Siz ve Partneriniz için En İyi 4 Uyku Pozisyonu

Uyku vakti geldiğinde yalnız ya da partnerinizle olun, postüral sağlığınızın etkilenmemesi için rahat uyuma pozisyonlarını seçmeniz çok önemlidir.
Siz ve Partneriniz için En İyi 4 Uyku Pozisyonu

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Partnerinizle uyumak ilişkinizi güçlendirirken, yatağı paylaşmak aynı zamanda sağlığınıza zararlı olabilecek farklı uyku pozisyonlarından kaçınmanıza yardımcı olur. Bugün en iyi 4 uyku pozisyonu ile ilgili bilgi vereceğiz.

İyi bir şekilde dinlenmeniz ve vücudunuzun etkilenmemesi için, partnerinizle rahat uyumanıza yardımcı olacak aşağıda paylaştığımız sağlıklı uyku pozisyonlarını keşfedin.

Kilit nokta, seçtiğiniz pozisyonda çok rahat etmek ve size zarar veren uyku pozisyonlarından kurtulmak olacaktır. Tüm bu pozisyonlar, hem sizin hem de partnerinizin iyi bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.

1. Sırt Sırta Uyku Pozisyonu

sırt sırta uyku pozisyonu

Eğer yan yana uyumayı seviyorsanız, sırt sırta verip uyumayı bir deneyin. Bu şekilde vücudunuzun uyuşmasını ve tuhaf pozisyonları engellemiş olursunuz. İyi bir uyku çekmek için kesinlikle harika bir pozisyondur.
  • Eğer biriniz sırt üstü diğeriniz de yan yatmayı seviyorsa, yan yatan kişinin biraz sırtına doğru yatması en iyisidir.
  • Böylece diğer insan kolları rahat bir şekilde sırt üstü yatabilir.

2. Sarılarak Uyumak

sarılarak uyumak

Sarılmak, en rahat pozisyon olmasa da bir çok çiftin sevdiği bir pozisyondur. Özellikle yaz aylarında biri severken diğeri sevmiyorsa bazı sorunlar çıkabilir.
  • Bu şekilde uyumayı seviyorsanız, biriniz hafif karnına doğru dönükken karnının altına bir yastık koyabilir. Böylece sırtınıza baskı yapmamış olursunuz.
  • Diğeriniz de yan yatıp kolunun ötekinin üzerine uzatabilir. Böylece nazik bir sarılmış olursunuz.

3. Sırt Üstü Uyku Pozisyonu

sırt üstü uyumak

Bu uyku pozisyonu, iki insanın dinlenmesi için de idealdir. Hiç kimse ötekinin vücuduna baskı yapmamış olur. Eğer ikiniz de bu şekilde uyumaya alışıksanız, uyurken el ele tutuşabilirsiniz.

4. Kaşık Pozisyonu

kaşık pozisyonu

Bu pozisyon da çiftlerin en çok tercih ettiği pozisyonlardan biridir. Çoğu çift tarafından tercih edilir. Peki sağlıklı mı? Cevap evet gibi görünüyor; çünkü bu pozisyon omurgaya daha az baskı uygular.

Bu pozisyonda uyurken, en iyisi yan yatıp dizlerinizi bükerken bacaklarınızın arasına yastık koymaktır. Böylece ikiniz de rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Değişken Uyuma Pozisyonlarından Kaçının

sevgiliyle uyumak

Kafanızın ya da bacaklarınızın onun kolunda olduğu imkansız pozisyonlardan ya da uzun süre aynı şekilde kalındığında ağrıya sebep olan pozisyonlardan kaçının.

Bu şekilde alana uygulanan baskı, kan akışının kesilmesine sebep olur. Bu da sağlığınız için zararlı olmasının yanında, siz söylemeseniz de ikinize de zarar verir.

İyi Bir Yatak ve En İyi Uyku Pozisyonları

sağlıklı yatak

Eğer iyi bir yatağınız yoksa, iyi bir uyku pozisyonunun hiçbir faydası yoktur. Çok sert, çok yumuşak ya da çok eski olmayan, ihtiyaçlarınıza uyan bir yatak seçmelisiniz.

Bu durum yastık seçerken de geçerlidir. Yastık konusunda da dikkatli olmayı unutmayın. Partnerinize sevginizi gösterdiğiniz ve sadece uyuduğunuz zamanlar olduğunu unutmayın. Uyumak için en iyi pozisyonu seçerken de bunu düşünmelisiniz.

Rahatsız uyuma pozisyonlarından çekinin. Ne kadar romantik görünse de muhtemelen rahat edemeyeceksiniz. İkinizin de sevdiği, özellikle alanınıza saygı duyan pozisyonlarda bir denge bulmaya çalışın. Uyurken dinlenmeniz gerektiğini unutmayın. Sağlığınıza zarar vermeden sevginizi gösterebileceğiniz bir çok farklı yol vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alvarez Gayau, J. L. “Sexoterapia Integral, Manual Moderno.” México, DF (1986).
  • Morales, Elena Miró, Maria del Carmen Cano, and Gualberto Buela Casal. “Sueño y calidad de vida.” Revista colombiana de psicología 14.1 (2005): 11-27.
  • Sierra, Juan Carlos, Carmen Jiménez-Navarro, and Juan Domingo Martín-Ortiz. “Calidad del sueño en estudiantes universitarios: importancia de la higiene del sueño.” Salud mental 25.6 (2002): 35-43.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.