Şifa Veren Kelimeler: Siz de Deneyin!

Bu kelimeleri kendimizin duyması için sesli telaffuz etmek oldukça önemlidir; bu sayede onlara inanır ve daha çok farklarına varırız.

Kelimelerin gücünün yarısı onları telaffuz eden kişide ve diğer yarısı da dinleyicide yatar derler. Ancak, bu yazımızda başkalarıyla kurduğumuz iletişimden konuşmayacağız. Hayır.

Bugünkü yazımızda, sizlere her gün güç bulabilmek, kendimizi motive hissedebilmek ve çoğu zaman bizi mutluluk ve hatta sağlıktan mahrum bırakan sorunlarla yüzleşebilmek için kendimize söylemememiz gereken beş şifalı ifadeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Peki bunları nasıl uygulamaya koyarız? Hatırlamak çok kolay!

1. Ben iyiyim

duygusal-sağlık

Bunun çelişkili gözükmesi mümkündür. Kendime gerçek olmadığını bile bile nasıl “ben iyiyim” diyebilirim? Gerçekte kendimi hüsrana uğramış, stresli veya acı içinde hissederken nasıl olumlu bir şey ifade edebilirim? Aslında, şu “ben iyiyim” ifadesinin yanına “ve yüzleşebilirim”i eklemek gerekir.

  • Pozitif düşünceler günlük yaşantımız için temel ve gereklidir. Olumlu düşünmek sorunlarımızı inkar etmek veya zorlukları görmezden gelmek anlamına gelmez. Yalnızca gerçeği motivasyon ve enerjiyle karşılamanın bir yoludur.
  • Olaylara olumsuz yönden bakarsak ve bunu “iyi değilim”, “hayatımı imkansız hale getiriyorum” gibi ifadeler veya benzer düşüncelerle de pekiştirirsek, elimize geçen tek şey kendimizi bu sorunlar karşısında daha mağdur etmek olur. Bu sebeple, en iyisi derin bir nefes alıp kendimize “Ben iyiyim ve bununla yüzleşeceğim” demektir.
  • Bir test edin. Sesli olarak güçlü bir şekilde “Ben iyiyim” deyin. Buna inanarak ve enerjiyle söyleyin. O anda, sorunları çözmek için gereken motivasyonu size verecek içsel bir kuvvet hissedeceksiniz. Etrafınızda olayların yolunda gitmemesi mümkün, ama artık siz bunlarla yüzleşmeye hazırsınız. Neden denemeyesiniz?

2. Ben becerebilirim

endişeli-kadın

Bu cümlenin önüne “Ben” zamirini eklemeyi hiç unutmayın. Hayatınızın ipi sizin elinizde ve dünyayla yüzleşip sorunlarınızın üstesinden gelmek için sorunlarınızın kontrolünü de ele almalısınız. İçeriden motivasyon bulamazsanız, size kimse yardımcı olamaz, kimse size kendiniz kadar yardım edemez.

Kendinizi kısıtlamaların etrafına yerleştirmeyin ya da bahane aramayın: “Bunu başaramayacağım çünkü zaten bir şeyleri değiştirmek için çok geç”, “benden daha becerikli insanlar var, neden kendimi riske atayım ki?…”

Bu bozguncu düşünceleri kabul etmeyin. Aynada kendinize bakın ve içinizde bunun için ve her şey için gereken gücün olduğuna kendinize ikna edin. “Ben becerebilirim” tavrı şifa veren cümlelerden biridir ve hepimiz her gün bunu uygulamaya koymalıyız.

3. Ben hak ediyorum

iletişim

Neden olmasın? Neden her gün birkaç saat hobilerinize zaman ayırmayı ve kendinizle baş başa kalmayı hak etmeyesiniz? Muhtemelen siz de her zaman başkalarının ihtiyacını kendininkilerin önünde tutan ve her daim başkaları için uğraşanlardansınız. Ancak dikkat edin, sonunda tüm enerjinizi harcadığınızın farkına varabilirsiniz ve aniden başkalarının onlar için yaptıklarınızı hatırlamadıklarını dahi keşfedebilirsiniz.

Hayatınızda bir denge yaratın. Başkalarıyla ilgilenin, ancak onların da sizinle ilgilenmesine izin verin, çabalarınızı takdir edin ve önceliği ara sıra kendinize verin. Neden olmasın? Siz bunu hak ediyorsunuz!

4. Geçecek

rahatlatıcı-yürüyüş

Şu an sizi hayatınızı tam anlamıyla yaşamaktan alıkoyan bir sorununuz olabilir, bu soruna saplanıp kalabilirsiniz, bu sorun sizi büyük bir stresin altına sokabilir ve hasta ediyor olabilir. Daha çok yorgun hissettiğinizi fark ettiniz ve bu olumsuz düşünceler bir an olsun peşinizi bırakmıyormuş gibi geliyor… Migren ağrılarınız yeniden mi başladı?

Bir dakikalığına durun ve düşünün, nefes alın, oturun. Her şeyin eninde sonunda geçtiğini, hayatın gelip geçici olduğunu ve hiçbir şeyin daimi olmadığını hatırlamak bu noktada çok önemlidir. Bu olaylara ne kadar takılıp kalırsanız, o kadar acı çekersiniz. Partnerinizle olan ilişkiniz canınızı sıkıyorsa, onla konuşun. İş yerinizde bir şeyler ters gidiyorsa, sorunu çözmeye çalışın, böylece içinizde birikmesini önlemiş olursunuz. Hiçbir şeyi içinizde tutmayın.

Hayat hızlı tempoda akar ve en önemlisi anın ve bulunduğunuz yerin farkında olup hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceğini anlamak. Her şey görecelidir, biraz daha rahatlayın ve kendinize şifa vermek için “geçecek, her şey geçecek”cümlesini tekrarlayın.

5. Sevgi!

kadın-çiçek

Sevgi şifa verir, sarıp sarmalar, korur ve aynı zamanda özgür bırakır. Ancak, bir şifa aracı olarak “sevgi” kelimesini kullanarak yalnızca hayatınızın bir parçası haline gelmiş çevrenizdeki insanlara adadığınız sevgiden bahsetmiyoruz.

Aynı zamanda kendinizi iyi hissettirin ve hiç şüphesiz hak ettiğiniz gündelik mutluluğu bulmak için sizi harekete geçiren özsaygınızı güçlendirecek olan kendinizi sevmenizden bahsediyoruz. Bedeninizi sevin, olduğunuz kişiyi, karakterinizi ve kişiliğinizi sevin. Bir sorununuz olduğunda, ona çözüm bulmaya en uygun ve en yatkın kişinin de siz olduğunu hatırlayın. Kendinize güvenin; çünkü kendinizi seviyorsunuz ve iyi özelliklerinizin olduğunu biliyorsunuz.

Kişi kendini ne kadar sevmezse, başkalarını sevmesi de o ölçüde çok zordur. İşte bu yüzden, bu önemli kelimeyi aklınızdan hiç çıkarmayın.