatta eklem yangısı gibi sorunlar bu acı verici hastalığa yol açabilir.

Aşağıda genelde üzerinde durulmayan bu problem hakkında daha çok bilgi vermek istiyoruz.

Servikobrakiyalji: Hareket etmek acı verici hale geldiği zaman

Kafayı oynatmak, bir şeye uzanmak, oturmak, okumak, yatmak ve hatta nefes almak: yapılan her şey acı verir. Servikobrakiyalji, özellikle omurga üzerine odaklanır.

Bu noktada basit bir boyun incinmesi ya da çekilmiş kas ile karşı karşıya değiliz. Bu çok daha fazlasıdır.

Omurga üzerindeki bölgeyi düşünün. Bu C1’den C7’ye en küçük omurlar anlamına gelir.

 • Şimdi. Bu küçük omurlar içinde bağlar, tendonlar, kaslar ve sinir lifleri vardır.
 • Bunların bazıları iltihaplanıp şiştikleri zaman, bu ağrı vücudumuzun çeşitli bölgelerine yayılır.

İltihapın omurgada başlaması ve buradan omuzlara, kürek kemiklerine, kol ve hatta karın bölgesine dağılması yaygın görülen bir durumdur.

Servikobrakiyalji nedenleri nelerdir?

 • Travmatik yaralanmalar: yazının başında da belirttiğimiz gibi, Servikobrakiyaljinin başlıca nedenlerinden biri kaza ya da spor kaynaklı yaralanmalardır. Çıkık, kırık ve çatlaklar, burkulmalar ya da kas yırtılmaları ana nedenler arasındadır.
 • Aynı zamanda, uzun süren stres ve anksiyete de bu probleme yol açabilir. Bunun göz önüne alınması gerekir.
 • Romatizma gibi iltihaplanma süreçleri de buna neden olabilir.
 • Öte yandan, eklem yangısı gibi dejeneratif hastalıklardan etkilenen insanlar da Servikobrakiyalji geliştirebilirler.
 • Ayrıca tüberküloz gibi enfeksiyonlu hastalıkları da bu listeye dahil edebiliriz.
boyun ve kol ağrısı

Servikobrakiyalji belirtileri nelerdir?

Şüphesiz ki birinin bir şekilde “Adeta sırtımdan bıçaklanıyorum.” dediğini duymuşsunuzdur. Aslında buna benzer bir durumdur. Servikobrakiyalji ağrısının en çok boyun bölgesinde görüldüğü düşünülmektedir.²

Farkı, merkez odak noktasına ek olarak, ağrının büyük ısı eşliğinde vücudun diğer kısımlarına da yayılıyor olmasıdır.

 • Servikobrakiyalji tanımladığımız ağrının yanı sıra, ayrıca yoğun kramplar, hassasiyet bozuklukları, kas güçsüzlüğü, karıncalanma ya da yoğun yanık veya donma gibi hislerle de tanımlanabilir.
 • Aynı anda, baş ağrısı, boyun sertliği, baş dönmesi ya da otururken mide bulantısı yaşamak mümkündür. Neredeyse her harekete yoğun bir rahatsızlık eşlik eder. ¹

Bunun için ne tür tedaviler var?

Servikobrakiyalji sadece sağlık profesyonellerinin sunabileceği ölçüde oldukça kişiselleştirilmiş bir tedavi gerektirir. İlk olarak, enflamasyonu azaltmak için doğru ilaçların kullanımı gereklidir.

Fizyoterapi ağrı ile mücadelede ve uzuvlarda hareketi canlandırmak için önemli bir rol oynar.
Başka bir uygun teknik ise sıcak ve soğuk tedavi yöntemidir. Sıcak duş, sıcak su torbaları ve hatta biberiye ve alkol ile masaj çok etkilidir.

Servikobrakiyalji tanısı aldığımız zaman, yatakta dinlenmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Büyük kas-iskelet ağrısı ile gelen bütün bu kondisyonlar, her şeyden önce, hayata farklı bir bakış açısı getirmemizi gerektirir.
Uzmanlar ağrının uzadığı kolu başınızın arkasına alarak sırt üstü dinlenmenizi öneriyor.

Servikobrakiyaljinin ilerleme süreci nasıldır?

Genellikle, Servikobrakiyaljinin iyi bir ilerleme süreci vardır. Bu ne anlama geliyor? İyi bir medikal geçmişi olan kişilerin 4 ila 6 hafta arasında geliştirme göstermeye doğal eğilimleri vardır.

 • Şüphesiz ki, asıl sorun bir çeşit romatizma ya da eklem yangısı yaşayan hastalar içindir. Kronik hastalıklar ile karşı karşıya kaldığınızda, haftalar süren yoğun bir rahatsızlık döneminden sonra gelişme yaşanması normaldir.
 • Bu rahatsızlıklardan muzdarip isek, bizim durumumuzda, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. Dengeli beslenme, orta düzeyde egzersiz, stres ve anksiyete odak noktalarını izlemek çok yararlıdır.
 • Daha karmaşık semptomlar taşıyan hastalar için, ameliyatı dikkate almak gerekebilir. Ancak, bu kararı sadece doktorumuz verebilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.