Siyatik Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler

siyatik tedavisi
Siyatik Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Siyatik hastalığı, genellikle siyatik sinirlerinin sıkışmasından dolayı ya da bel bölgesinde veya kuyruksokumunda oluşan bir disk kayması nedeniyle bu sinirlerde meydana gelen tahriştir.

Ağrı, güçsüzlük, sinirin olduğu bel bölgesinden; kalça, uyluğun ve bacakların arka kısmı ve topuklara kadar boydan boya uyuşukluk ve/veya karıncalanma gibi sorunlara yol açar.

Belirtiler basit bir karıncalanma olarak başlayıp kötü duruş, ağır kaldırma veya aynı pozisyonda uzun bir süre kalma nedeniyle birdenbire kötüleşebilir ve yürümenizi, normal hareketleri yerine getirebilmenizi önleyecek ve sizi istirahat halinde kalmaya zorlayacak duruma gelebilir.

Siyatik hastalığının tedavisi

Siyatik hastalıklarının çoğu kendi kendine geçer ancak dikkatlice atacağımız birkaç adımda iyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrıları hafifletebilmek mümkün.

 • 24 saat tam dinlenme.
 • Dinlenirken; ya bacaklarınızın arasına bir yastık koyup yan tarafınıza, ya da dizlerinizin altına bir yastık koyup yatakta sırtüstü yatmalısınız. Siyatik hastalığı geçirirken asla yüzüstü yatmayın.
 • İlk birkaç gün yangıyı azaltmak için, ağrıyan bölgelere buz uygulaması yapın. Diğer günlerde de, kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için sıcak uygulama yapın.
 • İbuprofen ve Tylenol gibi iltihap sökücü veya ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçların faydasını görmezseniz, daha güçlü ilaçlar yazması için doktora gidin.
 • Ağrı geçtikten sonra bile, birkaç hafta boyunca ağır egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız.

Siyatik hastalığına karşı alınabilecek önlemler

siyatik hastalığı

Siyatik hastalığı birçok kez nükseder ve nüksettiği zamanlarda mutlaka bir doktora danışıp sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi almanız gerekir. Ancak tekrarlama riskini önlemek için alınabilecek bazı bilindik önlemler vardır.

 • Sert bir yatakta yatın ve boyun ile omurgayı doğal olmayan pozisyonlara zorlamamak için daima yastık kullanın.
 • Ayakta dururken, ağırlığınızı her iki bacağınıza eşit olarak paylaştırmaya ve sırtınızı dik tutmaya çalışın.
 • Yürürken başınızı ve omuzlarınızı geride tutun.
 • Hafif topuklu veya platformlu ayakkabılar giyin – asla tamamen düz tabanlı ayakkabılar kullanmayın.
 • Uzun süre oturmak zorunda olduğunuz zamanlarda, sırtınızı geriye yaslayın ve dik oturun. Dizlerinizin ve kalçanızın aynı hizada, uyluklarınızın yere paralel olması gerekir. Bunun için gerekirse ayaklarınızı kaldırın.
 • Bir şey kaldırırken sırtınızı dik tutun ve ağırlığı kaldırmak için bacak kaslarınızı kullanın.
 • Araba kullanırken, sırtınızı koltuğa yaslayın ve yolculuk çok uzunsa sık sık mola verin.
 • Sırt kaslarını ve bel bölgesindeki kasları güçlendiren; yüzme, yoga veya pilates gibi sporlar yapmaya çalışın.
İlginizi çekebilir ...
Siyatik Sinir Ağrısı İçin Egzersizler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Siyatik Sinir Ağrısı İçin Egzersizler

Siyatik sinir ağrısı, sırtın hemen altından başlayıp bacaklarda son bulan bölgede ortaya çıkar. ve son derece acı verici olup fıtıkla karıştırılır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Institute for Quality and Efficiency in Health Care (October 9, 2014).
 • Valat, JP; Genevay, S; Marty, M; Rozenberg, S; Koes, B (April 2010). “Sciatica”. Best Practice & Research. Clinical Rheumatology. 24 (2): 241–52.
 • T.J. Fowler; J.W. Scadding (28 November 2003). Clinical Neurology, 3Ed. CRC. p. 59.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.