Silika Jel Paketlerinin 11 Kullanımı

Silika jelin kendisi toksik değildir fakat etkilerini arttırmak için bazı maddelerin eklenmesi ile zararlı bir hale gelebilir.
Silika Jel Paketlerinin 11 Kullanımı
Raquel Aldana

Yazan ve doğrulayan psikolog Raquel Aldana.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

İsmi ile onu bazen tanıyamasanız da, silika jel günlük hayatımızda neredeyse her yerde karşılaştığımız ürünlerden bir tanesi. Genellikle küçük kumaş çantaların içinde veya örneğin ayakkabı kutularında bulunur.

Eğer ne için orada olduğunu bilmiyorsanız onu göz ardı edebilirsiniz ya da görür görmez çöpe atıyor olabilirsiniz. Silika jel, sodyum silikat, su ve cam içeriğinden sentetik bir biçimde üretilen silikon dioksidin tanecikli ve gözenekli bir formudur.

Bu küçük paketlerin amacı bir şeyi saklarken veya uzun süre kullanılmadığında oluşan fazla nemi ortadan kaldırmaktır.

Bu paketlerin gözenekli doğası, ürünlerinizin iyi bir durumda size ulaşmasından emin olmanızı sağlar, yoksa dış etkenler nedeniyle hasara uğrayabilirler.

Fakat üreticiler, ürününüz size ulaştığı anda paketleri çıkarmanızı öneriyor, çünkü bu paketler çok narin ve kolayca açılabilir ve yırtılabilir oluyorlar.

Silika jelinin hikayesi…

Silika jel 1640’tan beri hayatımızdadır ve bilim çevresi tarafından da çok iyi bilinmektedir. Geçmişte bir çok şey için kullanıldığı zamanlarda, kimya profesörü Walter A. Patrick tarafından 1919’da patenti alınmıştır.

Silika jeli 2. Dünya Savaşı sırasında, acımasız gaz odalarında kaçan gazı ve nemi absorbe etmesi için kullanılmıştır.

İlginçtir ki silika jel aynı zamanda yine 2. Dünya Savaşı sırasında penisilin depolarını kuru ve iyi bir durumda tutmak için de kullanılmıştır. Bu yüzden ona birçok hayatı kurtardığı için teşekkür edebilirsiniz.

Silika jelinin diğer kullanım alanları nelerdir?

Silika jel, elinizde birçok alanda kurutucu faktör olarak kullanılabilir.

Jel kendi kendine zehirli değildir, fakat etkisini arttırmak için bazen paketlere eklenen belli başlı malzemeler, örneğin kobalt klorit gibi, sağlığınıza zarar verebilir.

Bu paketlerin içinde gördüğünüz tanecikler genelde transparan veya beyazımsı bir renge sahiptir, ıslak olduğunda da maviye veya pembeye dönerler. Eğer paketine bakarsanız bunun zehirli olup olmadığı üzerinde belirtilir. Bu ürünün kullanımındaki alternatif yollara da biraz bakalım:

Kuruyan çiçekler

kurumuş çiçek

Sizin için manevi önemi olan veya gerçekten çok beğendiğiniz harika bir çiçeğinizin olduğunu hayal edin. Silika jel ile koruyarak sonsuza dek iyi durumda kalmasını sağlayabilirsiniz. Çiçeği tamamen kapattığınıza emin olun, kuruyana dek 2 ila 3 gün arasında bekleyin fakat asla 5 günü geçmeyin.

Gümüşlerinizi parlatın

Bildiğiniz gibi, gümüş nemli ortamda kararmaya müsaittir. Gümüş kutunuza silika jel paketi koyarak gümüşlerinizi bu problemden koruyabilirsiniz.

Eski fotoğraflarınızı koruyun

Eski fotoğraf kağıtları seneler içerisinde bozulmaya müsaittir. Onları silika jel paketinin içine koyarak koruyabilirsiniz.

Islak kıyafetlerin kokmasını önleyin

Havuza, plaja veya spor salonuna gittiğinizde bazen çantanızın içine ıslak kıyafet koymak zorunda kalırsınız, bu da kötü kokuya sebep olur. Bundan kaçınmak için, çantanızın içine silika jel paketleri yerleştirin.

Metal aksamları koruyun

Nem metalin oksitlenmesine ve paslanmasına yol açar, bu da alet edevatlarınızı mahveder. Bu silika paketlerinden alet çantanıza yerleştirin ve bu problemin oluşmasını önleyin.

Çekirdekleri saklayın

Çekirdekler uzun süreli neme maruz kaldıklarında çürüyebilirler. Eğer çekirdekleri silika jel ile saklarsanız bundan kaçınırsınız.

Telefonunuzu kurutun

Bazen elektronik eşyalarınız ıslanabilir. Böyle durumlarda, onları bir kase pirince yatırmaya alışmış olabilirsiniz fakat bu şekilde de elektronik eşyalarınız pirincin tozuna maruz kalacaklardır. Silika jel tanecikleri aynı kurutma fonksiyonunu göstererek, elektronik eşyalarınızın maruz kaldığı bütün nemi emer.

Silika jelinin diğer kullanım alanları

  • Arabanızın içindeki buhar oluşumunu engellemek istiyorsanız, koltukların altına birer adet silika jel paketi yerleştirin.
  • Kedi kumu silikadan yapılarak üretilir, bu da ona emici özellik verir.
  • Yiyecekleri en iyi durumda tutmak için silika paketlerini kullanabilirsiniz fakat zehirli olmadığından emin olun. Jeli kesinlikle yemeyin.
  • Silika kameraları ve lensleri su hasarından da korur.

Bunlar ve daha bunun gibi bir çok sebepten dolayı silika jel paketlerini kullanmaya devam edin! Gününüzü kurtarabilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.