Sıvı Kaybı Diyeti: Nelere Dikkat Etmeliyiz

22 Aralık, 2020
Aktif kalmak ve sıvı kaybı riskinden kaçınmak için her gün yeterli miktarda sıvı almamız vücudumuz için gerekli olduğu kanıtlanmıştır. Ne tür yiyecekler tüketmelisiniz? Bu yazıda, sıvı kaybı için nasıl besleneceğinizi keşfedin.

Sıvı kaybı, vücudun fonksiyonlarını yeterli suya sahip olmamasından dolayı düzgün olarak yerine getiremediğinde ortaya çıkar. Orta ve uzun vadede sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına da neden olabilecek bu problemi önlemek için, sıvı kaybı için özel bir diyet uygulayabilirsiniz.

Her insan, gün içinde belirli bir miktarda (yaşına, kilosuna ve cinsiyetine bağlı olarak) su içmesi gerekmektedir. Ancak, bu alım miktarı sadece bardak bardak içilen su ile gelmemektedir, ayrıca yiyecekler yoluyla da sağlanır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, günlük su ihtiyacınızın %20’si meyve ve sebzelerden gelmektedir.

Bazı insanların, özellikle gerekli miktarlarda almadıklarında bu rahatsızlığı yaşayanların sıvı kaybını önlemek için gereken yollara daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bu veya başka sebeplerle, vücutları, terleme, sık idrara çıkma ve benzeri yollarla daha fazla sıvı atmaktadır. En zarar verdiği gruplar:

 • Çocuklar
 • Sporcular
 • Hamile kadınlar
 • Kronik hastalıkları olan hastalar
 • Yaşlılar

Bu insanlar su tüketimlerini, aynı zamanda sıvı miktarınca zengin olan meyvelerin tüketimini takip etmelidir.

sıvı-kaybı-için-su-içen-kadın
Su tüketiminizi arttırmaya ek olarak, çok faza miktarda su içeren meyvelerden yiyebilirsiniz.

Sıvı Kaybı İçin Beslenme: mutlaka tüketmeniz gereken yiyecekler

Yiyecekler, vücut sıvı alımının yaklaşık %30’unu karşılamaktadır; kalan %70’i ise içilen içecek ürünleri ile karşıladığı düşünülmektedir.  Dengeli bir beslenme uygulayabilmek için katı yiyeceklerin en fazla suyu içerdiğini bilmek önemlidir.

Sebzeler

Sebzeler, sağlık için önemli olan bir çok vitamin ve besini içermektedir. Bazıları diğerlerine oranla daha fazla su sağlamaktadır. Örneğin, marul sıvı kaybını önlemek için yapılan diyette vazgeçilmez bir sebzedir. %95’i sudan oluşur ve tazeliği yaz salataları için en iyi seçenek haline getirir.

Diğer sebzeler, örneğin, brokoli, ıspanak ve havuç da çok miktarda su içermektedir. En ideal yol onları buharda pişirmektir, böylece özelliklerini kaybetmemiş olurlar.

Bu malzemelere dayanarak bir çok sağlıklı ve lezzetli tarif bulabilirsiniz.

Meyveler

turunçgil-meyve-sepeti
Tıpkı sebzeler gibi, meyveler de çok miktarda su içermektedir.

Karpuz, turunçgiller ve diğer mevsim meyveleri iyi birer su kaynağıdır. Besinsel faydalarına ek olarak, sıvı kaybı için yapılan bir diyette kan basıncını dengelemeye yardımcı olurlar. Tatlı, atıştırmalık veya meyve suyu olarak kullanılabilirler.

Bazı insanlar, meyve suyu içerken kendilerini daha rahat hissederler, bir sebebi de bu şekilde içmeye alışık olmalarıdır. Bir çok farklı seçenek vardır, bu yüzden eğlenceli tarifler de yaratabilirsiniz.

Su temelli yiyecekler

Soslar ve çorbalar vücudun sıvı almasına izin veren diğer yollardır. Aynı şekilde dondurma, smoothie ve milkshakeler için de öyledir. Farklı seçenekler içeren bir beslenme uygulamanız önemlidir, böylece uygularken sıkılmazsınız.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Su İçmek: Nasıl ve Ne Zaman İçmeli?

Makarna ve gevrekler

Pirinç pişerken çok miktarda suyu emer, bu vücut için faydalı olabilir. Ekseriyetle, makarnanın %70 oranında sıvı içerdiği tahmin edilmektedir. Avantajları, nasıl tercih ederseniz, sıcak veya soğuk olarak yenebilirler.

Sıvı kaybı ve önlemek için ipuçları

fincanda yeşil çay sıvı kaybı
Su tüketiminizi arttırmanın bir diğer yolu da demlenmiş içecekler veya doyurucu içecekler içmektedir.

Susamış hissetmeseniz bile, bu vücudunuzun suya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Bu sebeple, elinizin altında her zaman gün içinde ufak ufak içmek için bir şişe su bulundurmalısınız.

Eğer buna alışık değilseniz, daha fazla su tüketmek için için demlenmiş bitkiler, çaylar veya günlük rutininize ekleyebileceğiniz diğer alışabileceğiniz sıvılar olabilir.

Özel olarak su içmek zorunda değilsiniz. Aslında, uzmanlar, insanların istedikleri bir sıvıyı tükettiklerinde daha fazla sıvı içtiklerini kanıtlamışlardır. Tatlandırılmış ve kafeinli içecekler de sıvı kaybı için uyguladığınız beslenme için iyi bir seçenek olabilir.

Uzmanlar, sıvı kaybından kaçınmak için yetişkinlerin günlük yaklaşık 2 litre su içmesini önermektedir.

Daha fazlasını öğrenmek için okuyunuz: Dehidrasyonu Önlemek İçin Elektrolit İçecek Tarifi

Sıvı kaybı belirtileri nelerdir?

 • Susamak
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Ağız kuruluğu
 • Göz kuruluğu
 • Baş ağrısı
 • Kas krampları
 • Diğerlerine ek olarak, idrar renginde değişim,

Sonuç olarak, sıvı kaybından kaçınmak için, bütün bir yıl boyunca iyi yaşam tarzı alışkanlıklarınız olmalıdır. Ancak, en sıcak zamanlarda, tükettiğiniz su miktarın daha fazla dikkat etmeniz gerektiği doğrudur. Her şeyde olduğu gibi, önlemek olumsuz sağlık etkilerinden korunmanın her zaman en iyi yoludur.

 • (2008). Deshidratación, tipos y causas. Nutrición. [Documento en línea] Disponible en: http://www.nutricion.org/publicaciones/pdf/Deshidrataci%C3%B3n%20Tipos%20Causas%20y%20Consecuencias_Rosa%20Mar%C3%ADa%20Ortega.pdf
 • ¿Cómo prevenir y tratar la deshidratación? Universidad de Guadalajara. [En línea] Disponible en: http://www.cucs.udg.mx/sites/default/files/uapsu.pdf