Sonbahar İçin İdeal Dış Mekan Aktiviteleri

Sonbahar sırasında sıcaklıklar düşer. Ama yine de sonbaharda yapılabilecek birçok farklı aktivitenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
Sonbahar İçin İdeal Dış Mekan Aktiviteleri

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Mevsim değiştiğinde rutininizi sonbahara uyarlayabilmek için tekrar tasarlamanız gerekir. Sonbahar sırasında, mevsimin keyfini çıkarabilmenize yardımcı olacak çeşitli dış mekan aktiviteleri vardır.

Ya kendi başınıza, ya da aileniz ile birlikte keyfini çıkarabileceğiniz pek çok çeşitli seçenek bulunmaktadır.

Sonbahar İçin İdeal Dış Mekan Aktiviteleri

1. Doğal Parkları Ziyaret Edin

Sonbahar sırasında yürüyüşe çıkmış bir aile.
Sonbaharda doğanın keyfini çıkarmak her zaman güzel bir deneyimdir.

Sonbahar bizlere dış mekan aktivitelerinin keyfini çıkarmak için ideal olan çok güzel manzaralar verir. Buna ek olarak sıcaklıklar da daha ılıman ve tazeleyici hale gelir. 

Bundan dolayı sonbahar için ideal dış mekan aktivitelerinden bir tanesi doğal parklarda yürüyüş yapmaktır. Eğer bu aktiviteyi çocuklar ile birlikte yapacaksanız bu ziyaretleri daha keyifli hale getirmek için bazı oyunlar da eklemelisiniz.

  • Dökülmüş yaprakları toplamak ve onları renklerine göre düzenlemek küçük çocukların keyif alabileceği bir aktivitedir.
  • Daha büyük çocuklara ise yaprakları eve götürüp onları dekore etmek gibi bir alternatif önerebilirsiniz.
  • Bu aktiviteyi yapraklar yerine düşmüş dallar ile de yapabilirsiniz.
  • Bir diğer aktivite ise üç taş oyunudur, bu oyundaki X ve O’ları dallar ve kozalaklar ile değiştirebilirsiniz.

2. Çocuklar İle Sanat ve El Sanatları

El işi aktiviteleri yapan bir çocuk.
Yapraklar ile güzel el işleri yapın ve sonbahar renklerinden yararlanın.

Güzel manzaraların yanında, sonbahar mevsimi renkleri ile de öne çıkar. Bu renk skalasından faydalanıp bir aile olarak dış mekan aktivitelerinizin bir parçası olarak el işleri yapabilirsiniz

  • Ön kapınızı dekore etmek için kozalak ve yapraklarda oluşan çok güzel bir çelenk yapabilirsiniz.
  • Çocuklarınızdan da size katılmalarını isteyebilirsiniz. Uzun bir ip alıp çocuklarınızın her parçayı bu ipe geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • İpi doldurduğunuzda çelengi oluşturabilmek için ipin iki ucunu birbirine bağlayın.
  • Yapraklar ile sonbahar maskeleri de yapabilirsiniz. Bir parça karton ile  bir maske oluşturup sonrasında maskeyi yapraklar ile dekore edin. Daha fazla renk eklemek için maskeyi boya ya da sim ile dekore edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman bu yazımızı okuyun: Açık Havada Oynamak Neden Önemlidir?

3. Şeker Mi Şaka Mı

Beraber Cadılar Bayramını kutlayan bir anne ve kızı.
Güzel bir Cadılar Bayramı kostümü yapmak iyi bir aile aktivitesi olabilir.

Sonbaharda dünyanın pek çok yerinde Cadılar Bayramı kutlanır. Bu kutlama sırasında çocuklar kostümler giyer ve şeker toplamak için evleri ziyaret eder.

  • Ev yapımı bir kostüm yapmak keyifli bir aktivite olabilir. Çocuklar bu tip aktivitelerden gerçekten keyif alırlar. Ayrıca böylece eğer istiyorlarsa kendi beğendikleri kostümü de seçebilirler.
  • İdeal olan, en orijinal Cadılar Bayramı kostümünü yapmak için atık ürünler ya da geri dönüşüm ürünleri kullanmanız olacaktır.

Sonbahar İçin Önerilen Sporlar

Sonbahar spor severler için de birçok seçeneğe sahiptir. Sonbahar sırasında en popüler olan sporlar bisiklet sürmek ya da dış mekanda yoga yapmaktır. Ancak, diğer fazlasıyla önerdiğimiz seçenekler de bulunmaktadır.

1. Doğa Yürüyüşü

Köpekleri ile yürüyüşe çıkmış bir aile.
Sonbaharın keyfini çıkarmak için bir aile olarak seyahate çıkmayı tercih edebilirsiniz.

Bu en popüler sonbahar sporudur, çünkü insanların manzaranın keyfini çıkarmaları olanak tanır. Bu mevsimin ve rahatlatıcı sıcaklıklarının gelişi yolculuğu hoş hale getirir.

Daha yüksek bir hızı tercih eden kişiler yürüyüş yerine koşu yapmayı tercih edebilir. Sonbahar uzun mesafe koşullarını denemek için de ideal bir mevsimdir. Bunun nedeni, diğer şeylerin yanında aynı zamanda vücudun yüksek sıcaklıklar dolayısıyla acı çekmemesidir.

2. Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek sonbahar için en iyi dış mekan aktivitelerinden bir tanesidir. Tıpkı yürüyüş yapmakta olduğu gibi bu aktivitenin çekici olan asıl kısmı da manzaradır.

3. Dış Mekanlarda Yoga

Dışarıda yoga yapan iki kadın.
Sonbahar manzaraları size yoganın keyfini çıkarabilmeniz için dinginlik sağlar.

Nefes almak yoga için elzemdir. Yoga deneyimi temiz hava eşliğinde tam hale gelir. Yoganın faydası çok fazla materyal ya da lojistik gerektirmemesidir. Yapmanız gereken tek şey rahat bir yere yerleşmektir.

Bu yazımızı da keşfedin: Yoga Yapmak Neden İyidir?

4. Paten Kaymak

Patenler bisikletler karşı olan popülerlik yarışını kaybediyor olsalar da sonbahar için harika bir seçenektirler. Doğal parklara ziyaretleriniz sırasında rotanızın daha kısaymış gibi görünmesi için paten kullanabilirsiniz.

Paten kaymak bacaklarınızla egzersiz yaptırmanıza yardımcı olur ve dolaşımınızı iyileştirir. Denge ve koordinasyon gerektirir. Ayrıca, aileniz ve arkadaşlarınız ile paten kaymak da son derece eğlencelidir.

5. Şnorkel İle Yüzmek

Denizde dalış yapan iki kişi.
Sonbahar sırasında su ortamındaki değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Sonbahar sırasında alışılmadık ancak çekici bir aktivite de şnorkel ile yüzmektir. Dışarıdaki sıcaklık düşmeye başlasa da, su sıcak kalır. Bundan dolayı bu denize dalmak için harika bir fırsattır.

Sonbahar sırasında şnorkel ile yüzmek sudaki doğanın değişimlerini görmek için de size fırsat sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Büyük Gününüz için 10 Güz Düğünü Fikri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Büyük Gününüz için 10 Güz Düğünü Fikri

Sonbahar düğünleri, incelik ve romantizmin yansımalarıdır. Ortamdaki doğal tonlar, herhangi bir güz düğünü fotoğrafı için güzel bir arka plan oluşt...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.