Kereviz Suyu: Faydaları ve Kontraendikasyonları

Kereviz suyu, oksalat açısından zengin bir besin olduğu için, özellikle de enflamasyon veya idrar torbasıyla ilgili başka sorunlarınız varsa yüksek miktarda tüketmemelisiniz. Kereviz suyunun faydalarını ve kontraendikasyonlarını öğrenmek için yazımızı okuyun! 
Kereviz Suyu: Faydaları ve Kontraendikasyonları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kereviz suyunu beslenme programınıza dahil ettiniz mi? Bu sebzeyi tüketmek için en iyi yöntemin bu olduğuna emin misiniz? Bu yazıda size kereviz suyu ile ilgili özelliklerden, onun faydalarından ve kontraendikasyonlarından bahsedeceğiz.

Kerevizin temel özellikleri

Kereviz, maydonozgiller ailesine ait bir bitkidir. Bilimsel adı ‘Apium graveolens’tir. İnsanlar, antik çağlardan beri bu bitkinin iyileştirici özelliklerinin farkındadırlar. Hatta tarihçiler Frank Kralı Şarlman’ın bir zamanlar insanların, tarlalarında kereviz de dahil belli bitkileri ve otları yetiştirmeleri için bir emir çıkarttığını söylerler.

Kereviz, böbrekler için ideal bir bitkidir. Bu organları, vücudunuzun ihtiyacı olmayan atıkları yok etmeleri için uyarır. Böylece sıvı birikmesini ve selüliti iyileştirmek için de yardımcı olur.

Hatta bir anti-enflamatuvar olarak hareket ederek, eklemleri etkileyen ürik asidi seyreltmeye bile yardımcı olabilir. Bu nedenle romatizma ve gut diyetleri için uygun bir yiyecek olarak görülür.

bir kase doğranmış kereviz

Kereviz önemli anti-oksidan ve anti-enflamatuvar bileşenler içerdiği için yoğun olarak tavsiye edilen bir yiyecektir.

Kerevizin faydaları

1. Arıtıcıdır

İçinde potasyum bulunduğundan kereviz idrar üretimini uyarabilir ve sıvı birikimini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca toksinleri yok etmeye de yardımcı olur. Kereviz suyu, özellikle de aç karnına tüketildiğinde bu açıdan idealdir.

2. Doğal bir müshildir

Özellikle de stres gibi sinirsel nedenlerle ortaya çıkan kabızlığı doğal olarak rahatlatmaya yardımcı olur. Bunun nedeni besinsel lif açısından zengin olmasıdır.

3. Sindirime yardımcı olur

Mineral içeriği sayesinde bu bitki, bir yandan mide asidini etkisiz hale getirmeye yardımcı olurken bir yandan da mide ülserlerini ve hazımsızlığı iyileştirmeye yardım eder.

karnında gülen yüz resmi tutan kadın

Kereviz suyu, sindirim rahatsızlığını yatıştırmak için fazla mide asidini etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

4. Böbrek taşını ve safra taşını yok etmeye yardımcı olur

Bu bitki antispazmodik bileşenler içerir. Bunlar böbrek taşlarının oluşumuna katkı sağlayabilen toksinleri yok etmeye yardımcı olurlar. Ayrıca kereviz suyu idrar üretimini artırarak, böbrek taşlarının yok edilmesine yardımcı olur. Çünkü idrar üretiminin artışı taşların yok edilme sürecini kolaylaştırır.

Kereviz suyu içmek iyi midir?

Pek çok kişi kereviz suyunun neredeyse mucizevi olduğunu söyler. Bunun yanında Gwyneth Paltrow gibi aktristler bu bitkinin “güçlü iyileştirici özellikleri” hakkında hikayeler paylaşmıştır.

Peki, gerçekten de faydalı mıdır?

Çok sayıda takipçisi ve insanları etkileme gücü olan birinin bahsettiği herhangi bir şeyin dikkat çekmesi sürpriz değildir. Ne de olsa kerevizin kesinlikle sağlık açısından faydaları vardır. Bu bitki beyin enflamasyonunu veya yaş kaynaklı hafıza gerilemesini azaltabilen flavoidler içerir.

Ayrıca kerevizde bolca lif, C ve K vitamini ve potasyum mevcuttur. Bunun yanında oldukça düşük kalorili bir atıştırmalıktır. 12 santimetrelik sapında yalnızca 3 kalori bulunur. Bir bardak doğranmış kerevizde sadece 20 kalori vardır.

Ancak bu durum kerevizi, kereviz suyuna dönüştürdüğünüzde değişebilir.

Bir sebzenin veya meyvenin konsantre hali şeker, karbonhidrat ve kalori açısından daha zengindir. Bir bardak kereviz suyu 42 kaloridir. Bu nedenle kaloriyi atıştırmalık olarak tüketmek çok daha iyidir. Çıtır çıtırdır, kalorisi düşüktür ve açlığınızı yatıştıracaktır. Hatta genellikle kilo vermeye çalışan insanlar için önerilir.

iki bardak kereviz suyu

Sağlık açısından önemli besinler barındırıyor olsa da kereviz suyu, mucize bir içecek değildir.

Kereviz suyu ile ilgili unutmamanız gereken şeyler

Kereviz suyu içmek sağlığınız açısından faydalı olsa da, bu bitkinin suyu büyük ihtimalle mucizevi bir ilaç değildir. Kerevizi dengeli ve her şeyin yer aldığı bir diyetin bir parçası olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Ancak ünlülerin destekledikleri yiyecek trendlerine tedbirli yaklaşmanız gerek.

Genel olarak konuşmak gerekirse, bir ünlünün bir yiyeceği veya içeceği belli bir nedenle desteklemesi, aynı şeyi bilimin de desteklediği anlamına gelmez. Sağlığınızı tamamen dönüştürecek veya bir hastalığınızı iyileştirecek mucizevi bir yiyeceğin veya içeceğin olmadığını bilmelisiniz.

Kereviz suyunun kontraendikasyonları

  • Kereviz, oksalat açısından zengin bir besindir. Bu nedenle özellikle enflamasyon veya idrar torbasıyla ilgili başka bir sorununuz varsa yüksek miktarda tüketmemelisiniz. Ayrıca bu maddenin kalsiyum emilimini engellediğini de unutmamalısınız.
  • Ayrıca adet hızlandırıcı olması ve apiin (sarımsakta ve maydanozda da bulunan bir kimyasal bileşen) içermesi nedeniyle hamile kadınlar için tavsiye edilmez. Çünkü büyük miktarda tüketildiğinde düşüğe yol açabilir.
  • Son olarak idrar söktürücü olarak kullanıyorsanız, potasyum tüketiminizi (muz, sebze v.b.) artırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü idrar söktürücüler vücudunuzda bulunan mineralleri azaltabilirler.

Sonuç olarak kereviz hiç şüphesiz sağlığınıza iyi gelir. Ancak kereviz suyunun fazla kilolarınızı vermenize yardımcı olacak sihirli bir iksir olduğuna inanmamalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Kereviz Tohumu: Yüksek Tansiyona Karşı Doğal Bir Çay
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kereviz Tohumu: Yüksek Tansiyona Karşı Doğal Bir Çay

Yeni bir tedavi görüyorsanız, bunu denemeden önce bir uzman ile görüşün. Ayrıca hamile kadınlar da kereviz tohumu tüketmemelidirler.  • Fundación Española de la Nutrición. El apio – Verduras y hortalizas. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/apio.pdf
  • Caballero-Gutiérrez Lidia, Gonzáles Gustavo F. Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta méd. peruana  [Internet]. 2016  Enero;  33( 1 ): 50-64. Disponible en: http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172016000100009&lng=es.
  • Yuan, Linhong, Liu, Jinmeng, Zhen, Jie, Xu, Yao, Chen, Shuying, Halm-Lutterodt, Nicholas Van, & Xiao, Rong. (2017). Vegetable and fruit juice enhances antioxidant capacity and regulates antioxidant gene expression in rat liver, brain and colon. Genetics and Molecular Biology, 40(1), 134-141. Epub March 20, 2017.https://dx.doi.org/10.1590/1678-4685-gmb-2016-0159
  • Al-Asmari AK, Athar MT, Kadasah SG. An Updated Phytopharmacological Review on Medicinal Plant of Arab Region: Apium graveolens Linn. Pharmacogn Rev. 2017;11(21):13–18. doi:10.4103/phrev.phrev_35_16