El ve Ayaklardaki Nasırların Tıbbi Tedavisi

Nasır ayaklarda ve ellerde görülme eğilimindedir. Genellikle komplikasyonlara neden olmamasına rağmen, çirkindir ve rahatsız edici olabilir. Nasırları nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.
El ve Ayaklardaki Nasırların Tıbbi Tedavisi
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Nasırlar, cildin en dış kısmındaki büyümelerdir; ve genellikle ellerde ve ayaklarda görülürler. Ayrıca “helomalar” olarak da bilinirler ve oldukça can sıkıcı bir durum yaratırlar. El ve ayaklardaki nasırlar ile ilgili sıkıntı, sadece estetiği etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda rahatsız edici olmaları ve bazen yaralanmalara neden olmalarıdır.

Ayrıca parmakların arasında bulunma eğilimindedirler, bu yüzden halk arasında “tavuk gözü” olarak da bilinirler. Her durumda, hepsi cildin kalınlaşması ve anormal görünmesiyle karakterize edilir.

Ayrıca bu kalınlaşmalar pullu ve kuru hale gelir. Genellikle büyük rahatsızlığa neden olmasalar da, bazı insanlar etkilenen bölge baskıya maruz kaldığında ağrı hissederler. Hatta çatlayabilir ve kanayabilirler. Neyse ki, onları iyileştirmek için tıbbi tedavi yöntemleri vardır. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Nasır nedir ve neden ortaya çıkar?

Nasır, cildin en dış tabakasının aşırı büyümesidir. Bunun nedeni sürekli sürtünme veya aşırı yüklenmedir. Bunun sonucu, sert, kalınlaşmış bir cilt bölgesi anlamına gelen “hiperkeratoz” adı verilen bir durumdur.

Ana nedenleri, basınç ve harici bir elemanla sürtünmedir. Bu genellikle yanlış ayakkabı kullanımı nedeniyle ayaklarda oluşur. Ellerde ise, genellikle basınç oluşturan bir elementin sürekli kullanımından kaynaklanır.

Derinin bu kalınlaşması koruyucu bir işleve sahiptir. Vücut, basınca ve sürtünmeye tepki vererek bu sert tabakayı oluşturmak için daha fazla hücre üretir. El ve ayaklardaki nasırlar bazen bunyonlar veya diğer ayak deformiteleri nedeniyle de ortaya çıkarlar.

çatlak topuğu tutan doktor
El ve ayaklardaki nasırlar, cildin ayakkabı gibi bazı malzemelere karşı sürekli sürtünmesi nedeniyle ortaya çıkma eğilimindedir.

El ve ayaklardaki nasır türleri

Üç temel nasır türü vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Sert nasırlar. En yaygın olanlarıdır ve kompakt bir tutarlılığa sahip olmaları ile karakterize edilirler. Ayaklarda daha sık görülürler.
  • Yumuşak nasırlar. Lastiksi bir kıvama sahiptirler ve ayak parmakları arasında daha sık görülürler.
  • Vasküler ve nörovasküler nasırlar. Sert nasırlara benzerler ama içlerinde kan damarları var. Nörovasküler nasırların sinir dokusu vardır ve genellikle en ağrılı nasır türüdür.

Teşhis

Çoğu nasır çıplak gözle veya dokunularak tespit edilebilir. Kalınlaşma ve sertlik genellikle ayırt edici özellikleridir. Bununla birlikte, bazen tedavi edilmesi gereken başka sorunlar da olabileceğinden, bir doktorun durumu değerlendirmesi her zaman önemlidir.

Genellikle bir ayak hastalıkları uzmanı olan doktor, bölgeyi kapsamlı bir şekilde muayene edecektir. Gerekirse, bir röntgen veya diğer görüntüleme testleri isteyecektir. Amaç, kemiklerin durumunu değerlendirmek ve altta yatan herhangi bir anormallik olup olmadığını belirlemektir.

El ve ayaklardaki nasırlar için mevcut tıbbi tedaviler

Nasırların ana tedavisi, soruna neden olan sürtünme veya basınçtan kaçınmaktır. Soruna neden olan ayakkabıları daha uygun bir ayakkabıyla değiştirmek veya nasır ellerdeyse uygun eldivenlerle çalışmak önemlidir.

Bazen bölgeyi korumak ve yeni nasır oluşumunu önlemek için tabanlık veya benzeri aletler kullanmak gerekir. Öte yandan doktorlar, özellikle nasır ağrılıysa başka önlemler de alabilirler.

Fazla cildi tıraşlamak

Doktor kalınlaşmış deriyi veya nasırı bir neşter ile kesebilir. Bu, nasırın çıkarılması için uygun bir önlemdir. Bu prosedürün doğru şekilde uygulanması ve dolayısıyla olası enfeksiyondan kaçınmanız için işlemi bir sağlık uzmanının gerçekleştirmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Nasır ilaçları

Piyasada nasırların giderilmesinde çok etkili olan, reçetesiz satılan %40 salisilik asit bantları vardır. İdeal olarak, bunun her vaka için yeterli olup olmadığını ve tedaviyi nasıl almanız gerektiğini söyleyen doktordur.

Bazen kalınlaşmış deriyi bandı uygulamadan önce ponza taşı, tırnak törpüsü veya karton törpü ile törpülemek iyi bir seçenektir. Doktorun bandı kullanmak yerine aynı maddeye sahip bir jel önermesi de mümkündür.

Tabanlık

Ortopedik ve kişiye özel tabanlık bazı kişiler için iyi bir alternatif olabilir. Doktorlar bu seçeneği genellikle bir tür ayak deformitesi olanlar için önerirler. Tabanlıklar, ayakkabılardan kaynaklanan sürtünmeyi veya baskıyı önleyerek çalışırlar.

Ameliyat

Yaygın değildir, ancak bazı durumlarda doktorlar ameliyata başvurmak zorunda kalabilirler. Bu, ayakta veya elde bir malformasyon olduğunda meydana gelir ve bu, sürtünmeyi veya basıncı kaçınılmaz hale getirir. Bir ülserasyon veya enfeksiyon oluşursa, doktorun hasarlı dokuyu da çıkarması gerekebilir.

ayak sorununa müdahale eden doktor
Nasır için birçok olası tedavi vardır. Topikal ürünler işe yaramazsa, kişi ameliyat olabilir.

Nasırlara karşı doğal takviyeler

Bu durumlarda da yardımcı olabilecek bazı doğal takviyeler vardır. Örneğin, bazıları gece boyunca etkilenen bölgeye yarım soğan koymanızı önerir. Popüler literatüre göre, bu sebzedeki asitler, nasırı yumuşatır ve ponza taşı ile törpülendiğinde çıkarılmasını kolaylaştırır.

İki diş rendelenmiş sarımsak ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ile benzer bir şey yapabilirsiniz. Nasıra uygulayıp gazlı bezle örtün ve gece boyunca bırakın. Nasır kaybolana kadar bu ilacı tekrarlayın.

Bir başka iyi seçenek de aynısefa çayı yapmak ve onu Epsom tuzları olarak da bilinen magnezyum sülfat ile karıştırmaktır. Daha sonra nasırları yumuşatmak için ayaklarınızı bu karışıma batırın. Bunu gece yapmak en iyisidir.

Nasır tedavisi: Neleri hatırlamalısınız?

El ve ayaklarınızdaki nasırların sebebini ortadan kaldırmak çok önemlidir; aksi takdirde, onları tekrar tekrar tedavi edebilirsiniz, ancak daha sonra tekrar ortaya çıkarlar çünkü onlara neden olan faktör var olmaya devam eder. Bu nedenle öncelikle bu soruna neyin sebep olduğunu belirlemelisiniz.

Nasır için farmasötik ilaçlar kullanmalısınız. Aksi takdirde, sorun ağırlaşabilir. Ayrıca, bunları doğal kaynaklı bazı ilaçlarla destekleyebilirsiniz. Her durumda, şüpheniz varsa, bir doktora danışmak ve talimatlarını takip etmek en iyisidir.

İlginizi çekebilir ...
Ayak Kokusu Nasıl Geçirilir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayak Kokusu Nasıl Geçirilir

Ayak kokusu son derece sinir bozucu bir durumdur, ancak bundan kaçınmak için alabileceğiniz bazı önlemler de bulunmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Singh D, Bentley G, Trevino SG. Callosities, corns, and calluses. BMJ. 1996;312(7043):1403-1406. doi:10.1136/bmj.312.7043.1403a
  • Castillo, M. D. L. L. M. (2007). El uso del calzado: ¿cuándo, por qué? y sus consecuencias. Revista Mexicana de medicina física y rehabilitación, 19(4), 54-55.
  • Esson, M. G., Quiala, M. T., Pérez, A. J. H., de la Cruz, C. S., & Urgellés, A. N. (2014). Plantillas terapéuticas de madera como implemento para el tratamiento y mejoramiento de algunas enfermedades y deformidades de los pies. Revista Información Científica, 87(5), 894-903.
  • Martín, A. R., Escalera, B., & Flores, E. S. (1994). Callos y callosidades: tipos y tratamientos. Acofar: revista de la distribución farmacéutica cooperativista, (322), 24-27.
  • Hashmi F, Nester CJ, Wright CR, Lam S. The evaluation of three treatments for plantar callus: a three-armed randomised, comparative trial using biophysical outcome measures. Trials. 2016;17(1):251. Published 2016 May 17. doi:10.1186/s13063-016-1377-2

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.