Son Kullanma Tarihi Geçtiğinde Asla Tüketmemelisiniz!

6 Ekim, 2018
Son kullanma tarihi geçen bazı gıdaları yemenin özellikle daha tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz? Bu gıdalar hakkında daha fazlasını bu yazıda öğrenin!

Bazı yiyecekler, son kullanma tarihi geçtikten sonra diğerlerine göre çok daha fazla zararlı olabilir. Sorun, bu gıdaların daha kolay çürümesidir. Böylelikle bu yiyecekler, sağlığımızı kötü yönde etkileyen çeşitli bakteri türleri ve toksinler üretmeye başlarlar.

Bu nedenle belirli ürünleri kullanmadan önce gıda etiketlerine bakmaya başlamanız oldukça önemlidir. Ayrıca, hangi yiyecek türlerinin son kullanma tarihleri geçtikten sonra kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini bilmeniz de gerekmektedir.

Bu yazıda, tarihi geçtikten sonra asla tüketmemeniz gereken 7 ana gıdayı detaylı bir şekilde sizinle paylaşmak istiyoruz. Böylece bir sonraki sefer daha temkinli olabileceksiniz.

1. Yumuşak Peynirler

yeşillikli krem peynir

Uzun süre muhafaza edilebilen sert peynirlerin aksine, yumuşak peynirlerin kendi yapısından kaynaklanan özellikleri, son kullanım tarihi geçtiğinde onları diğer peynirlerine göre çok daha güvensiz bir hale getirir.

Bu peynir çeşidi, bağışıklık sisteminde istenmeyen reaksiyonlara ve sindirim problemlerine neden olabilecek Listeria Monocytogenes gibi zararlı bakterilerin üremesi için oldukça uygun bir ortam sağlar. 

Bunu da okuyun: 

Son Kullanma Tarihleri Olduğunu Bilmediğiniz Yaygın Ev Eşyaları

2. Kıyma

Konu et yemek olduğunda, sıkı hijyen kurallarını ve güvenlik standartlarını aklınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında kıyılmış et çeşitlerinin, E. Coli gibi zararlı bakterilerin bulaşma ihtimaline karşı çok daha uygun olduğunu unutmamalısınız.

Bunun nedeni ise, mikroorganizmaların büyümesi için bu tür gıdaların daha uygun bir ortam sağlaması ve bu nedenle bakterilerin gelişmesini kolaylaştırmasıdır. Etinizin son kullanma tarihi geçtikten sonra aşağıdaki bakterilerin bulaşma ihtimali yüksektir:

 • E. Coli,
 • Salmonella,
 • Listeria monocytogenes,
 • Staphylococcus aureus.

Bu bakteriler, bağırsakta tehlikeli toksinler salar ve gün geçtikçe sindirim sürecindeki etkilerini hissetmeye başlarsınız.

3. Taneli Ufak Meyveler

kırmızı karışık meyveler

Olgunlaşmadan önce meyveleri dondurmalarının bir nedeni, bu meyveler çürümeye başladığında, cyclospora adı verilen bir bakterinin meyvelerin üzerinde ortaya çıkmasıdır. Bu tür bakteriler vücudunuza girdiğinde bulantı, şişkinlik ve kramp gibi birçok rahatsız edici belirtiyi beraberinde getirir.

4. Sosis ve Salam Gibi Soğuk Tüketilebilen Et Ürünleri

Sosis gibi et ürünleri, üretildikten sonra ne kadar süre geçmiş olursa olsun taze görünmelerini sağlayan bir  kimyasal barındırır. Ancak son kullanma tarihi geçtiğinde bu tarz etlerin yapısı bozulmaya başlar.

Bu durum, listeris ve e. coli gibi bakterilerin bu gıdayı işgal etmesine olanak sağlar. Genel bir kural olarak, bu tarz gıdaları açtıktan sonra bir hafta içerisinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Yumurta

Kırılmış ve sağlam yumurta

Çiğ veya tarihi geçmiş yumurtanın yanlış kullanılmasından dolayı, milyonlarca gıda zehirlenmesi ve enfeksiyon vakası onlarca yıldır yaşanmaktadır.

Yumurta, tüm beslenme düzenlerinde olması gereken oldukça lezzetli bir gıdadır. Ancak bu gıdayı son kullanma tarihi geçmeden güvenli bir şekilde pişirmek hayati önem taşır. Ayrıca içerisinde yumurta içeren şu gıdaları kullanırken de dikkat ediniz:

 • Mayonez
 • Tartlar
 • Tatlılar
 • Soslar

Son kullanma tarihi geçmiş yumurta tüketmenin yol açtığı ana sorunlardan biri Samonella (zehirlenmeye neden olan bir bakteri türü) isimli bir bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonlarıdır.

6. Karides

Karidesin tarihi geçtikten sonra içeriğinde değişiklik meydana gelir. Ancak günler geçtikçe zararlı bakterilerin ve mikropların büyümesi için elverişli bir ortama dönüşür. Bu yüksek besinli gıdayı satın aldıktan hemen sonra tüketmelisiniz.

Buna ek olarak, bu gıdayı hijyen açısından elverişli ve karşılıklı bozulmaya neden olabilecek gıdalardan uzakta hazırlamanız gerekmektedir.

7. Tavuk

tabakta tavuk yemeği

Tavuk, aminoasitleri ve kompleks karbonhidratları vücuda sağlaması açısından en çok önerilen yağsız etlerden biridir. Bununla birlikte, tavuk özellikle henüz pişmemişken, hijyen açısından uygun olan ve bakteri içermeyen yüzeylerle temas halinde olduğundan emin olunuz.

Tavuğu yanlış bir şekilde buzlarından çözdüğünüzde ya da son kullanma tarihinden sonra tükettiğinizde, E. Coli veya Salmonella’nın neden olduğu ciddi bağırsak enfeksiyonlarına yakalanabilirsiniz.

Artık hangi yiyeceklerin son kullanma tarihi geçtikten sonra daha fazla zarar verdiğini bildiğinize göre, yalnızca ihtiyacınız olan miktarda satın almaya, ve de son kullanma tarihi geçmeden bu yiyecekleri tüketmeye gayret edeceksiniz.

Benzer bir şekilde, zararlı patojenlerin bu gıdalara bulaşmalarını önlemek için onları en uygun koşullarda saklamaya ve depolamaya çalışmalısınız.

 • García-Hernández, Ana Ma, et al. “Bacteriemias por Escherichia coli productor de betalactamasas de espectro extendido (BLEE): significación clínica y perspectivas actuales.” Revista española de quimioterapia 24.2 (2011).
 • Parra, Miguel, Johny Durango, and Salim Máttar. “Microbiología, patogénesis, epidemiología, clínica y diagnóstico de las infecciones producidas por Salmonella.” Revista MVZ Córdoba7.2 (2002): 187-200.
 • Rivero, Mariana A., et al. “Escherichia coli enterohemorrágica y síndrome urémico hemolítico en Argentina.” Medicina (Buenos Aires) 64.4 (2004): 352-356.