Sihirli Yağ Alma Taşı Nedir

Geleneksel ürünler yağdan arındırma için en iyi seçenek değildir ve ayrıca ellerinizi tahriş eder. Ancak alternatifler var! Sihirli yağ alma taşı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlatacağız.
Sihirli Yağ Alma Taşı Nedir

Tarafından yazılmıştır Facundo Martin Desimone

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sihirli yağ alma taşını duydunuz mu?

Geleneksel deterjanlar ve ürünlerle, farklı ev eşyalarından yağ  temizleme işi hiç bu kadar kolay veya tamamen tatmin edici olmamıştı. Yani sihirli yağ alma taşının gelişine kadar… Bu yazıda size bu kusursuz çözümden bahsedeceğiz!

Yağ alma taşı, ekolojik, biyolojik olarak parçalanabilen ve doğal içeriklerden yapılmış, katı haldeki yapay bir kayadır. Özünü oluşturan maddeler ince sabun parçacıkları, mikronize beyaz kil, bitkisel yağlar, ıhlamur yağı, sodyum ve gliserindir.

Diğer temizlik ürünlerinden farklı olarak bu taşın asit, fosfat ve hiçbir toksik ürün içermediğini unutmamalısınız. Bu nedenle alerjen içermemesinin yanı sıra cildi yakmaz ve çocukların kullanması tehlikeli değildir.

Sihirli yağ alma taşı nasıl kullanılır?

Süngeri nemlendirip taşın üzerinden geçirdiğinizde beyaz köpük üretir. Bu köpük, hafif bir erozyona neden olan çok ince bir kil tipine sahiptir. Bu sayede evin hiçbir yüzeyine zarar vermeden derinlemesine bir temizlik sağlar.

Temizlikten sonra uzmanlar, yüzeylerin nemli bir bezle ve ardından kuru bir bezle silinmesini önerir. Bu, sihirli yağ giderme taşının bırakabileceği kil kalıntılarını giderecektir.

Sihirli yağ alma taşı ile hangi yüzeyler temizlenebilir?

Sihirli yağ alma taşı ile temizleyebileceğiniz nesne ve yüzeylerin sayısı sonsuzdur. Örneğin, musluk ve fayansları, pas lekelerini, plastikleri, camları, seramikleri, lavabo, küvet, ayna ve tuvalet gibi banyo ögelerini temizlemek için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, sihirli yağ giderme taşının sınırlarının farkında olmak da önemlidir. Bu taşla hiçbir şekilde ahşap temizlememelisiniz. Ayrıca, herhangi bir kumaş türünü temizlemek için de önerilmez.

ikiye bölünmüş portakal kabuğu
Portakal kabukları, içsel özellikleri nedeniyle temizlik için doğal bir alternatiftir.

Doğal yağ giderici olarak portakal kabuklarının kullanılması

Andrea Emilia Quiroz Valle, Uluslararası Sek Üniversitesi için yaptığı çalışmada, portakal kabuğu bazlı bir yağ giderici oluşturma olasılığını önermektedir. Yazara göre, çalışmanın amacı, portakal kabuklarının ülkesindeki ana organik katı atıklardan biri olduğu gerçeğine dayanmaktadır.

Quiroz Valle, portakal kabuklarının aktif özellikleri nedeniyle, potansiyel olarak verimli bir yağ giderme maddesi olmasının yanı sıra, üretiminin ekonomik olduğunu savunuyor.

Sihirli yağ alma taşı pahalı değildir ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Her mağazada mevcut olmasa da biraz arayarak bulabilirsiniz. Bir kez aldıktan sonra azıcık bir miktar kullanarak ne kadar iyi temizlediğini ve ne kadar uzun ömürlü olduğunu fark edeceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Universidad Internacional de Sek.  Quiroz Valle, Andrea Emilia. Utilización de residuos de cáscara de naranja para la preparación de un desengrasante doméstico e industrial. Ecuador 2009.
  • Universidad Nacional de La Plata. Estudian propiedades de la arcilla para remover contaminantes del agua. Argentina 2019.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.