Sıcak Ayak Hissi: Neden Olur?

Sıcak ayak hissi birçok nedene bağlı olabilir. Bazı durumlarda, bu neden basitçe uygun olmayan ayakkabılardır, ancak diğer zamanlarda ciddi olabilen sağlık sorunları ile ilişkilidir.
Sıcak Ayak Hissi: Neden Olur?

Son Güncelleme: 12 Ekim, 2021

Sıcak ayak hissi nispeten yaygın bir durumdur. Bazen bölgede karıncalanma, uyuşma ve ağrı eşlik eder. Ancak dikkat etmeniz gereken bir semptomdur. Her zaman ciddi bir sağlık sorununu temsil etmez, ancak onu da gözden kaçırmamalısınız.

Bu hissi yaşamanın nedenleri çeşitlidir. Çoğu durumda, ayak sinirlerindeki sorunlardan kaynaklanır. Ancak, altta yatan diğer nedenleri gözardı etmemelisiniz. Her durumda, ayaklarınızın yandığını hissetmeniz normal değildir.

Ayaklarınızın yandığını hissediyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. İlk endikasyon, hafif vakalarda basit bir ayakkabı değişikliği olacaktır veya daha ciddi bir şüphe varsa, sinir veya dolaşım sistemi için tetkikler talep edeceklerdir.

Sıcak ayak hissi

Ayaklarının yandığını hisseden kişiler genellikle bu hissi ayak tabanında yaşarlar, ancak aynı zamanda ayağın arkasında ve hatta ayak bileklerinde de yanma görülür. Bazen ısı hissi bacağın arkasına kadar ulaşır.

En yaygın olarak, aynı zamanda bir karıncalanma hissi de vardır veya ısının yaşandığı aynı bölgede iğne batması gibi hissettirir. Ayaklarınızı soğuk bir yüzeyde dinlendirme ihtiyacı hissettiğiniz noktaya kadar bu his dayanılmaz hale gelir.

Bazı durumlarda, bu his ara sıra ve geçicidir, ancak diğer zamanlarda sıklaşır. İkinci senaryo, Grierson-Gopalan sendromu veya yanan ayak sendromu olarak bilinen şeyin bir belirtisidir. Ayırt edici özelliklerden biri, hissin geceleri kötüleşmesi ve gün içinde iyileşmesidir.

Ayaklarına krem süren bir kadın
Ayaklarda ağrı, yanma, batma ve karıncalanma genellikle semptomlarla karıştırılır.

Ayak yanması hissinin ana nedenleri

Ayakların yanmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Periferik nöropati: Bu, hasarlı sinir liflerinin olduğu bir durumdur, bu nedenle daha yoğun aktivite, ısı ve ağrıya neden olur. Çoğu zaman buna uyuşma ve karıncalanma eşlik eder.
 • Dolaşım sorunları: Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde artış olduğunda ayaklarda yanma hissi ortaya çıkar. Bu, özellikle yatağa giderken kanın kalınlaşmasına ve ısı üretmesine neden olur.
 • Cilt sorunları: Bazen yanma hissi vücudun içinden gelmez, dermatit, mantar veya alerji gibi bir cilt probleminden kaynaklanır. Buna genellikle kabartılar, ülserler, döküntüler veya diğer cilt belirtileri eşlik eder.
 • B vitamini eksikliği: Doktorlar, B12, B3, B1 ve B6 vitaminlerinin eksikliğinin, beraberinde getirdiği metabolizma değişikliği nedeniyle ayaklarda yanma hissinin en sık nedenlerinden biri olduğuna inanmaktadır.

Tüm bu nedenler birincil veya ikincil olabilir. Başka bir deyişle, sorunun doğrudan kaynağı veya altta yatan bir hastalığın sonucu olabilirler. Örneğin, diyabet genellikle periferik nöropatinin nedenidir.

Aynada bir ayak
Periferik nöropatinin varlığı, ciddi uzun vadeli sonuçlardan kaçınmak için acil bir profesyonel değerlendirme gerektirir.

Daha fazla neden

Yukarıda bahsedilenlerden daha az yaygın olmasına rağmen, ayak yanmasının ortaya çıkmasının başka nedenleri de vardır. Bazıları aşağıdakiler olabilir:

 • Hormonal değişiklikler: Menstrüasyondan önceki günlerde ve regl sırasında kadınlar ayaklarında sıcaklık artışı hissedebilirler.
 • Nörolojik problemler: Omurga veya omurilik hastalıkları, ayaklarda ısı hissine neden olur. Genellikle buna ciltte ağrı eşlik eder.
 • Plantar fasiit: Fasiit, ayak tabanında topuktan ayak parmaklarına kadar uzanan bir doku olan fasyanın iltihaplanmasıdır. Bu durum, yürürken veya koşarken yanma ve rahatsızlığa neden olur.
 • Enfeksiyonlar: Periferik sinirlerde iltihaplanmaya neden olan istilacı mikroorganizmalar bölgede ağrı, karıncalanma ve ısıya neden olur. Bu, herpes zoster, mononükleoz ve Guillain-Barré sendromu vakalarında görülür.
 • Tarsal tünel sendromu: Bu, tibial sinirin ayak tabanındaki tarsal tünel bölgesinde sıkıştırılmasıyla oluşur.
 • Gitelman sendromu: Bunun nedeni düşük magnezyum ve potasyum seviyeleridir.

Sıcak ayakların çeşitli nedenleri tıbbi konsültasyon gerektirir

Gördüğünüz gibi birçok neden ayaklarda yanma hissine neden olabilir. Aynı nedenle, bu rahatsız edici semptomun nedenini araştırmak için bir doktora danışmak önemlidir.

Uzman gerekli tamamlayıcı çalışmaları talep edecek ve uygun tedaviyi başlatacaktır. Sebep küçükse, belki de küçük bir alışkanlık değişikliği sorunu çözmek için yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Ayaklarda Yanma Hissini Hafifletmek İçin Ev Yapımı Tedaviler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayaklarda Yanma Hissini Hafifletmek İçin Ev Yapımı Tedaviler

Ayaklarda yanma ve ateş hissi oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu rahatsız his aşırı fiziksel egzersiz, yaralanma gibi durumların sonucunda olu... • Ibarra, C. T., Rocha, J. D. J., Hernández, R., Nieves, R. E., & Leyva, R. (2012). Prevalencia de neuropatía periférica en diabéticos tipo 2 en el primer nivel de atención. Revista médica de Chile, 140(9), 1126-1131.
 • Arasanz, M. B., Armant, F. B., Buil, A. A., & Muñoz, G. T. (2009). Vitamina B12 y dieta vegetariana. SEMERGEN-Medicina de Familia, 35(8), 412-414.
 • Batista Moliner, R., & Serrano Verdura, C. (1997). Atención al paciente con neuropatía epidémica: Consideraciones sobre el diagnóstico y el seguimiento. Revista Cubana de Medicina General Integral, 13(3), 238-248.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.