Sihir Yapabiliyorsanız Hileye İhtiyacınız Yok

Sihirli insanlar kendilerine özgüdürler ve başkalarının ne düşündüğünü önemsemezler. Empati kurabilirler ve neşeleri bulaşıcıdır. Onlar gibi olmayı öğrenin.
Sihir Yapabiliyorsanız Hileye İhtiyacınız Yok

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Kalpleri sihir dolu olan insanların hileye ihtiyaçları yoktur. Çünkü onları rahatlatan ve hayal kurduran doğuştan gelen yetenekleri vardır.

İmkansızı gerçekleştiren ve bizim için yaptıkları şeyleri fark edemeyecek kadar cesur karaktere sahiptirler. Eminiz, çevrenizde bu çeşit bir insan vardır. Sıradan anları sıra dışı yapmaya özel yeteneği olan bu insanlara “sihirli arkadaşlar” demek yanlış olmaz.

Etrafta bu tarz insanlara sahip olmak ayrıcalıktır ve her gün onların kıymetini bilmeniz gerektiğini önersek de size daha iyi bir şey sunmak istiyoruz: onlar gibi olmayı öğrenin.

Bu yazımızda özel olmak için hileye ihtiyacı olmayan sihirli insanları böyle değerli yapan bazı psikolojik özelliklerden bahsedeceğiz.

Sihir Dolu İnsanlar, Mütevazı Kalpler

Psikolojide sihirli insanları, kendilerine özgü ve samimi olarak tanımlıyoruz. Gerçekte ise bu insanları aşağıdaki karakteristik özellikler ile eşleştirebiliriz:

Samimi bir şekilde alçakgönüllüdürler ve kendilerine acımazlar

Sihre sahip insanlar, diğer insanların da öyle olmasını sağlayamaz. Güvensiz ve kuruntulu insanlar sihirli insanların tam tersi özelliklere sahiptir. Bu insanlar, sürekli kendilerini onaylatma, faydalı ve önemli hissetme ihtiyacındadırlar.

 • Sosyal hayatta kabul görmek için samimiyetsizce alçakgönüllülükte bulunmak, her zaman diğerlerinden öne çıkmak için bir gereklilik ve gururdur.
 • Sihirli insanların samimi alçakgönüllülükleri hepimizin aynı geminin yolcuları olduğunun ve birbirimize saygı göstermemiz gerektiğinin farkındadır. Hiç kimsenin diğerlerinin önüne geçmesine gerek yok.
 • Ayrıca, sihirli insanlar kendilerini acındırmazlar ve mağduru oynamazlar çünkü duygusal ağırbaşlılığın değerini bilirler.
kuşlu kadın

Onay beklemezler: “Ne görüyorsan o”

Kendi benliğinin arkasında duran bir kişi başkasının onayını beklemez.

 • Kendilerine güvenirler. Nasıl biri oldukları kendilerini nasıl hissettikleri etrafında şekillenir.
 • Başkası gibi olmaya çalışmazlar. Herkesin anlayamayacağı bir şekilde bunu içten gelerek yaparlar.
 • “Ne görüyorsan o” ne eksik ne fazla. Durumun ne olduğu fark etmez, karakterleri her zaman aynıdır değerleri ve tavırları değişmez.

Neşeleri bulaşıcıdır

Işığa, sihre sahip olmak hepimizi zor zamanlarda gülümseten özelliklerdir. Bu özelliklerin yanında bu insanlar her zaman canlı ve iyimserdir.

 • Eğer üzerinde gerçekten kafa yorarsanız, zor zamanından birini neşelendirmek çok da zor bir şey değildir.
 • Bu insanlar bizi sözleriyle ya da sadece varlıklarıyla bizi etkileri altına alabilir ayrıca güven duygusu aşılarlar ve “İnanması zor olsa da her şey yoluna girecek” diyerek bizi rahatlatırlar.

Mütevazılık ve Karşılıklı Anlayış

Sihre sahip olmak karşılığında bir şey elde etmek için hile yapmak demek değildir. Sihirli olmak, en basit ne mütevazı şeylerle diğer insanları iyi hissettirmektir.

 • Empati kurabilirler.
 • Arkadaşlığın ve ilişkilerin karşılıklı saygıya dayandığını bilirler. En mütevazı ilişkinin kalpten geldiğini bilirler.

Tanıştığınız ilk günden itibaren kendinizi onlara yakın hissedersiniz. Mütevazı kalplere sahip bu insanların her zaman sizin yanınızda olacağını ve karşılığında arkadaşlığınızdan başka bir şey istemediğinden eminiz.

gökkuşağı

Hayat Onlar İçin Her Zaman Kolaydır

Nasıl yaptıklarını bilmiyoruz ama bu insanların düğümleri çözen, karanlık günlere güneş gibi doğan ve umut veren özellikleri var.

 • Bu insanların yaşamı kolaylaştıran bir yetenekle doğdukları söylenir. Asıl söylenmeye çalışan şey bu insanların hayata karşı cesur bir kişiliklerinin olduğudur.

Başlangıçta söylediğimiz gibi bize ışık ve umut veren bu insanlar gibi olmaya çalışmalıyız.

İyi hissetmek ya da bir sorunu çözmek için sürekli bu insanların “sihrine” güvenmeyin. Onların değerlerine kulak verin ve onlar gibi olmaya çalışın. Kendi egomuzu ön plana koymak yerine birbirimizi önemsemeyi öğrenebilirsek, daha iyi bir topluma sahip oluruz.

Hayatınıza biraz sihir katmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Castillo, E. G. (1998). Educación y Valores. Revista Española de Pedagogía, 399–426. Retrieved from https://www.ugr.es/~fjjrios/pdf/Tice4-ValorEducacion.pdf
 • Lucas Breda, K., Groot, K., & Towle, A. (2013). EL DESARROLLO DE HUMILDAD CULTURAL MEDIANTE EL APRENDIZAJE SERVICIO CRÍTICO. Ciencia y Enfermería19(2), 35–46. https://doi.org/10.4067/S0717-95532013000200004
 • Kolden, G. G., Klein, M. H., Wang, C. C., & Austin, S. B. (2011). Congruence/genuineness. Psychotherapy, 48(1), 65.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.